Uprawianie dalekowschodnich sportów walki.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 5 lipca 1984 r.
w sprawie uprawiania dalekowschodnich sportów walki.

Na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1, 5 i 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1978 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu (Dz. U. Nr 18, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady uprawiania dalekowschodnich sportów walki, z wyjątkiem judo.
§  2.
Style dalekowschodnich sportów walki, dopuszczone do uprawiania na terenie kraju, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Treningi sportowe oraz zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki są prowadzone w klubach sportowych.
2.
Zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą również prowadzić ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz jednostki kultury fizycznej Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.
§  4.
Polski Związek Karate określi warunki, jakie powinny być spełnione przez kluby sportowe, ogniska i jednostki wymienione w § 3 przed rozpoczęciem treningów i zajęć.
§  5.
Polski Związek Karate, w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie zarządzenia, opracuje zasady włączenia do Związku stylów dalekowschodnich sportów walki wymienionych w załączniku nr 1, nie objętych w dniu wejścia w życie zarządzenia działalnością Związku.
§  6.
1.
Polski Związek Karate opracowuje programy szkolenia instruktorów dalekowschodnich sportów walki.
2.
Programy, o których mowa w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Zarząd Główny Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej opracowuje programy szkolenia instruktorów rekreacji w zakresie dalekowschodnich sportów walki.
4.
Programy, o których mowa w ust. 3, wymagają wcześniejszego zaopiniowania przez Polski Związek Karate i zatwierdzenia przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu.
§  7.
1.
W klubach, o których mowa w § 3 ust. 1, treningi i zajęcia mogą prowadzić wyłącznie instruktorzy posiadający uprawnienia instruktora sportu, wydane przez Polski Związek Karate lub Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zagranicznych instruktorów dalekowschodnich sportów walki, zaproszonych do prowadzenia treningów w Polsce.
3.
Polski Związek Karate w terminie do dnia 31 grudnia 1984 r. ustali zasady weryfikacji zagranicznych uprawnień instruktorskich posiadanych przez obywateli polskich.
§  8.
1.
Prawo zapraszania zagranicznych instruktorów dalekowschodnich sportów walki posiada wyłącznie Polski Związek Karate oraz kluby sportowe w nim stowarzyszone, działające w tym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
W uzasadnionych wypadkach zarządy główne Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej oraz Rada Naczelna Zrzeszenia Studentów Polskich mogą występować do Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu o wyrażenie zgody na zaproszenie zagranicznych instruktorów dalekowschodnich sportów walki.
3.
Zaproszenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, wymaga wcześniejszego zaopiniowania przez właściwą komisję stylową Polskiego Związku Karate.
§  9.
1.
Stopnie uczniowskie i mistrzowskie w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą być nadawane wyłącznie przez Polski Związek Karate.
2.
