Zasady realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA Nr 268
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Budownictwo mieszkaniowe w miastach i na wsi jest realizowane jako budownictwo:
1)
spółdzielcze, finansowane ze środków własnych członków spółdzielni, kredytu bankowego, dotacji budżetowej oraz środków jednostek i przedsiębiorstw, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 4,
2)
komunalne, finansowane ze środków terenowych funduszów mieszkaniowych,
3)
zakładowe, finansowane ze środków przeznaczonych na realizację inwestycji zakładów pracy (mieszkania funkcyjne), środków zakładowego funduszu mieszkaniowego oraz kredytu bankowego, a w odniesieniu do państwowych gospodarstw rolnych i państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, kółek rolniczych i spółdzielni produkcji rolnej - również z dotacji budżetowej,
4)
indywidualne, finansowane ze środków własnych ludności, kredytu bankowego i dotacji budżetowej.
§  2.
1.
Budownictwo spółdzielcze może być realizowane jako wielorodzinne i jednorodzinne.
2.
Budownictwo komunalne jest realizowane w formie budownictwa wielorodzinnego.
3.
Budownictwo zakładowe może być realizowane w formie budownictwa wielorodzinnego oraz w uzasadnionych wypadkach jako budownictwo jednorodzinne.
4.
Budownictwo indywidualne może być realizowane w formie budowy domów jednorodzinnych, lokali w małych domach mieszkalnych oraz lokali w domach wielomieszkaniowych.
§  3.
1.
Terenowe organy administracji państwowej i zakłady pracy, na podstawie umów zawartych ze spółdzielniami mieszkaniowymi, przekazują odpowiednie środki finansowe na wybudowanie mieszkań spółdzielczych.
2.
Wysokość przekazanych środków, o których mowa w ust. 1, stanowi różnicę między kosztem wybudowania mieszkań a wymaganymi wkładami mieszkaniowymi na te mieszkania.
3.
Umowy, o których mowa w ust. 1, powinny ustalać zasady rozliczania się ze spółdzielniami, zasady kierowania kandydatów do spółdzielni i dysponowania lokalami oraz określać tryb i terminy przydziału mieszkań spółdzielczych.
§  4.
1.
Budownictwo mieszkaniowe jest programowane, projektowane i realizowane wraz z podstawowymi urządzeniami socjalno-usługowymi oraz uzbrojeniem i urządzeniem terenu w granicach lokalizacji inwestycji mieszkaniowych, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
2.
Do podstawowych urządzeń socjalno-usługowych zalicza się:
1)
lokale handlowe, gastronomiczne i inne nieuciążliwe obiekty usługowe dla ludności, w tym wbudowane szalety publiczne,
2)
przychodnie rejonowe lub ośrodki zdrowia i apteki,
3)
szkoły, przedszkola i żłobki,
4)
osiedlowe placówki kulturalno-oświatowe, tj. biblioteki z czytelniami, kluby, świetlice oraz społeczne punkty opieki nad dzieckiem,
5)
urzędy pocztowo-telekomunikacyjne i rozmównice publiczne,
6)
pomieszczenia dla jednostek zarządzających i eksploatujących budynki mieszkalne,
7)
pracownie twórców.
3.
Terenowe organy administracji państwowej przy zatwierdzaniu programów i założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji zapewniają kompleksową realizację budownictwa mieszkaniowego.
4.
Kompleksowość powinna być zapewniona w drodze realizacji i sfinansowania kosztów budowy:
1)
budynków mieszkalnych wraz z wbudowanymi urządzeniami socjalno-usługowymi i przyłączami do sieci uzbrojenia terenu, zagospodarowania ich otoczenia, opracowania dokumentacji, pozyskania terenów i obsługi inwestycyjnej - przez inwestorów budownictwa mieszkaniowego,
2)
komunalnego uzbrojenia do przyłączy do budynków, urządzenia terenu wraz z zapleczem oraz podstawowych obiektów oświaty, zdrowia i kultury, z wyjątkiem pracowni twórców - przez terenowe organy administracji państwowej ze środków budżetowych oraz ze środków własnych przedsiębiorstw,
3)
urządzeń i sieci centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych do przyłączy do budynków - przez przedsiębiorstwa właściwych resortów, według zasad finansowania ustalonych w odrębnym trybie,
4)
wolno stojących urządzeń socjalno-usługowych nie wymienionych w pkt 2 - przez inwestorów budownictwa mieszkaniowego, terenowe organy administracji państwowej, jednostki gospodarki uspołecznionej, dla których urządzenia te są niezbędne do wykonywania zadań statutowych, lub przez osoby fizyczne.
5. 1
(uchylony).
6.
Uzbrojenie terenów do granic lokalizacji budownictwa mieszkaniowego jest realizowane przez terenowe organy administracji państwowej i przedsiębiorstwa właściwych resortów.
7.
