Rachunki bankowe przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokość oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 12 listopada 1983 r.
w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Polska Kasa Opieki S.A. w walutach wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski i w walucie polskiej dla dokonywania rozliczeń obrotów towarowych i usługowych w kraju i z zagranicą przez:
1)
zagraniczne podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58), zwanej dalej "ustawą",
2)
przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, o których mowa w art. 6 pkt 2 i 3 ustawy.
§  2. 2
Zagraniczne podmioty gospodarcze, przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym mogą posiadać rachunki bankowe w walutach wymienialnych i w walucie polskiej:
1)
bieżące, z wkładami płatnymi na każde żądanie,
2)
terminowe: 6-miesięczne, 12-miesięczne, 24-miesięczne i 36-miesięczne.
§  3.
Zagraniczne podmioty gospodarcze, o których mowa w § 1 pkt 1, mogą posiadać rachunki:
1)
bieżące lub terminowe w walutach wymienialnych, zwane dalej rachunkami "D-W", na które wpłacany jest depozyt założycielski,
2) 3
bieżące lub terminowe w walucie polskiej, zwane dalej rachunkami "D-Z", na które wpłacany jest dochód z tytułu realizacji ich praw do przedsiębiorstwa w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  4.
Przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, o których mowa w § 1 pkt 2, mogą posiadać bieżące rachunki:
1)
w walutach wymienialnych, dla finansowania obrotów związanych z:
a)
działalnością eksportowo-importową, zwane dalej rachunkami "E-I",
b)
działalnością inwestycyjną w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwane dalej rachunkami "F",
2) 4
w walucie polskiej, dla finansowania obrotów związanych z:
a)
działalnością eksportowo-importową z krajami członkowskimi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, zwane dalej rachunkami "Z-KS",
b)
działalnością związaną z gospodarką eksploatacyjną, inwestycjami modernizacyjnymi, odtworzeniowymi oraz rozwojowymi, innymi niż niezbędne do podjęcia tych rodzajów działalności gospodarczej, które zostały określone w pierwszym zezwoleniu dla zagranicznego podmiotu gospodarczego, zwane dalej rachunkami "R".
§  5.
1.
Rachunki "D-W", "E-I" i "F" mogą być zasilane z tytułów zgodnych z zezwoleniem dewizowym w formie:
1)
przekazów pieniężnych bankowych i pocztowych z zagranicy, realizacji akredytyw, inkasa, czeków bankierskich imiennych i na okaziciela oraz czeków podróżniczych - w walutach wymienialnych,
2)
wpływów w pieniądzach zagranicznych stanowiących waluty wymienialne, w granicach kwot uwidocznionych w pisemnej deklaracji przywozu, potwierdzonej przez polski urząd celny, lub w zaświadczeniu wystawionym przez taki urząd,
3)
przelewów z innych bankowych rachunków walutowych.
2. 5
Rachunki "F" mogą być również zasilane przelewami z rachunków walutowych obywateli polskich - osób krajowych, którzy uzyskali zezwolenie na wniesienie do przedsiębiorstwa zagranicznego wkładu w postaci wartości dewizowych.
§  6.
1.
Wypłaty z rachunków "D-W", "F" i "E-I", prowadzonych w walutach wymienialnych, mogą być dokonywane zgodnie z warunkami i z tytułów określonych w zezwoleniu dewizowym, w formie:
1)
przekazów pieniężnych za granicę, inkasa importowego, akredytywy importowej, czeków bankierskich lub podróżniczych, w pieniądzach zagranicznych z prawem wywozu za granicę,
2) 6
przelewów na inne bankowe rachunki prowadzone w walutach wymienialnych i w walucie polskiej.
2. 7
Jeśli podmioty otrzymujące przelewy z rachunków "D-W", "E-I" i "F" nie mają uprawnień do posiadania rachunków walutowych, przelewy powinny być dokonywane w równowartości w walucie polskiej odpowiedniej kwoty w walucie wymienialnej przelewanej z rachunku walutowego.
§  7.
1.
Wyboru formy wpłat i wypłat, o których mowa w § 5 i 6, dla poszczególnych rodzajów rachunków prowadzonych w walutach wymienialnych dokonuje Prezes Banku Polska Kasa Opieki S.A.
2.
Wyboru waluty rachunku spośród walut wymienialnych dokonuje Bank Polska Kasa Opieki S.A. w uzgodnieniu z klientem.
§  8. 8
 
