Dystrybucja i sprzedaż znaków wartościowych.

UCHWAŁA Nr 89
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1983 r.
w sprawie dystrybucji i sprzedaży znaków wartościowych.

W celu uregulowania spraw związanych z dystrybucją i sprzedażą znaków wartościowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Znakami wartościowymi w rozumieniu uchwały są znaki opłaty skarbowej, sądowej, notarialnej i paszportowej oraz urzędowe blankiety wekslowe.
2.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, wzory znaków wartościowych określa Minister Finansów.
§  2.
1.
Znaki wartościowe są wykonywane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Ministerstwa Finansów (znaki opłaty skarbowej i urzędowe blankiety wekslowe), Ministerstwa Sprawiedliwości (znaki opłaty sądowej i notarialnej) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (znaki opłaty paszportowej).
2.
Wykonane znaki wartościowe są przejmowane z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przez Narodowy Bank Polski.
§  3.
1.
Dystrybucję znaków wartościowych prowadzi Narodowy Bank Polski.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego określi wewnętrzny tryb postępowania w zakresie dystrybucji i sprzedaży znaków wartościowych oraz zasady kasowania, wymiany, a także niszczenia znaków nie nadających się do sprzedaży.
3.
Narodowy Bank Polski z tytułu dystrybucji znaków wartościowych pobiera od instytucji zlecającej wykonanie znaków wartościowych prowizję w wysokości 1,5% wartości nominalnej rozprowadzonych znaków.
§  4.
1.
Sprzedaż znaków wartościowych prowadzą punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych.
2.
Punktami detalicznej sprzedaży znaków wartościowych mogą być:
1)
urzędy i instytucje państwowe oraz banki - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej, urzędowych blankietów wekslowych i znaków opłaty paszportowej, a w miarę potrzeby także znaków opłaty sądowej,
2)
placówki pocztowe - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej, a w miarę potrzeby także urzędowych blankietów wekslowych lub znaków opłaty sądowej,
3)
jednostki organizacyjne Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch" - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej,
4)
kasy sądowe - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej i sądowej,
5)
państwowe biura notarialne - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej, sądowej i notarialnej,
6)
biura podróży i inne instytucje prowadzące pozabankowe kasy walutowe - w zakresie sprzedaży znaków opłaty paszportowej, przy czym kasy walutowe upoważnione do sprzedaży książeczek walutowych prowadzą również sprzedaż znaków opłaty skarbowej.
3.
Plan rozmieszczenia punktów detalicznej sprzedaży znaków wartościowych ustala terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w uzgodnieniu z właściwym oddziałem Narodowego Banku Polskiego i Izbą Skarbową.
4.
Rozmieszczenie punktów detalicznej sprzedaży znaków wartościowych i godziny prowadzenia sprzedaży powinny zapewnić łatwość nabywania znaków w miejscach i w czasie najbardziej dogodnych dla zobowiązanych do uregulowania należności znakami.
5.
Jeżeli sprzedaż znaków wartościowych nie może być prowadzona przez punkty detalicznej sprzedaży wymienione w ust. 2, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, w porozumieniu z właściwym oddziałem Narodowego Banku Polskiego, może zlecić prowadzenie detalicznej sprzedaży znaków wartościowych osobom fizycznym lub osobom prawnym.
§  5.
1.
Placówkom pocztowym, jednostkom organizacyjnym Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch", biurom podróży, innym instytucjom prowadzącym pozabankowe kasy walutowe oraz osobom wymienionym w § 4 ust. 5 przysługuje prowizja za sprzedaż znaków wartościowych.
2.
Prowizja za sprzedaż znaków opłaty skarbowej, urzędowych blankietów wekslowych, znaków opłaty sądowej i notarialnej wynosi 3% nominalnej wartości znaków, a za sprzedaż znaków opłaty paszportowej - 1,5%.
3.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych potrącają należną im prowizję z kwoty wpłacanej za nabywane znaki.
§  6.
1.
Prowizji nie potrąca się w razie pobierania znaków po raz pierwszy, w formie stałej zaliczki.
2.
Stałe zaliczki w znakach wartościowych są udzielane tylko przy pobieraniu znaków po raz pierwszy.
3.
Wysokość stałej zaliczki ustala właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  7.
1.
Kwoty uzyskane ze sprzedaży znaków wartościowych, pomniejszone o prowizję należną sprzedawcy, oddziały Narodowego Banku Polskiego zarachowują:
1)
na rachunek dochodów budżetów terenowych urzędu skarbowego właściwego miejscowo ze względu na siedzibę oddziału Narodowego Banku Polskiego ze wskazaniem budżetu terenowego, na którego rzecz mają być zaliczane wpłaty, właściwego ze względu na położenie punktu detalicznej sprzedaży znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów wekslowych,
2)
na rachunek dochodów budżetowych właściwego sądu - za znaki opłaty sądowej i notarialnej.
2.
Zasady zarachowywania wpływów ze sprzedaży znaków opłaty paszportowej określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Narodowy Bank Polski sporządza roczne zbiorcze sprawozdania dotyczące zapasów i obrotu znakami wartościowymi i przekazuje je instytucji zlecającej wykonanie znaków wartościowych w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
2.
Narodowy Bank Polski opracowuje i przekazuje instytucji zlecającej wykonanie znaków wartościowych, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, projekt nakładów znaków wartościowych na rok następny.
3.
Instytucja zlecająca wykonanie znaków wartościowych składa Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych zlecenie wykonania nakładów znaków wartościowych na rok następny do dnia 15 października roku poprzedniego.
4.
Zlecenie wykonania dodatkowych nakładów znaków wartościowych może być złożone w uzasadnionych wypadkach w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.27.151

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dystrybucja i sprzedaż znaków wartościowych.
Data aktu: 29/07/1983
Data ogłoszenia: 15/08/1983
Data wejścia w życie: 15/08/1983