Zasady obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalenia obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1983 r.
w sprawie zasad obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalenia obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Na podstawie § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 3) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"produkcji sprzedanej netto" - rozumie się przez to produkcję, o której mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 3), zwanego dalej "rozporządzeniem",
2)
"produkcji sprzedanej" - rozumie się przez to produkcję sprzedaną w cenach realizacji lub w cenach zbytu, o której mowa w § 2 ust. 3 rozporządzenia,
3)
"roku" lub "okresie bazowym" - rozumie się przez to rok 1982,
4)
"roku" lub "okresie obliczeniowym" - rozumie się przez to rok 1983.
§  2.
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw, które przyrost wynagrodzeń wypłacanych w ramach kosztów działalności, wolny od obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, ustalają w zależności od tempa wzrostu (spadku) wartości produkcji sprzedanej netto lub produkcji sprzedanej w cenach realizacji bądź w cenach zbytu.
§  3.
1.
Produkcję sprzedaną netto ustala się według formuły:

Pn = S - M

gdzie:

Pn - produkcja sprzedana netto,

S - przychód ze sprzedaży ogółem wyrobów, robót i usług własnej produkcji według cen realizacji, pomniejszony o podatek obrotowy,

M - koszty materialne działalności eksploatacyjnej ogółem, bez kosztów amortyzacji, zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby sprawozdawczości statystycznej.

2.
Do wartości określonej symbolem "S" dolicza się:
1)
w przedsiębiorstwach objętych rachunkiem wyrównawczym cen - ujemne różnice wyrównawcze cen; odlicza się dodatnie różnice wyrównawcze cen,
2)
w przedsiębiorstwach realizujących produkcję na eksport - finansowe rozliczenia wyrównawcze w eksporcie,
3)
w przedsiębiorstwach przemysłowych - dotacje przedmiotowe.
3.
Produkcję sprzedaną netto okresu bazowego koryguje się o:

Cs - wpływ zmian cen na wartość sprzedaży ogółem objętej symbolem "S",

Cm - wpływ zmian cen na koszty materialne objęte symbolem "M".

4.
Wielkość produkcji sprzedanej netto okresu bazowego ustala się w warunkach organizacyjnych według stanu na koniec okresu obliczeniowego.
§  4.
1.
Przez zmiany cen, o których mowa w § 3 ust. 3, rozumie się zmiany zwiększające lub zmniejszające cenę urzędową, regulowaną lub umowną danego artykułu (wyrobu, materiału, roboty, usługi) przy nie zmienionym jego symbolu.
2.
Wpływ zmian cen ustala się metodą bezpośredniego przeliczenia cen poszczególnych wyrobów, materiałów, robót i usług, a w wypadkach uzasadnionych - metodą wskaźnikową. Jeżeli zmiana cen nastąpiła:
1)
w ciągu roku bazowego lub z dniem 1 stycznia roku obliczeniowego, to w rachunku produkcji sprzedanej netto dane za cały rok bazowy należy wyrazić w cenach obowiązujących 1 stycznia roku obliczeniowego,
2)
po 1 stycznia roku obliczeniowego, to dane za analogiczny okres roku bazowego należy przeliczyć według zmienionych cen od chwili wejścia w życie zmiany cen.

Wpływ zmian cen ewidencjonuje się w wielkościach określonych symbolami "Cs" i "Cm".

3.
Do zmian cen uwzględnianych przy ustalaniu wartości określonych symbolami "Cs" i "Cm" nie zalicza się takich zmian, które wynikają ze stosowania cen na wyroby nowe, zmian cen z tytułu uzyskania lub utraty znaku jakości, sezonowych zmian cen, obniżki cen wyrobów z tytułu ich przeceny, zmiany kierunku lub źródła zakupu i sprzedaży, zmian cen transakcyjnych.
§  5.
1.
Produkcję sprzedaną w cenach realizacji stanowi:
1)
w okresie obliczeniowym - wartość określona w § 3 ust. 1 i 2 symbolem "S",
2)
w okresie bazowym - wartość określona w § 3 symbolem "S", skorygowana o wielkość określoną symbolem "Cs".
2.
W przedsiębiorstwach zaliczanych do działu "Przemysł" produkcja sprzedana może być również ustalona jako wartość sprzedaży wyrobów i usług własnej produkcji w cenach zbytu, zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby sprawozdawczości statystycznej.
§  6.
1.
Elementy produkcji sprzedanej netto i produkcji sprzedanej ustala się na podstawie danych wynikających z ewidencji księgowej, a jeżeli dane takie nie są w niej zawarte - na podstawie odpowiedniej dokumentacji oraz ewidencji.
2.
Produkcja sprzedana netto oraz produkcja sprzedana okresu bazowego i obliczeniowego, o której mowa w § 3 i 5, podlega badaniu w ciągu roku przez urzędy i izby skarbowe w toku kontroli należnych wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, a po zakończeniu roku - w toku weryfikacji rocznego bilansu przedsiębiorstwa.
3.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w obliczeniach i wpłatach na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy karnej skarbowej.
§  7.
W stosunku do przedsiębiorstw o produkcji sezonowej oraz w innych uzasadnionych wypadkach organ założycielski za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może uwzględnić w formule produkcji sprzedanej netto i produkcji sprzedanej zmiany stanu produkcji nie zakończonej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.5.32

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalenia obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.
Data aktu: 03/02/1983
Data ogłoszenia: 08/02/1983
Data wejścia w życie: 08/02/1983