Ustanowienie odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 lutego 1984 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej".

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę "Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka może być nadawana:
1)
osobom, które pracą i działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczenia przed pożarami życia i mienia obywateli oraz dorobku materialnego i kulturalnego społeczeństwa,
2)
osobom, które wyróżniły się w czasie akcji ratowniczej, w szczególności kierującym akcją ratowniczą za skuteczne, śmiałe i pełne inicjatywy przeprowadzenie akcji ratowniczej, oraz uczestnikom akcji, którzy wykazali się inicjatywą w wykonywaniu rozkazów oraz niezwykłą odwagą osobistą.
2.
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota. Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach. Pomiędzy nadaniem odznaki kolejnego stopnia powinien upłynąć okres co najmniej 4 lat. W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od tej zasady.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
2.
Odznakę nadaje się z okazji "Dnia Strażaka", a także w każdym czasie w wypadku określonym w § 2 ust. 1 pkt 2.
3.
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
4.
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonuje Minister Spraw Wewnętrznych lub w jego imieniu osoba przez niego upoważniona.
§  4.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu służby (pracy zawodowej, nauki) osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
uzasadnienie zawierające charakterystykę całokształtu służby (pracy zawodowej, nauki) i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
3)
szczegółowy opis dokonanego czynu.
§  5.
1.
Odznaka ma kształt krążka o średnicy 36 mm wykonanego z metalu złoconego, srebrzonego lub patynowanego na brązowo; na licowej stronie odznaki na tle drobnoziarnistej faktury znajduje się krzyż maltański, pośrodku którego umieszczony jest wizerunek hełmu strażackiego z głową orła, zakończonego w dolnej części stylizowanymi liśćmi laurowymi; wokół odznaki w otoku znajduje się napis: "Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej"; na odwrotnej stronie odznaki umieszczony jest w czterech wierszach napis: "W Służbie Ludowej Ojczyzny"; w otoku znajduje się wieniec ze stylizowanych liści laurowych, a poniżej litery "PRL".
2.
Odznaka jest zawieszona na wstążce o szerokości 36 mm z pionowymi paskami: środkowym w kolorze czerwonym o szerokości 16 mm, po bokach w kolorze białym o szerokości 5 mm, a po obrzeżach w kolorze niebieskim o szerokości 5 mm.
3.
Wzór rysunkowy odznaki określa załącznik do zarządzenia.
§  6.
1.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturę lub baretkę.
§  7.
1.
Utrata odznaki następuje wskutek prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie jej nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd, lub gdy osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna odznaki.
§  8.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Komenda Główna Straży Pożarnych.
§  9.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetowych Komendy Głównej Straży Pożarnych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.9.63

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej".
Data aktu: 27/02/1984
Data ogłoszenia: 02/04/1984
Data wejścia w życie: 02/04/1984