Zasady odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 września 1988 r.
w sprawie zasad odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

Na podstawie art. 33 i 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111 oraz z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i spółkom prawa handlowego z wyłącznym udziałem osób krajowych, zwanym dalej "jednostkami gospodarki nie uspołecznionej", posiadającym waluty wymienialne na rachunku odpisów dewizowych, na odstępowanie tych walut innym jednostkom gospodarki nie uspołecznionej w trybie przetargów.
2.
W przetargu mogą uczestniczyć również jednostki organizacyjne prowadzące działalność wspomagającą produkcję, zbyt i promocję, tj. spółdzielnie i izby rzemieślnicze, hurtownie zaopatrzeniowe itp. realizujące zakupy dla wielu jednostek nie uspołecznionych.
3.
Waluty, o których mowa w ust. 1, mogą być nabywane także przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie posiadające rachunków odpisów dewizowych, w tym rolników, hodowców itp.
§  2.
Jednostką przetargową jest kontrakt przetargowy w wysokości 100 USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
§  3.
Przetargi organizuje i przeprowadza Bank Polska Kasa Opieki S.A.
§  4.
Po zakończeniu przetargu Bank Polska Kasa Opieki S.A.:
1)
potwierdza niezwłocznie jednostkom gospodarki nie uspołecznionej fakt zawarcia transakcji przetargowej,
2)
ogłasza komunikat o wynikach przetargu,
3)
dokonuje rozliczenia transakcji nabycia lub odstąpienia walut.
§  5.
Waluty nabyte w drodze przetargu jednostka gospodarki nie uspołecznionej gromadzi na rachunku bankowym i wykorzystuje na zakup towarów importowanych na potrzeby własnej produkcji i usług, potrzeby kooperantów, zakup licencji patentów, wzorów, prasy i wydawnictw niezbędnych dla rozwoju produkcji oraz na cele akwizycyjne i promocję eksportu.
§  6.
Za czynności związane z przeprowadzaniem przetargów Bank Polska Kasa Opieki S.A. pobiera od nabywców walut opłaty w wysokości określonej w taryfie prowizji i opłat za czynności bankowe.
§  7.
Przetargi nadzoruje Zespół do Spraw Przetargów, w skład którego wchodzą przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Narodowego Banku Polskiego,
3)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
§  8.
1.
Zarządza się zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego od podmiotów, o których mowa w § 1, z tytułu dochodów stanowiących różnicę między ceną uzyskaną ze sprzedaży walut na przetargu a ceną tych walut według kursu ustalonego przez Narodowy Bank Polski.
2.
Różnica między ceną zapłaconą przez nabywcę walut w trybie przetargu, powiększoną o opłaty bankowe, o których mowa § 6, a ceną wynikającą z obowiązującego w dniu przetargu kursu walut obcych w złotych ustalonego przez Narodowy Bank Polski, zwiększa koszt nabycia wymienionych w § 5 przedmiotów majątkowych, surowców itp. i stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.27.239

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.
Data aktu: 15/09/1988
Data ogłoszenia: 26/09/1988
Data wejścia w życie: 26/09/1988