Fundusz surowców wtórnych.

UCHWAŁA Nr 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lutego 1983 r.
w sprawie funduszu surowców wtórnych.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244), w celu zapewnienia warunków do dalszej aktywizacji wykorzystania odpadów i surowców wtórnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się fundusz surowców wtórnych, zwany dalej "funduszem", którym dysponuje Minister Gospodarki Materiałowej po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych i zarządami centralnych związków spółdzielczych.
§  2.
1.
Dochodami funduszu są:
1)
wpłaty dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące działalność produkcyjną, budowlaną, usługową i handlową, które uznają za nieopłacalne zagospodarowywanie we własnym zakresie odpadów powstających w wyniku tej działalności i sprzedadzą je innym jednostkom lub osobom fizycznym do zagospodarowania; wysokość wpłat wynosi 3% wartości sprzedanych odpadów,
2) 1
wpłaty dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej, które niszczą użyteczne odpady lub obniżają ich wartość użytkową w wyniku nieselektywnego zbierania i gromadzenia:
a)
w wysokości stanowiącej równowartość ponoszonych przez gospodarkę narodową z tego tytułu strat, określoną cenami stosowanymi w obrocie odpadami,
b)
w wysokości stanowiącej pięciokrotną równowartość ponoszonych przez gospodarkę narodową z tego tytułu strat, określoną cenami stosowanymi w obrocie odpadami, jeżeli jednostki te nie ujawniają przypadków niegospodarności oraz nie dokonują w związku z tym wpłat, o których mowa pod lit. a), a ujawnienie nastąpi w wyniku przeprowadzonych kontroli.
3)
dobrowolne wpłaty specjalistycznych jednostek organizacyjnych i prowadzących zbiórkę (skup) oraz innych jednostek prowadzących przetwórstwo surowców wtórnych,
4)
dotacje z budżetu Państwa.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przeznaczenia w 1983 r. na fundusz kwoty 100 mln zł z rezerwy budżetu centralnego.
3.
Minister Gospodarki Materiałowej określa zasady i tryb dokonywania wpłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
§  3.
Fundusz jest przeznaczony na:
1)
udzielanie pomocy finansowej jednostkom gospodarczym, w formie dotacji lub niskoprocentowych i nie oprocentowanych pożyczek, na tworzenie warunków do pozyskiwania i efektywnego wykorzystywania odpadów jako surowców wtórnych, produkcji wyrobów z tych surowców, świadczenia usług w zakresie napraw zużytych części, zespołów, opakowań itp. opartych w całości lub w części na tych surowcach oraz finansowanie inwestycji, modernizacji, remontów i zakupów związanych z przerobem surowców wtórnych,
2)
uzupełniające lub dodatkowe finansowanie prac naukowo-badawczych i rozwojowych związanych z pozyskiwaniem, uszlachetnianiem i wykorzystaniem odpadów jako surowców wtórnych,
3)
organizowanie konkursów, giełd, wystaw, akcji propagandowych, informacyjnych i innych przedsięwzięć aktywizujących gospodarkę surowcami wtórnymi oraz przyznawanie gratyfikacji za osiągnięcia w zagospodarowywaniu odpadów jako surowców wtórnych.
§  4.
1.
Pożyczki, o których mowa w § 3 pkt 1, podlegają spłacie w terminie uzgodnionym z dysponentem funduszu.
2.
W razie osiągnięcia planowej zdolności produkcyjnej w terminie przewidzianym w zadaniu inwestycyjnym, spłata pożyczki może zostać obniżona przez Ministra Gospodarki Materiałowej do wysokości 50% udzielonej pożyczki.
§  5.
1.
Środki funduszu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku Urzędu Gospodarki Materiałowej w Narodowym Banku Polskim.
2.
Nie wykorzystane w danym roku środki funduszu przechodzą na rok następny.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 101 z dnia 21 lipca 1984 r. (M.P.84.19.133) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 sierpnia 1984 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.8.48

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz surowców wtórnych.
Data aktu: 11/02/1983
Data ogłoszenia: 10/03/1983
Data wejścia w życie: 10/03/1983