Elementy wewnętrznego wyposażenia urządzeń socjalno-usługowych należące do specyfiki lokalu, m. in. agregaty i urządzenia chłodnicze, dźwigi towarowe, trzony kuchenne, kotły, baseny, reklamy wraz z robotami instalacyjnymi i montażowymi związanymi z tym wyposażeniem, są finansowane ze środków przyszłych użytkowników tych urządzeń.
8.
Instalowanie liczników elektrycznych, gazomierzy, wodomierzy, reduktorów ciśnienia gazu oraz wyposażenie stacji transformatorowych i redukcyjno-pomiarowych jest dokonywane ze środków właściwych użytkowników prowadzących eksploatację tych urządzeń.
§  5.
W realizacji systemem gospodarczym budownictwa mieszkaniowego, spółdzielczego i zakładowego mogą uczestniczyć brygady młodzieżowe, organizowane w ramach patronatu młodzieży nad tym budownictwem.
§  6.
1.
Lokale zamienne dla osób przekwaterowywanych z budynków wyburzanych w związku z inwestycjami zapewniają właściwi inwestorzy. W razie braku takiej możliwości inwestor, z wyjątkiem inwestora spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego, przekazuje - na podstawie uprzednio zawartej umowy - odpowiednie środki właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej, który w takim wypadku zapewnia przekwaterowywanemu lokal zamienny.
2.
Lokale zamienne dla osób przekwaterowywanych z budynków położonych na terenach szkód górniczych są budowane ze środków funduszu szkód górniczych.
§  7.
1.
Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej oraz Ministrami Finansów, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Ministrem do Spraw Cen, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, określi zasady i warunki gromadzenia przez ludność środków własnych na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych, zapewniające realność zgromadzonych i gromadzonych wkładów oszczędnościowych.
2.
Środki finansowe niezbędne do zagwarantowania realności wkładów oszczędnościowych, nie uzyskanych przez oprocentowanie, zapewnia się w budżecie państwa.
3.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią w planach zagospodarowania przestrzennego niezbędną ilość działek budowlanych osobom gromadzącym na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych środki własne na budowę domów jednorodzinnych (lokali).
4.
Minister Gospodarki Materiałowej zapewni warunki zaopatrzenia w podstawowe materiały budowlane osobom gromadzącym na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych środki własne na budowę domów jednorodzinnych (lokali).
§  8. 2
 
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski z 1964 r. Nr 85, poz. 399, z 1971 r. Nr 44, poz. 279 i z 1973 r. Nr 27, poz. 167), z tym że w odniesieniu do budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych wystawionych do dnia 31 grudnia 1982 r. stosuje się w okresie do dnia 31 grudnia 1987 r. zasady ustalone w tej uchwale,
2)
uchwała nr 125 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności (Monitor Polski z 1965 r. Nr 27, poz. 136, z 1971 r. Nr 60, poz. 400, z 1975 r. Nr 35, poz. 212, z 1976 r. Nr 43, poz. 214 oraz z 1981 r. Nr 19, poz. 169 i Nr 31, poz. 281), z zastrzeżeniem ust. 2,
3)
uchwała nr 50 Rady Ministrów z dnia 2 marca 1981 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej (Monitor Polski Nr 9, poz. 69),
4)
uchwała nr 51 Rady Ministrów z dnia 2 marca 1981 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa dla ludności nierolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz przebudowę pomieszczeń w budynkach państwowych na cele mieszkalne (Monitor Polski Nr 9, poz. 70),
5)
uchwała nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218),
6)
§ 1 uchwały nr 259 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie likwidacji skutków finansowych wynikających dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego z reformy cen zbytu surowców, materiałów i innych środków produkcji oraz opłat za energię i przewóz towarów (Monitor Polski Nr 32, poz. 289).
2.
W odniesieniu do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, wystawionych do dnia 31 grudnia 1982 r., stosuje się w okresie do dnia 31 grudnia 1987 r. zasady ustalone w uchwale nr 125 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności, z tym że różnicę premii gwarancyjnej, o której mowa w § 5 ust. 4 i 5 tej uchwały, przelewa się na rachunek bankowy spółdzielni mieszkaniowej lub na rachunek kredytowy oszczędzającego na budownictwo indywidualne. Środki te mogą być przeznaczane na częściową spłatę kredytu bankowego, na zmniejszenie wysokości bądź na pokrycie miesięcznych opłat za mieszkania spółdzielcze w pierwszych miesiącach po ich zasiedleniu albo na pokrycie kosztów dodatkowego wyposażenia mieszkania.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r. i ma zastosowanie do inwestycji rozpoczynanych po tym dniu.
1 § 4 ust. 5 uchylony przez § 22 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie ogólnych zasady kredytowania budownictwa mieszkaniowego (M.P.87.23.132) z dniem 1 stycznia 1988 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 uchwały nr 156 z dnia 14 listopada 1983 r. (M.P.83.38.220) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1983 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.4.24

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 27/12/1982
Data ogłoszenia: 02/02/1983
Data wejścia w życie: 02/02/1983, 01/01/1983