Szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 14 września 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej.
2.
Szczegółowych zasad eksploatacji nie stosuje się do urządzeń oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach lub przestrzeniach zewnętrznych zakwalifikowanych na podstawie odrębnych przepisów do odpowiedniej kategorii zagrożenia wybuchem.
3.
Eksploatację urządzeń oświetlenia elektrycznego należy prowadzić zgodnie z przepisami zarządzenia oraz ogólnymi zasadami eksploatacji, określonymi w zarządzeniu Ministrów Górnictwa i Energetyki oraz Gospodarki Materiałowej i Paliwowej z dnia 18 lipca 1986 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych (Monitor Polski Nr 25, poz. 174).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o urządzeniach oświetlenia elektrycznego, rozumie się przez to urządzenia oświetlenia elektrycznego zewnętrznego i wnętrzowego oraz oświetlenia iluminacyjnego i reklam świetlnych, stanowiące zespół elementów składających się ze źródeł światła i opraw oświetleniowych, wraz z obwodami zasilającymi i sterującymi ich pracą oraz z konstrukcjami wsporczymi.
§  3.
Przyjęcie do eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego nowych lub po remoncie może nastąpić po stwierdzeniu, że:
1)
odpowiadają wymaganiom określonym w normach i przepisach dotyczących budowy urządzeń oświetlenia elektrycznego,
2)
zainstalowano je zgodnie z dokumentacją techniczną i warunkami technicznymi,
3)
odpowiadają warunkom ochrony przeciwporażeniowej i ochrony przeciwpożarowej,
4)
zostały dostosowane do środowiska i warunków pracy w miejscu ich zainstalowania,
5)
zapewniają właściwe natężenie i równomierne oświetlenie,
6)
rozwiązania i podział obwodów oświetlenia elektrycznego zewnętrznego i wnętrzowego umożliwiają racjonalne zużycie energii elektrycznej,
7)
odpowiadają wymaganiom w zakresie rezystancji izolacji urządzeń oświetlenia elektrycznego,
8)
protokół odbioru technicznego urządzenia po remoncie potwierdza zgodność parametrów technicznych z dokumentacją i warunkami technicznymi.
§  4.
Na urządzeniach oświetlenia elektrycznego powinny być umieszczone i utrzymywane w stanie czytelnym oznaczenia:
1)
stosowanych zabezpieczeń i wartości ich nastawienia,
2)
przewodów fazowych i zerowych oraz zacisków ochronnych,
3)
obwodów oświetlenia elektrycznego,
4)
podstawowych źródeł światła wchodzących w skład urządzeń oświetlenia elektrycznego,
5)
obwodów sterowania i sygnalizacji oświetlenia elektrycznego.
§  5.
Urządzenia oświetlenia elektrycznego wyłączone przez zabezpieczenia można ponownie włączyć po usunięciu przyczyn wyłączenia, a w razie niestwierdzenia tych przyczyn - po wykonaniu próbnego włączenia.
§  6.
1.
Stan techniczny urządzeń oświetlenia elektrycznego oraz warunki eksploatacji powinny być kontrolowane i oceniane na podstawie wyników przeprowadzonych okresowo oględzin i przeglądów.
2.
Kontrolę czynnych źródeł światła elektrycznego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi należy przeprowadzać na bieżąco, a w pozostałych pomieszczeniach - co najmniej raz w miesiącu. Brakujące źródła światła należy uzupełniać na bieżąco.
§  7.
1.
Liczba niesprawnych źródeł światła elektrycznego w stosunku do ogólnej liczby źródeł światła nie powinna przekraczać w odniesieniu do:
1)
oświetlenia wnętrzowego - 10%,
2)
oświetlenia centralnych i głównych dróg w granicach miast - 5%,
3)
oświetlenia dróg krajowych - 10%,
4)
oświetlenia innych dróg - 15%.
2.
Dopuszczalna liczba niesprawnych źródeł światła oświetlenia drogowego dotyczy 100 kolejnych opraw dowolnie wybranego ciągu oświetlenia jednej lub kilku dróg w granicach miasta.
3.
Dopuszczalna liczba niesprawnych źródeł światła, w przypadku dróg w granicach miasta, na których zainstalowano kilka lub kilkanaście opraw, nie powinna przekraczać 20% ogólnej ich liczby i dotyczyć kolejnych opraw.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie przebudowy lub modernizacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.
§  8.
1.
Terminy i zakres oględzin urządzeń oświetlenia elektrycznego zewnętrznego i wnętrzowego należy ustalić w instrukcji eksploatacji, z uwzględnieniem warunków i miejsc ich zainstalowania, znaczenia oraz wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. Oględziny powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku.
2.
Podczas przeprowadzania oględzin urządzeń oświetlenia elektrycznego należy dokonać oceny stanu urządzeń i sprawdzić w szczególności:
1)
stan widocznych części przewodów, głównie ich połączeń oraz osprzętu,
2)
stan czystości opraw i źródeł światła, okien i świetlików,
3)
stan ubytku źródeł światła,
4)
realizację zasad racjonalnego użytkowania oświetlenia,
5)
stan ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej,
6)
poziom hałasu i drgań źródeł światła,
7)
stan urządzeń zabezpieczających i sterowania,
8)
stan napisów informacyjnych i ostrzegawczych oraz oznaczeń,
9)
wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej.
