Pierwsze wybory społecznych inspektorów pracy.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 6 lipca 1983 r.
w sprawie pierwszych wyborów społecznych inspektorów pracy.

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 163) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie pierwszych wyborów społecznych inspektorów pracy, stanowiące załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE W SPRAWIE PIERWSZYCH WYBORÓW SPOŁECZNYCH INSPEKTORÓW PRACY

§  1.
1.
Wybory społecznych inspektorów pracy przeprowadza się w zakładach pracy, w których działają związki zawodowe. W wyborach biorą udział z prawem głosu pracownicy zakładu, bez względu na staż pracy.
2.
Wybory społecznych inspektorów pracy organizują zakładowe organizacje związkowe zgodnie z uchwalonymi przez siebie regulaminami wyborów.
3.
Zakładowe organizacje związkowe podejmą odpowiednie działania mające na celu przeprowadzenie wyborów społecznych inspektorów pracy w czasie do dnia 30 czerwca 1984 r.
4.
Społeczni inspektorzy pracy powołani z inicjatywy zakładowych organizacji związkowych po dniu 31 grudnia 1982 r. pełnią swoje funkcje do czasu wyborów.
5.
Powoływanie społecznych inspektorów pracy odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 163) oraz postanowieniami niniejszych wytycznych.
§  2.
1.
Społecznych inspektorów pracy w zakładach pracy lub ich oddziałach (wydziałach) liczących do 300 pracowników wybiera i odwołuje ogólne zebranie pracowników zakładu pracy lub oddziału (wydziału).
2.
W zakładach pracy lub ich oddziałach (wydziałach), liczących powyżej 300 pracowników, na zebraniu wyborczym wybierają i odwołują:
1)
zakładowego społecznego inspektora pracy - oddziałowi (wydziałowi) i grupowi społeczni inspektorzy pracy,
2)
oddziałowego (wydziałowego) społecznego inspektora pracy - grupowi społeczni inspektorzy pracy.
3.
Grupowych społecznych inspektorów pracy wybierają bezpośrednio pracownicy komórek organizacyjnych oddziału (wydziału).
4.
W małych zakładach pracy zakładowa organizacja związkowa, dostosowując organizację społecznej inspekcji pracy do struktury zakładu, może postanowić o niewybieraniu grupowych lub oddziałowych (wydziałowych) społecznych inspektorów pracy i wówczas określa sposób wyboru zakładowego społecznego inspektora pracy.
§  3.
1.
Kandydatami na społecznego inspektora pracy mogą być pracownicy danego zakładu pracy będący członkami związku zawodowego, którzy posiadają niezbędną znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania społecznej inspekcji pracy. Zakładowy społeczny inspektor pracy powinien posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy w branży, do której zakład należy, i co najmniej dwuletni staż pracy w danym zakładzie, a oddziałowy (wydziałowy) lub grupowy społeczny inspektor pracy - co najmniej dwuletni staż pracy w tej branży i co najmniej jeden rok pracy w danym zakładzie.
2.
Przed wyborami zakładowa organizacja związkowa może postanowić, że społecznym inspektorem pracy może być pracownik zakładu nie będący członkiem związku zawodowego. Postanowienie to może dotyczyć wszystkich społecznych inspektorów pracy lub tylko grupowych czy oddziałowych (wydziałowych).
3.
Nie mogą kandydować na społecznych inspektorów pracy pracownicy, którzy zajmują stanowisko kierownika zakładu pracy oraz stanowiska kierownicze bezpośrednio podległe kierownikowi zakładu.
§  4.
1.
Zebranie poświęcone wyborom społecznego inspektora pracy powinno być starannie przygotowane, a jego uczestnicy dostatecznie wcześnie zawiadomieni i poinformowani o proponowanym porządku dziennym i obowiązującym regulaminie wyborów.
2.
Porządek dzienny zebrania powinien obejmować:
1)
informację przedstawiciela zakładowej organizacji związkowej o jej działalności oraz o zadaniach i formach działania społecznej inspekcji pracy,
2)
informację przedstawiciela kierownictwa zakładu pracy o stanie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o zamierzeniach poprawy warunków pracy,
3)
dyskusję,
4)
wybory społecznego inspektora pracy.

Zebraniu przewodniczy przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej.

3.
Zgłoszone w toku dyskusji uwagi i wnioski pracowników, dotyczące warunków pracy, kierownik zakładu pracy powinien szczegółowo rozpatrzyć, a następnie zawiadomić zakładową organizację związkową o ich realizacji.
§  5.
Zasady przewidziane w niniejszych wytycznych stosuje się również do odwoływania społecznych inspektorów pracy oraz przeprowadzania wyborów uzupełniających.
§  6.
Stosownie do art. 24 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy niniejsze wytyczne stosuje się odpowiednio do rad pracowniczych, utworzonych na podstawie:
1)
art. 41 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214),
2)
art. 15 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.23.127

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pierwsze wybory społecznych inspektorów pracy.
Data aktu: 06/07/1983
Data ogłoszenia: 09/07/1983
Data wejścia w życie: 09/07/1983