Zakres i tryb działania rad społecznych szkół wyższych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 października 1985 r.
w sprawie zakresu i trybu działania rad społecznych szkół wyższych.

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rady społeczne szkół wyższych, zwane dalej "radami społecznymi", powołane uchwałą właściwej wojewódzkiej rady narodowej i obejmujące zakresem działania wszystkie lub poszczególne szkoły wyższe mające siedzibę na obszarze województwa, działają na rzecz zapewnienia lepszej więzi szkół wyższych ze środowiskiem społecznym oraz gospodarką i kulturą regionu - na zasadach określonych niniejszą uchwałą.
2.
Właściwa wojewódzka rada narodowa, powołując radę społeczną szkoły wyższej, powinna porozumieć się z zainteresowanymi jej działalnością wojewódzkimi radami narodowymi, a w szczególności jeśli na ich obszarze funkcjonują jednostki organizacyjne danej szkoły wyższej.
§  2.
1.
Do zakresu działania rad społecznych należy w szczególności:
1)
analizowanie stanu szkolnictwa wyższego w regionie, jego potrzeb i możliwości rozwojowych oraz przedstawianie opinii i wniosków w tym przedmiocie do planów społeczno-gospodarczych i przestrzennych oraz budżetów rad narodowych;
2)
sprawowanie społecznej kontroli i ocena funkcjonowania szkół wyższych, a w szczególności spełniania przez nie wychowawczej roli zgodnej z konstytucyjnymi zasadami socjalistycznego państwa;
3)
podejmowanie działań mających na celu organizowanie pomocy dla szkół wyższych w zakresie rozwoju ich bazy materialnej oraz inspirowanie w tym kierunku zakładów pracy,
4)
wskazywanie problemów ważnych dla regionu, inicjowanie podejmowania przez szkoły wyższe prac naukowo-badawczych i działań praktycznych oraz inspirowanie kierunków rozwoju tych badań, postępu naukowo-technicznego i kształcenia kadr, służących bezpośredniemu zaspokajaniu potrzeb społeczno-gospodarczych i kulturalnych;
5)
formułowanie opinii i propozycji co do wykorzystania przez szkoły wyższe ich potencjału naukowo-badawczego dla celów wskazanych w pkt 4 oraz inicjowanie działania szkół wyższych na rzecz wykorzystania wyników prowadzonych przez nie prac naukowo-badawczych w praktyce oraz w zakresie oszczędnego gospodarowania i prawidłowego wykorzystywania środków materialnych szkół wyższych, w tym na cele pozanaukowe;
6)
inicjowanie i rozwijanie bezpośrednich więzi szkół wyższych ze środowiskiem społecznym, w tym zwłaszcza z innymi szkołami, organizacjami społecznymi i zakładami pracy, oraz tworzenie możliwości wzajemnych świadczeń i wszechstronnej współpracy;
7)
inicjowanie działań organów administracji państwowej, umożliwiających absolwentom szkół wyższych zatrudnienie zgodne z ich kwalifikacjami.
2.
Rady społeczne, realizując zadania, o których mowa w ust. 1, korzystają z informacji, sprawozdań i opracowań przedstawionych na ich żądanie przez rektorów szkół wyższych, a także przygotowywanych przez organy wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
Rady społeczne, wykonując zadania określone w przepisach § 2, uchwalają opinie i wnioski, które są przekazywane właściwym wojewódzkim radom narodowym i organom administracji państwowej oraz szkołom wyższym.
§  4.
Rady społeczne są powoływane na okres kadencji wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
1.
Skład rady społecznej powinien obejmować liczbę osób odpowiadającą jej zakresowi działania, jednakże nie więcej niż 30 członków.
2.
Przewodniczącego i członków rady społecznej powołuje i odwołuje wojewódzka rada narodowa na wniosek prezydium tej rady.
3.
Rada społeczna wybiera prezydium, w skład którego wchodzą oprócz przewodniczącego rady wiceprzewodniczący i sekretarz.
4.
Przewodniczący rady społecznej kieruje pracami rady i jej prezydium oraz zwołuje ich posiedzenia.
5.
Do udziału w posiedzeniach rady społecznej i jej prezydium zapraszani są właściwi rektorzy.
6.
Prezydium rady społecznej działa w okresach pomiędzy jej posiedzeniami, reprezentuje ją w sprawach bieżących oraz informuje radę na każdym jej posiedzeniu o podjętych działaniach.
§  6.
Rady społeczne do końca października każdego roku składają prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej informację o swej działalności oraz informację o wykorzystaniu opinii i realizacji wniosków, o których mowa w § 3.
§  7.
Rady społeczne uchwalają swój regulamin określający szczegółowy tryb pracy.
§  8.
1.
Organizacyjną i techniczną obsługę rady społecznej wykonuje biuro wojewódzkiej rady narodowej powołującej tę radę.
2.
Członkom rady społecznej zamieszkałym poza jej siedzibą przysługują diety za czas udziału w jej posiedzeniach lub wykonywania zleconych im zadań poza miejscem zamieszkania oraz zwrot kosztów przejazdu na zasadach przewidzianych dla pracowników urzędów administracji państwowej.
3.
Wydatki związane z działalnością rad społecznych pokrywane są z budżetu właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.37.243

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres i tryb działania rad społecznych szkół wyższych.
Data aktu: 30/10/1985
Data ogłoszenia: 06/12/1985
Data wejścia w życie: 06/12/1985