Zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych.

UCHWAŁA Nr 59
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1983 r.
w sprawie zamówień rządowych na realizację wybranych inwestycji centralnych.

W celu zapewnienia terminowej realizacji wybranych inwestycji centralnych, mających wpływ na prawidłowy rozwój ważnych dziedzin gospodarki narodowej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do uchwały.
§  2.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje centralne objęte załącznikiem do uchwały zawierają umowy o realizację tych inwestycji jako zamówień rządowych z przedsiębiorstwami będącymi wykonawcami robót budowlano-montażowych w ramach tych inwestycji. Umowy powinny uwzględniać warunki i terminy realizacji inwestycji, określone w obowiązujących decyzjach.
2.
Zawarcie umów o realizację zamówień rządowych, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania ich akceptacji przez ministrów oraz wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego), sprawujących funkcje organów założycielskich w stosunku do przedsiębiorstw budowlano-montażowych i inwestorów.
3.
Umowy, o których mowa w ust. 1, zawiera się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego oraz uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych (Monitor Polski Nr 8, poz. 47).
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa, które realizują zamówienia rządowe, korzystają z gwarantowanego zaopatrzenia w paliwa, surowce i materiały rozdzielane, potrzebne do realizacji tych zamówień, oraz z pierwszeństwa dostaw materiałów nie rozdzielanych, z uwzględnieniem zasad ustalonych w uchwale nr 226 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1982 r. w sprawie zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego w 1983 r. (Monitor Polski Nr 28, poz. 248).
2.
Wielkość i terminy dostaw, o których mowa w ust. 1, akceptuje organ założycielski generalnego wykonawcy.
§  4.
Dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych realizujących inwestycje centralne na podstawie zamówień rządowych ustala się na 1983 r. kwotę wynagrodzeń wolną od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej w wysokości 2.000 zł miesięcznie na jednego zatrudnionego bezpośrednio na tych budowach.
§  5.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrowie oraz wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) pełniący funkcje organów założycielskich w stosunku do przedsiębiorstw budowlano-montażowych zapewnią warunki wyżywienia pracownikom zatrudnionym na budowach przy realizacji inwestycji wymienionych w załączniku do uchwały.
§  6.
W razie niewykonania zamówienia rządowego przyjętego przez jednostkę gospodarki uspołecznionej, właściwy organ pozbawia ją ulg, o których mowa w § 4, chyba że inwestor nie wywiązał się z zobowiązań w stosunku do jednostki gospodarki uspołecznionej realizującej zamówienia rządowe.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ INWESTYCJI CENTRALNYCH OBJĘTYCH ZAMÓWIENIAMI RZĄDOWYMI

1. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

- budowa kopalni odkrywkowej o zdolności 38,5 mln t/r

2. Elektrownia Bełchatów

- budowa 12 bloków po 360 MW

3. Elektrownia Stalowa Wola

- rozbudowa dla kopalni siarki i budowa kotła WP 120

4. Huta Katowice

- budowa koksowni

5. Zakłady Mechaniczne "Ursus"

- rozbudowa i modernizacja dla uruchomienia produkcji ciągników licencyjnych

6. Zakłady Chemiczne "Police"

- budowa kompleksu wytwórni nawozów azotowo-fosforowych "Police II"

7. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa"

- budowa wytwórni antybiotyków

8. Zakłady Azotowe "Kędzierzyn"

- budowa wytwórni alkoholi "oxo"

9. Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale"

- budowa garbarni w Bieżanowie

10. Zakłady Celulozowo-Papiernicze "Kwidzyn"

- budowa kompleksu celulozowo-papierniczego.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.19.109

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych.
Data aktu: 23/05/1983
Data ogłoszenia: 15/06/1983
Data wejścia w życie: 15/06/1983