Regulamin nadawania stopni, o których mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Polski Związek Karate ustali normy egzaminacyjne dla poszczególnych stopni uczniowskich i mistrzowskich.
§  10.
1.
Uzyskanie stopni mistrzowskich poza granicami kraju wymaga uprzedniej zgody Polskiego Związku Karate.
2.
Polski Związek Karate określi zasady weryfikacji stopni mistrzowskich, uzyskanych poza granicami kraju.
§  11.
Dokumentem stwierdzającym posiadanie stopnia uczniowskiego lub mistrzowskiego w dalekowschodnich sportach walki jest dyplom Polskiego Związku Karate.
§  12.
1.
Polski Związek Karate określi wysokość opłat za egzaminy na stopnie uczniowskie i mistrzowskie.
2.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, wymaga zatwierdzenia przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Wpływy z opłat za egzaminy na stopnie uczniowskie podlegają następującemu podziałowi:
1)
50% wpływów organizator egzaminu przekazuje w ciągu 14 dni od daty egzaminu na konto Polskiego Związku Karate,
2)
z pozostałych 50% wpływów organizator pokrywa:
a)
koszty własne egzaminu,
b)
wynagrodzenie dla egzaminatora w kwocie 500 zł za każdą przeegzaminowaną grupę liczącą 15-20 osób,
c)
koszty delegacji egzaminatora.
§  13.
1.
Prawo organizowania zawodów, imprez krajowych i międzynarodowych oraz publicznych pokazów w zakresie dalekowschodnich sportów walki posiada wyłącznie Polski Związek Karate i kluby sportowe w nim stowarzyszone.
2.
Udział w systemie rozgrywek sportowych mogą brać osoby, które są członkami organizacji sportowych stowarzyszonych w Polskim Związku Karate, posiadają status zawodnika oraz
1)
uczestniczą w treningach specjalistycznych przez okres co najmniej dziewięciu miesięcy,
2)
w okresie, o którym mowa w pkt 1, uzyskały pozytywne wyniki w trzech kolejnych lekarskich badaniach okresowych.
§  14.
1.
Do treningów i zajęć rekreacyjnych w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą być dopuszczone osoby, które ukończyły 14 rok życia.
2.
Osoby, które ukończyły 12 rok życia, mogą brać udział wyłącznie w ogólnorozwojowych ćwiczeniach przygotowawczych do treningu specjalistycznego w zakresie dalekowschodnich sportów walki.
3.
Szczegółowe zasady opieki zdrowotnej związanej z uprawianiem dalekowschodnich sportów walki zawiera załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  15.
1.
Osoby ubiegające się o dopuszczenie do treningów i zajęć rekreacyjnych w zakresie dalekowschodnich sportów walki obowiązane są przedstawić organizatorowi zajęć:
1)
zaświadczenie o stanie zdrowia,
2)
zgodę rodziców lub opiekunów - w odniesieniu do osób niepełnoletnich,
3)
opinię szkoły - jeżeli są uczniami.
2.
Jednostka organizująca treningi lub zajęcia rekreacyjne jest obowiązana przed ich rozpoczęciem przedstawić listę kandydatów do wiadomości właściwego miejscowo urzędu spraw wewnętrznych.
3.
Urząd spraw wewnętrznych może w uzasadnionych wypadkach zgłosić zastrzeżenie co do dopuszczenia określonej osoby do treningów i zajęć rekreacyjnych.
4.
Zastrzeżenie, o którym mowa w ust. 3, jest wiążące dla jednostki prowadzącej treningi i zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki.
§  16.
1.
Jednostki organizacyjne prowadzące treningi i zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki nie mogą:
1)
prowadzić treningów lub zajęć, organizować zawodów i pokazów w tzw. pełnym kontakcie (full contact),
2)
nauczać używania i używać broni na treningach i zajęciach.
2.
