Kwalifikacje wymagane od biegłych biorących udział w postępowaniu wodnoprawnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA-KIEROWNIKA URZĘDU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 7 listopada 1985 r.
w sprawie kwalifikacji wymaganych od biegłych biorących udział w postępowaniu wodnoprawnym.

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230, z 1980 r. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W postępowaniu wodnoprawnym opinie w zakresie budownictwa wodnego, melioracji wodnych i zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodę, geologii, hydrogeologii, chemii, inżynierii sanitarnej oraz innych specjalności mogą wydawać osoby wpisane na listę biegłych.
2.
Opinie mogą wydawać również osoby nie wpisane na listę biegłych; mające stopień naukowy doktora w danej specjalności albo tytuł profesora, oraz rzeczoznawcy budowlani dla budownictwa w dziedzinie gospodarki wodnej, ustanowieni na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 sierpnia 1983 r.
§  2.
Biegłym może być obywatel polski:
1)
korzystający w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
2)
o nienagannej opinii moralnej i zawodowej,
3)
mający w zakresie specjalności określonej w § 1 ust. 1:
a)
dyplom ukończenia studiów wyższych i co najmniej 10-letnią praktykę albo
b)
świadectwo ukończenia szkoły średniej i co najmniej 15-letnią praktykę.
§  3.
Biegłego ustanawia i wpisuje na listę biegłych terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego po rozpatrzeniu wniosku osoby ubiegającej się o ustanowienie biegłym.
§  4.
Biegły może wydawać opinie w postępowaniu wodnoprawnym, prowadzonym na obszarze kraju.
§  5.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego skreśla biegłego z listy biegłych:
1)
w razie śmierci biegłego,
2)
na jego prośbę,
3)
w razie braku lub utraty warunków niezbędnych do wykonywania funkcji biegłego, a także w razie wykazania biegłemu oczywistej nieudolności lub niedbałości w wykonywaniu obowiązków albo odmowy wydania opinii bez uzasadnionej przyczyny.
§  6.
1.
Wynagrodzenie za opracowanie opinii i za inne niezbędne czynności ustala organ prowadzący postępowanie wodnoprawne w zależności od czasu zużytego na opracowanie opinii oraz stopnia trudności i warunków jej opracowania, przyjmując stawkę w wysokości od 130 do 230 zł za godzinę pracy.
2.
Do czasu zużytego na opracowanie opinii wlicza się czas zużyty na jej opracowanie w miejscu wykonania opinii oraz czas zużyty na sporządzenie pisemnych dokumentów poza tym miejscem.
3.
Jeżeli biegły lub osoba, o której mowa w § 1 ust. 2, nie może przystąpić do wykonania swoich czynności z winy zleceniodawcy, czas zużyty na opracowanie opinii liczy się od chwili zgłoszenia się do wykonania czynności, nie wcześniej jednak od umówionego terminu; w tym wypadku przysługuje biegłemu lub tej osobie wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia ustalonego na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
§  7.
Niezależnie od wynagrodzenia biegłemu oraz osobom określonym w § 1 ust. 2 przysługuje:
1)
zwrot kosztów podróży i noclegu oraz diety ustalone na zasadach określonych odrębnymi przepisami, jeżeli zlecone im czynności były wykonywane poza stałym miejscem zamieszkania,
2)
zwrot kosztów poniesionych w związku z wydaniem opinii, uzgodnionych z organem przeprowadzającym postępowanie wodnoprawne.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 15 kwietnia 1975 r. w sprawie ustanawiania i wynagradzania biegłych w postępowaniu wodnoprawnym (Monitor Polski Nr 14, poz. 86).
§  9.
1.
Biegli ustanowieni na podstawie zarządzenia, o którym mowa w § 8, stają się biegłymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
2.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego umieści na liście biegłych biegłego ustanowionego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.37.253

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kwalifikacje wymagane od biegłych biorących udział w postępowaniu wodnoprawnym.
Data aktu: 07/11/1985
Data ogłoszenia: 06/12/1985
Data wejścia w życie: 06/12/1985