1.
Rachunki "D-Z" mogą być zasilane przelewami lub wpłatami w walucie polskiej, do wysokości dochodu z realizacji praw zagranicznych podmiotów gospodarczych do przedsiębiorstwa.
2.
Rachunki "D-Z" mogą być również zasilane w formie przelewów z Banku Polska Kasa Opieki S.A. z tytułu odprzedaży walut wymienialnych pochodzących z eksportu, o którym mowa w art. 32 ustawy.
3.
Wypłaty z rachunku "D-Z" mogą być dokonywane w kraju w walucie polskiej na cele określone w art. 32, art. 33 i art. 36 ustawy - w pieniądzach lub w formie przelewów na rzecz jednostek uprawnionych do sprzedaży towarów lub świadczenia usług.
§  9.
Rachunki "Z-KS" mogą być zasilane z tytułów zgodnych z warunkami zezwolenia dewizowego w formie:
1)
przelewów z Banku Handlowego w Warszawie S.A.,
2) 9
wpłat w walutach krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, pobranych i nie wykorzystanych na koszty zagranicznej podróży służbowej.
§  10.
Wypłaty z rachunków "Z-KS" mogą być dokonywane z tytułów zgodnych z zezwoleniem dewizowym w formie:
1)
przelewów na rachunki bankowe przedsiębiorstw uprawnionych do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego z krajami członkowskimi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej,
2)
przekazów pieniężnych do krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej,
3)
pieniędzy lub czeków w walutach krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej z prawem wywozu za granicę w razie wyjazdów służbowych pracowników przedsiębiorstw - obywateli polskich.
§  11.
Rachunki "R" mogą być zasilane w formie:
1)
wpłat pieniężnych lub przelewów bankowych z tytułów określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności,
2)
przelewów z Banku Polska Kasa Opieki S.A. z tytułu odprzedaży walut wymienialnych pochodzących z wpływów z eksportu przedsiębiorstwa,
3) 10
przelewów równowartości w walucie polskiej kwot w walutach wymienialnych pochodzących z rachunków "D-W", "E-I" i "F".
§  12. 11
Z rachunków "R" mogą być dokonywane wypłaty:
1)
w walucie polskiej - w pieniądzach lub w formie przelewów bankowych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej,
2)
w walutach wymienialnych - w formie przekazu za granicę, wypłaty w pieniądzach zagranicznych z prawem wywozu za granicę lub przelewu na rachunek walutowy "C" osoby zagranicznej - z tytułu realizacji uprawnień do transferu za granicę odpowiedniej części zysku.
§  13. 12
 
1.
Wkłady na rachunkach "D-W":
1)
osób fizycznych:
a)
bieżących - są oprocentowane w wysokości ustalonej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w granicach od 3% do 5% w stosunku rocznym,
b)
terminowych - są oprocentowane w wysokości ustalonej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w granicach od 4% do 11% w stosunku rocznym, w zależności od waluty rachunku, wysokości wkładu, terminu oraz stopy procentowej na międzynarodowych rynkach walutowych,
2)
osób prawnych:
a)
bieżących - nie podlegają oprocentowaniu,
b)
terminowych - są oprocentowane w wysokości określonej w pkt 1 lit. b).
2.
Wkłady na rachunkach "D-Z":
1)
terminowych:
a)
6-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 5%,
b)
12-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 6%,
c)
24-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 8%,
2)
bieżących - nie podlegają oprocentowaniu.
§  14.
1.
Odsetki od wkładów na rachunkach są obliczane i dopisywane w walucie rachunku.
2.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się do wkładów raz w roku w terminach ustalonych przez bank prowadzący rachunek albo przy podejmowaniu wkładu w całości w związku z likwidacją rachunku. Odsetki od wkładów terminowych dolicza się z upływem terminu wkładu.
3.
Odsetki od wkładów terminowych dłuższych niż 12 miesięcy oblicza się od łącznej kwoty wkładów i odsetek za okresy wcześniejsze.
4.
Jeżeli wkład terminowy nie zostanie podjęty w dniu upływu terminu zadeklarowanego w umowie, umowę przedłuża się na kolejne takie same okresy.
5.
W wypadkach uzasadnionych wysokością wkładu i terminem lokaty bank prowadzący rachunki "D-W" może stosować oprocentowanie wyższe niż ustalone w § 13 ust. 1, w granicach określanych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
6.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części, cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości ustalonej dla wkładów płatnych na każde żądanie.
§  15.
1. 13
Do przeliczań walut wymienialnych i walut krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej na walutę polską oraz waluty polskiej na waluty wymienialne i na waluty krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej stosuje się kursy ustalone przez Narodowy Bank Polski:
1)
"kupno-sprzedaż" dla dewiz - gdy przedmiotem operacji są czeki, przekazy lub przelewy opiewające na walutę inną niż waluta rachunku,
2)
"kupno-sprzedaż" dla pieniędzy - gdy przedmiotem transakcji bankowej są pieniądze zagraniczne inne niż waluta rachunku,
3)
"sprzedaż" dla dewiz - przy przekazach za granicę w walucie rachunku.
2. 14
Przy wypłatach lub przelewach w złotych z rachunku walutowego na rachunki bankowe w walucie polskiej przedsiębiorstw lub innych jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się kurs "kupno" dla dewiz.
§  16.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym zarządzeniu stosuje się przepisy zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 10 grudnia 1982 r. w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych (Monitor Polski Nr 31, poz. 274).
§  17. 15
(skreślony).
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
3 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 i 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
4 § 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
6 § 6 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 i 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
9 § 9 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
10 § 11 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
11 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 i 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
12 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
13 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
14 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.
15 § 17 skreślony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1987 r. (M.P.88.5.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1988 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.39.231

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunki bankowe przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokość oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.
Data aktu: 12/11/1983
Data ogłoszenia: 12/12/1983
Data wejścia w życie: 12/12/1983