Przez broń, o której mowa w ust. 1 pkt 2, należy rozumieć każdą broń pełną i sieczną oraz każdy przedmiot, w tym również tradycyjnie wykorzystywany w dalekowschodnich sportach walki, który może być użyty jako broń, bez względu na jego rozmiary i faktyczne zastosowanie.
3.
Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy mieczy używanych w kendo oraz drewnianych kijów i mieczy używanych w aiki do.
4.
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu może w szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek Polskiego Związku Karate, uchylić zakaz, o którym mowa w ust. 1.
§  17.
1.
Polski Związek Karate zobowiązany jest do prowadzenia w klubach, ogniskach i jednostkach określonych w § 3 merytorycznej kontroli procesu szkolenia i jego zgodności z przepisami zarządzenia.
2.
Polski Związek Karate określi zasady prowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, oraz skład i tryb powoływania komisji prowadzących kontrole.
3.
Zasady prowadzenia kontroli, tryb powoływania komisji oraz jej skład wymagają zatwierdzenia przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
4.
Polski Związek Karate w zaleceniach pokontrolnych wskazuje stwierdzone uchybienia i określa termin ich usunięcia.
5.
W razie ponownego stwierdzenia uchybień Polski Związek Karate może:
1)
w stosunku do klubów sportowych stowarzyszonych w Związku - wydać decyzję o wstrzymaniu zajęć w danym stylu do czasu usunięcia uchybień,
2)
w stosunku do klubów sportowych nie będących członkami Związku oraz ognisk i jednostek wymienionych w § 3 ust. 2 - wystąpić do organu nadrzędnego o wydanie zakazu prowadzenia zajęć do czasu usunięcia uchybień,
3)
w stosunku do instruktorów:
a)
sportu - wszcząć postępowanie dyscyplinarne,
b)
rekreacji - skierować do zarządów głównych Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej oraz Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
§  18.
1.
Zarząd Polskiego Związku Karate prowadzi rejestr instruktorów sportu oraz rejestr osób uprawiających dalekowschodnie sporty walki w organizacjach sportowych, począwszy od stopnia wyszkolenia odpowiadającego stopniowi trzeciemu kyu w karate.
2.
Komisje stylowe Polskiego Związku Karate prowadzą rejestr osób uprawiających dany styl dalekowschodnich sportów walki do stopnia wyszkolenia odpowiadającego czwartemu kyu w karate.
3.
Polski Związek Karate określi zasady prowadzenia rejestrów.
4.
Zarządy główne Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej oraz Rada Naczelna Zrzeszenia Studentów Polskich prowadzą rejestry instruktorów rekreacji ze specjalnością dalekowschodnich sportów walki i instruktorów prowadzących zajęcia z wykorzystaniem elementów dalekowschodnich sportów walki oraz osób uczestniczących w zajęciach przez okres powyżej dziewięciu miesięcy.
§  19.
1.
Prawo nawiązywania kontaktów z zagranicznymi organizacjami dalekowschodnich sportów walki posiada wyłącznie Polski Związek Karate i kluby w nim stowarzyszone - na ogólnie obowiązujących zasadach.
2.
Polski Związek Karate jest jedyną organizacją upoważnioną do reprezentowania dalekowschodnich sportów walki w międzynarodowych organizacjach.
3.
Zgłoszenie przystąpienia i udziału w pracach organizacji międzynarodowych, o których mowa w ust. 2, może nastąpić wyłącznie za zgodą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ STYLÓW DALEKOWSCHODNICH SPORTÓW WALKI, DOPUSZCZONYCH DO UPRAWIANIA NA TERENIE KRAJU

