Ochrona zdrowia i opieka społeczna.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 29 września 1983 r.
w sprawie ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po zapoznaniu się w dniu 29 września 1983 r. z informacją Rządu na temat stanu zdrowotnego społeczeństwa oraz działalności służby zdrowia i opieki społecznej stwierdza, że działalność Rządu oraz służby zdrowia i opieki społecznej pomimo wyjątkowo trudnych warunków społeczno-gospodarczych zaspokajała podstawowe potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia ludności, zmniejsza się umieralność niemowląt, zwiększa się liczba personelu medycznego. Jednak zadania rządowego programu rozwoju ochrony zdrowia i opieki społecznej nie zostały w latach 1974-1982 w pełni zrealizowane. Dotyczy to w szczególności przyrostu łóżek szpitalnych, miejsc w domach pomocy społecznej, zaopatrzenia w leki oraz w sprzęt i aparaturę medyczną.
Przyjmując za podstawę informację o stanie zdrowia społeczeństwa oraz przeprowadzoną dyskusję, Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do Rządu o przedłożenie w toku bieżącej sesji, dostosowanego do sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, programu ochrony zdrowia i opieki społecznej do 1990 r., w którym zapewniono by objęcie priorytetem:

- polityki inwestycyjnej kompleksu zdrowia i opieki społecznej,

- poprawy zaopatrzenia w leki, sprzęt i aparaturę medyczną,

- rozwoju kadr medycznych oraz poprawy świadczeń zdrowotnych.

Przyspieszenia wymaga w następnym planie 5-letnim realizacja programu budownictwa szpitalnego ze szczególnym uwzględnieniem właściwego wyposażenia technicznego placówek lecznictwa.

Sejm zwraca się do Rządu o przedstawienie stosownych projektów uregulowań prawnych.

Sejm uznaje potrzebę dalszego pilnego doskonalenia systemu płac w służbie zdrowia i opiece społecznej, który w większym stopniu powinien mieć charakter motywacyjny, uzależniający wysokość wynagrodzenia od rzeczywistego wkładu pracy, zatrudnienia w działach lecznictwa o priorytetowym znaczeniu dla opieki zdrowotnej, stażu pracy i doświadczenia zawodowego. Poprawa sytuacji płacowej służby zdrowia powinna być realizowana sukcesywnie w latach 1984-1986. Należy wzmocnić pozycję społeczną służby zdrowia odpowiednio do wagi, jaką w naszym systemie społecznym przywiązujemy do ochrony zdrowia ludności.

Sejm przywiązuje duże znaczenie do podnoszenia stanu zdrowotnego społeczeństwa oraz do ekologicznych uwarunkowań zdrowia, zwłaszcza kształtowania warunków życia w pracy i wypoczynku człowieka, stosownie do potrzeb i wymagań zdrowotno-higienicznych. Sejm podkreśla konieczność rozwijania różnokierunkowej działalności w tym zakresie, aprobując realizowane priorytety obejmujące podstawową opiekę zdrowotną, opiekę nad matką i dzieckiem, osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz rozwój opieki psychiatrycznej.

Sejm wyraża aprobatę dla działań Rządu podejmowanych w celu realizacji programu rozwoju ochrony zdrowia i opieki społecznej. Wyraża uznanie pracownikom służby zdrowia oraz służb społecznych za ofiarny trud w dziele ochrony zdrowia społeczeństwa. Sejm wyraża również podziękowanie społeczeństwu za świadczenia na Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia i zwraca się o dalszą ofiarność na ten cel.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.32.175

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ochrona zdrowia i opieka społeczna.
Data aktu: 29/09/1983
Data ogłoszenia: 07/10/1983