Ustalenie wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 7 kwietnia 1984 r.
w sprawie ustalenia wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".

Na podstawie § 5 uchwały nr 80 Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi" (Monitor Polski Nr 18, poz. 112) i w związku z art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o utworzeniu Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznakę "Za zasługi w zwalczaniu powodzi", zwaną dalej "odznaką", nadaje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w uznaniu zasług przy zapobieganiu i zwalczaniu powodzi.
§  2.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 40 mm. Licowa strona odznaki przedstawia klęczącego na prawym kolanie mężczyznę, osłoniętego przed uderzającymi falami wody, z rękami wzniesionymi w kierunku fal, a za nim dwa budynki: u góry fabryczny, u dołu mieszkalny. W otoku odznaki znajduje się napis "Za zasługi w zwalczaniu powodzi". Odznaka jest zawieszona na wstążce ciemnoniebieskiej o szerokości 30 mm, z czerwono-czarnymi paskami o szerokości po 8 mm, oddalonymi o 4 mm od krawędzi boku. Wstążka połączona jest z odznaką za pomocą kółka o średnicy 10 mm. Odwrotna strona odznaki jest gładka. Odznaka wykonana jest ze stopu metali i pokryta złotem lub srebrem w zależności od jej stopnia.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
Z wnioskami o nadanie odznaki występują właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) lub wojewodowie (prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi).
§  4.
Wnioski o nadanie odznaki należy nadsyłać do Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskazane jest, aby wnioski o nadanie odznaki były nadsyłane natychmiast po stwierdzeniu czynu stanowiącego podstawę nadania odznaki.
§  5.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być opracowane z dużą wnikliwością i poważną oceną zasług oraz uzgodnione z organizacjami społecznymi i politycznymi.
§  6.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewoda (prezydent miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) bądź też upoważniona przez niego osoba.
§  7.
1.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturę i baretkę.
§  8.
O nadaniu odznaki czyni się adnotację w aktach osobowych pracownika.
§  9.
Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi ewidencję nadanych odznak oraz pokrywa koszty związane z ich nadawaniem.
§  10.
1.
Przez czyn uzasadniający pozbawienie odznaki należy rozumieć przestępstwo popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.
2.
O pozbawieniu odznaki orzeka Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
3.
Fakt utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w ewidencji nadanych odznak; o fakcie tym czyni się także adnotację w aktach osobowych pracownika.
§  11.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydaje nową odznakę lub duplikat dokumentu.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 22 maja 1973 r. w sprawie ustalenia wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi" (Monitor Polski Nr 23, poz. 144).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1984 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI W ZWALCZANIU POWODZI"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.10.74

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".
Data aktu: 07/04/1984
Data ogłoszenia: 24/04/1984
Data wejścia w życie: 01/07/1984