1. Aiki do

2. Do shin kan

3. Ju jitsu

4. Karate:

a) Kyokushinkaj

b) Kyoksul

c) Shotokan

d) Sportowe (semi contact)

e) Tsunami

f) Wado-riu

5. Kendo

6. Kung-fu Wu-shu

7. Taekwon-do

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN NADAWANIA STOPNI UCZNIOWSKICH I MISTRZOWSKICH W ZAKRESIE DALEKOWSCHODNICH SPORTÓW WALKI

§  1.
1.
Stopnie uczniowskie i mistrzowskie w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą być zdobywane wyłącznie w drodze egzaminu.
2.
Egzaminy mogą przeprowadzać:
1)
egzaminatorzy klubowi, powołani spośród osób, które mają:
a)
co najmniej stopień wyszkolenia odpowiadający stopniowi 1 dan w karate,
b)
uprawnienia instruktora sportu,
c)
ukończony 21 rok życia,
2)
egzaminatorzy związkowi, powołani spośród osób, które mają:
a)
co najmniej stopień wyszkolenia odpowiadający stopniowi 2 dan w karate,
b)
uprawnienia instruktora sportu I klasy,
c)
ukończony 25 rok życia.
3.
Egzaminatorów, o których mowa w ust. 2, powołuje Zarząd Polskiego Związku Karate na wniosek Komisji Nadawania Stopni Polskiego Związku Karate na okres 1 roku kalendarzowego.
4.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 2 pkt 1, mogą przeprowadzać egzaminy w zakresie stopni uczniowskich odpowiadających stopniom 9-4 kyu w karate.
5.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 2 pkt 2, mogą samodzielnie przeprowadzać egzaminy w zakresie stopni uczniowskich odpowiadających stopniom 9-1 kyu w karate oraz brać udział w komisji przeprowadzającej egzaminy na stopnie mistrzowskie.
6.
Egzaminy na stopnie mistrzowskie przeprowadza komisja, w skład której wchodzą:
1)
egzaminator związkowy, wyznaczony każdorazowo przez Komisję Nadawania Stopni Polskiego Związku Karate,
2)
egzaminator posiadający uprawnienia międzynarodowej organizacji do nadawania stopni mistrzowskich, zaproszony przez Polski Związek Karate.
§  2.
1.
Z egzaminu sporządza się protokół, który powinien zawierać:
1)
określenie rodzaju egzaminu,
2)
miejsce i datę egzaminu,
3)
imię i nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania egzaminatora,
4)
imię i nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania egzaminowanych,
5)
wynik egzaminu.
2.
Organizator egzaminu przesyła protokół do Zarządu Polskiego Związku Karate w terminie 14 dni od daty egzaminu.
§  3.
Komisja Nadawania Stopni Polskiego Związku Karate, na wniosek klubu nie mającego własnego egzaminatora albo na wniosek ognisk lub jednostek wymienionych w § 3 ust. 2 zarządzenia, wyznaczy do przeprowadzenia egzaminu egzaminatora z innego klubu.
§  4.
Osoby przystępujące do egzaminu na stopnie uczniowskie wpłacają opłatę za egzamin organizatorowi, a osoby przystępujące do egzaminu na stopnie mistrzowskie bezpośrednio na konto Polskiego Związku Karate.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SZCZEGÓŁOWE ZASADY OPIEKI ZDROWOTNEJ ZWIĄZANEJ Z UPRAWIANIEM DALEKOWSCHODNICH SPORTÓW WALKI

1. Badania wstępne osób, o których mowa w § 15 ust. 1 zarządzenia, obejmują:

1) badanie antropometryczne,

2) badanie internistyczne,

3) badanie chirurgiczno-ortopedyczne,

4) badanie stomatologiczne,

5) badanie laryngologiczne,

6) badanie ostrości wzroku za pomocą tablic i badania okulistyczne w razie stwierdzenia wady wzroku,

7) badanie radiologiczne klatki piersiowej lub aktualny wynik próby tuberkulinowej,

8) badanie ogólne moczu, OB, składu morfologicznego krwi.

2. Badania okresowe zawodników oraz osób uczestniczących w treningach i zajęciach specjalistycznych obejmują:

1) badanie antropometryczne,

2) badanie internistyczne,

3) badanie chirurgiczno-ortopedyczne,

4) badanie stomatologiczne,

5) badanie laryngologiczne - raz w roku,

6) badanie ostrości wzroku i badanie okulistyczne w razie wady wzroku,

7) badanie ginekologiczne - raz w roku,

8) badanie elektrokardiologiczne - raz w roku,

9) badanie radiologiczne klatki piersiowej lub wynik próby tuberkulinowej - raz w roku,

10) badanie ogólne moczu, OB, składu morfologicznego krwi - raz w roku,

11) badanie ogólnej wydolności fizycznej - raz w roku.

3. Badania okresowe określone w ust. 2 pkt 1-4 i 6 powinny być przeprowadzane co 3 miesiące.

4. Badanie elektroencefalograficzne i neurologiczne należy wykonywać:

1) przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych,

2) po walce, w której zawodnik doznał urazu głowy z chwilową lub całkowitą utratą przytomności.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.19.134

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uprawianie dalekowschodnich sportów walki.
Data aktu: 05/07/1984
Data ogłoszenia: 09/08/1984
Data wejścia w życie: 09/08/1984