3.
Nieprawidłowości stwierdzone w czasie oględzin należy usunąć i w razie potrzeby wykonać zabiegi konserwacyjne dotyczące źródeł światła i opraw.
§  9.
1.
Przeglądy urządzeń oświetlenia elektrycznego należy przeprowadzać nie rzadziej niż:
1)
raz na 2 lata - jeżeli chodzi o oświetlenie zewnętrzne i wnętrzowe w pomieszczeniach wilgotnych, gorących, zapylonych, w których występują wyziewy żrące, oraz zaliczonych do odpowiedniej kategorii zagrożenia pożarowego, a także jeżeli chodzi o urządzenia oświetlenia drogowego głównych dróg w granicach miast,
2)
raz na 3 lata - jeżeli chodzi o urządzenia oświetlenia drogowego i inne niż wymienione w pkt 1,
3)
raz na 5 lat - w innych wypadkach.
2.
Przeglądy powinny obejmować w szczególności:
1)
szczegółowe oględziny w zakresie ustalonym w § 8 ust. 2,
2)
sprawdzenie działania urządzeń sterowania,
3)
sprawdzenie stanu technicznego i pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej,
4)
pomiary rezystancji izolacji,
5)
wymianę uszkodzonych źródeł światła,
6)
sprawdzenie stanu osłon i zamocowania urządzeń oświetlenia elektrycznego,
7)
badania kontrolne natężenia oświetlenia i jego zgodności z normą,
8)
sprawdzenie stanu powierzchni ścian i sufitów oraz czystości okien i świetlików w pomieszczeniach, w których zainstalowano urządzenia oświetlenia elektrycznego,
9)
czynności konserwacyjne i naprawy zapewniające poprawę pracy urządzeń oświetlenia elektrycznego.
3.
Wyniki przeglądów i zakres wykonywanych czynności konserwacyjno-remontowych należy odnotować w dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń oświetlenia elektrycznego.
§  10.
1.
Wyniki pomiarów wykonywanych podczas eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego należy uznać za zadowalające, jeżeli:
1)
wartości rezystancji izolacji urządzeń są zgodne z wymaganiami obowiązującymi przy przyjmowaniu ich do eksploatacji,
2)
spełnione są wymagania ustalone w przepisach o ochronie przeciwporażeniowej,
3)
poziom natężenia oświetlenia jest zgodny z obowiązującymi normami lub ustaleniami zawartymi w dokumentacji technicznej.
2.
Średnie obniżenie natężenia oświetlenia, w zależności od czasu pracy urządzenia, nie powinno przekraczać 10% wartości natężenia zainstalowanych źródeł światła przyjętych do eksploatacji. Przy obliczaniu średniego obniżenia natężenia oświetlenia należy brać pod uwagę czas pracy urządzeń oraz stopień i szybkość osadzania się zanieczyszczeń.
§  11.
1.
W instrukcji eksploatacji należy określić czas pracy urządzeń oświetlenia elektrycznego, uwzględniając warunki i rodzaj pomieszczeń lub przestrzeni, w których są zainstalowane.
2.
Czas pracy urządzeń oświetlenia zewnętrznego i drogowego powinien być regulowany automatycznie (np. przekaźnikiem zmierzchowym) i być dostosowany do pory roku oraz warunków lokalnych.
3.
Czas użytkowania oświetlenia elektrycznego wnętrzowego pomieszczeń nie powinien być dłuższy niż czas trwania pracy w tych pomieszczeniach, z wyjątkiem przypadków określonych w instrukcji eksploatacji.
4.
Czas pracy urządzeń oświetlenia tuneli drogowych i podziemnych przejść powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych i sposobu użytkowania danego obiektu lub terenu.
5.
Urządzenia reklam świetlnych mogą być włączone po zachodzie słońca i być czynne nie dłużej niż do godziny 24, z wyjątkiem urządzeń na obiektach użyteczności publicznej.
6.
Urządzenia oświetlenia iluminacyjnego należy używać w czasie uzgodnionym z jednostką organizacyjną, która wydała zgodę na ich zainstalowanie.
§  12.
Remonty urządzeń oświetlenia elektrycznego powinny być przeprowadzane w terminach i zakresach ustalonych w instrukcji eksploatacji, z uwzględnieniem wyników przeglądów.
§  13.
Urządzenia powinny być przekazane do remontu, jeżeli stwierdzi się:
1)
pogorszenie stanu technicznego opraw, które uniemożliwia uzyskanie wymaganej wartości natężenia oświetlenia,
2)
uszkodzenie zagrażające bezpieczeństwu obsługi lub otoczenia.
§  14.
W czasie remontu należy dążyć do modernizacji urządzeń oświetlenia elektrycznego w celu poprawy ich skuteczności i poziomu natężenia oświetlenia.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.29.230

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.
Data aktu: 14/09/1987
Data ogłoszenia: 09/10/1987
Data wejścia w życie: 09/10/1987