Ulgi w opłatach taryfowych za niektóre usługi telefoniczne świadczone na rzecz kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 10 sierpnia 1988 r.
w sprawie ulg w opłatach taryfowych za niektóre usługi telefoniczne świadczone na rzecz kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach.

Na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122 i Nr 40, poz. 269, z 1986 r. Nr 42, poz. 202 oraz z 1987 r. Nr 14, poz. 84 i Nr 33, poz. 180) oraz art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kombatanci - emeryci, renciści i inwalidzi uprawnieni są do:
1)
zniżki w wysokości 50% opłaty taryfowej za miesięczny abonament telefoniczny,
2)
zwolnienia od opłaty taryfowej za 20 telefonicznych jednostek licznikowych miesięcznie.
2.
Zniżka i zwolnienie od opłaty, o których mowa w ust. 1, zwane dalej "ulgą", przysługują również wdowom (wdowcom) - emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach.
3.
Ulga przysługuje tylko na jedną stację telefoniczną zainstalowaną w lokalu mieszkalnym, w którym kombatant lub wdowa (wdowiec) - emeryt i rencista pozostały po kombatancie zameldowany jest na pobyt stały lub czasowy.
4.
Ulga przysługuje tylko w przypadku, gdy abonentem stacji telefonicznej jest kombatant lub małżonek kombatanta wspólnie z nim zamieszkały albo wdowa (wdowiec) - emeryt i rencista pozostały po kombatancie.
5.
Ulga, o której mowa, nie przysługuje osobom korzystającym z takiej ulgi na podstawie innych przepisów.
§  2.
Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ulgi jest
1)
dla kombatantów - emerytów, rencistów i inwalidów będących emerytami lub rencistami:
a)
legitymacja kombatancka lub zaświadczenie stwierdzające uprawnienia kombatanckie, wydane przez właściwy wojewódzki zarząd Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, były Urząd do Spraw Kombatantów lub Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, albo dowód osobisty z dokonanym wpisem o posiadaniu uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom,
b)
dowód otrzymania emerytury (renty) za ostatni miesiąc,
2)
dla kombatantów - inwalidów nie będących emerytami lub rencistami:
a)
dokumenty, o których mowa w pkt 1 lit. a),
b)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzające zaliczenie do jednej z grup inwalidów, albo w odniesieniu do inwalidów I lub II grupy - dowód osobisty z dokonanym wpisem o zaliczeniu na trwałe do I lub II grupy inwalidów,
3)
dla wdów (wdowców) - emerytów i rencistów pozostałych po kombatantach:
a)
dokumenty, o których mowa w pkt 1 lit. a), wydane kombatantowi przed jego śmiercią oraz akt zgonu kombatanta, a w razie braku takich dokumentów - legitymacja lub zaświadczenie właściwego zarządu wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, stwierdzające uprawnienie wdowy (wdowca) do ulgi,
b)
dowód otrzymania emerytury (renty) za ostatni miesiąc.
§  3.
Uprawnienie do ulgi realizuje się w urzędach telekomunikacyjnych, właściwych dla miejsca zamieszkania osób uprawnionych, począwszy od pierwszego dnia najbliższego miesiąca po przedstawieniu dokumentów o których mowa w § 2.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Łączności z dnia 14 września 1987 r. w sprawie ulgi w opłacie taryfowej za abonament telefoniczny dla kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach (Monitor Polski Nr 29, poz. 231).
§  5.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1988 r.
2.
Nadpłaty z tytułu uiszczonych po dniu 1 lutego 1988 r. opłat taryfowych zaliczane są na poczet przyszłych należności.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.22.206

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ulgi w opłatach taryfowych za niektóre usługi telefoniczne świadczone na rzecz kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach.
Data aktu: 10/08/1988
Data ogłoszenia: 22/08/1988
Data wejścia w życie: 01/02/1988, 22/08/1988