Zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

UCHWAŁA Nr 151
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie zasad gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Uchwała reguluje zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "Urzędem".
§  2.
Urząd prowadzi gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa, banków, dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
§  3.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Urzędu jest plan finansowy.
2.
Plan finansowy ustala przychody i rozchody z całokształty działalności Urzędu i podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu.
§  4.
1.
Urząd prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami określającymi zasady rachunkowości państwowych jednostek organizacyjnych.
2.
Bilans roczny Urzędu i wykazany w nim wynik finansowy podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość, dokonanej przez właściwy organ Ministra Finansów.

Rozdział  2

Przychody, koszty i wynik finansowy

§  5.
Przez przychód ze sprzedaży rozumie się pobierane na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202) opłaty za czynności organów dozoru technicznego.
§  6.
Do kosztów działalności Urzędu zalicza się również koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty remontów kapitalnych środków trwałych.
§  7.
1.
Wynik finansowy Urzędu stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży a kosztami własnymi, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Wynik finansowy dodatni jest zyskiem, a wynik finansowy ujemny - stratą bilansową Urzędu.
3.
Zweryfikowany zysk Urząd przeznacza na:
1)
fundusz rozwoju - 70% zysku,
2)
wpłatę do budżetu.
4.
Strata bilansowa obciąża fundusz rozwoju Urzędu.
5.
Wynik finansowy i jego podział aprobuje Prezes Urzędu w terminie ustalonym do zatwierdzenia sprawozdania finansowego Urzędu.

Rozdział  3

Fundusze

§  8.
1.
Urząd tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
zakładowy fundusz nagród,
4)
zakładowy fundusz socjalny,
5)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Zasady tworzenia funduszy wymienionych w ust. 1 pkt 3-5 regulują odrębne przepisy.
§  9.
1.
Fundusz statutowy Urzędu odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartości środków obrotowych i zachodzące w nich zmiany. Fundusz ten powinien równać się co najmniej wartości netto posiadanych środków trwałych, wartościom niematerialnym i prawnym oraz części wartości środków obrotowych.
2.
Środki obrotowe mogą być w całości finansowane z funduszu statutowego. Na finansowanie środków obrotowych, nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym, Urząd może zaciągnąć w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej.
§  10.
1.
Fundusz rozwoju jest tworzony z:
1)
amortyzacji,
2)
części zysku,
3)
dochodów z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
4)
wpłat innych jednostek na cele rozwojowe.
2.
Środki funduszu rozwoju przeznacza się na:
1)
spłatę rat kredytów bankowych, zaciągniętych na finansowanie inwestycji i środków obrotowych,
2)
finansowanie inwestycji,
3)
uzupełnienie funduszu statutowego, w części dotyczącej środków obrotowych,
4)
pokrycie kosztów likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
5)
wpłaty przekazywane na rzecz innych jednostek,
6)
finansowanie badań naukowo-technicznych w zakresie bezpieczeństwa techniki,
7)
finansowanie działalności związanej z popularyzacją zagadnień w zakresie bezpieczeństwa techniki,
8)
pokrycie strat wynikających z rocznego rozliczenia wyniku finansowego za rok ubiegły.

Rozdział  4

Finansowanie środków trwałych

§  11.
1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych dla jednostek gospodarczych.
2.
Amortyzacja od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozostaje w całości w dyspozycji Urzędu i podlega przekazaniu na fundusz rozwoju.

Rozdział  5

Finansowanie wynagrodzeń

§  12.
1.
Wynagrodzenia pobierane przez pracowników Urzędu obciążają koszty jego działalności.
2.
Urząd ustala wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych oraz stosownie do potrzeb ustawowej działalności dozoru technicznego.
3.
Wzrost środków finansowych, z przeznaczeniem na podwyżki płac pracowników Urzędu, następuje w trybie przewidzianym dla urzędów państwowych.

Rozdział  6

Finansowanie wydatków dewizowych

§  13.
1.
Urząd ma prawo do gromadzenia, na wyodrębnionym rachunku, środków dewizowych przekazywanych przez przedsiębiorstwa i inne jednostki gospodarcze za wykonanie zleconych, nie określonych ustawowo, badań atestacyjnych, usług dozorowych związanych z eksportem urządzeń technicznych i przeprowadzanie procedur uznaniowych zagranicznych wytwórców materiałów, elementów i urządzeń technicznych, importowanych do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Urząd ma prawo do wydatkowania środków dewizowych, o których mowa w ust. 1, na finansowanie zakupów importowych, niezbędnych do działalności Urzędu.

Rozdział  7

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się przepisy prawa budżetowego dotyczące zakładów budżetowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.218

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.
Data aktu: 22/08/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988, 01/01/1988