Regulamin postępowania przed kolegiami arbitrażu społecznego.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 grudnia 1982 r.
Regulamin postępowania przed kolegiami arbitrażu społecznego. *

Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) i art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kolegium Arbitrażu Społecznego przy Sądzie Najwyższym rozstrzyga spory ponadzakładowe.
2.
Kolegia arbitrażu społecznego przy okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych, miejscowo właściwych dla siedziby zakładu pracy, rozstrzygają spory zakładowe.
3.
Kolegium Arbitrażu Społecznego przy Sądzie Wojewódzkim w Warszawie rozstrzyga spory, których stroną jest Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
4.
Kolegia arbitrażu społecznego przy sądach rejonowych, właściwych dla rejestrowania organizacji rolniczych, rozstrzygają spory, w których stroną są te organizacje.
§  2.
1.
W skład kolegium arbitrażu społecznego wchodzą: przewodniczący wyznaczony przez prezesa sądu spośród sędziów danego sądu oraz 6 członków wskazanych w równej liczbie przez każdą ze stron.
2.
Członkiem kolegium może być osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
3)
ukończyła 26 lat życia,
4)
wyraziła na to zgodę.
§  3.
1.
Postępowanie przed kolegium arbitrażu społecznego wszczyna się na wniosek stron sporu.
2.
Wniosek powinien zawierać określenie stron, treści sporu oraz wskazanie osób wyznaczonych na członków kolegium. Do wniosku należy dołączyć protokół komisji z postępowania pojednawczego oraz dokumenty istotne dla rozstrzygnięcia sporu.
§  4.
1.
Prezes sądu bezzwłocznie po wpłynięciu wniosku bada, czy istnieją podstawy do rozpatrzenia sporu przed kolegium.
2.
Prezes sądu odrzuca wniosek w razie stwierdzenia braku podstaw do rozpoznania sporu przed kolegium.
3.
Jeżeli wniosek nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek braków formalnych, prezes sądu wzywa strony do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni.
4.
Po bezkutecznym upływie zakreślonego terminu do usunięcia braków formalnych prezes sądu zwraca wniosek stronom.
§  5.
1.
Jeżeli strony sporu nie wskazały członków kolegium, prezes sądu wzywa je do usunięcia tego braku w terminie 7 dni.
2.
Niewskazanie członków kolegium przez związek zawodowy lub organizację rolników w zakreślonym terminie powoduje zwrócenie wniosku stronom.
3.
W razie niewskazania członków kolegium przez stronę wiodącą spór ze związkiem zawodowym lub organizacją rolników, prezes sądu zawiadamia o tym jednostkę nadrzędną oraz zakreśla dodatkowy termin do wykonania tej czynności. Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu prezes sądu wyda orzeczenie stwierdzające, iż do rozpoznania sporu nie doszło z przyczyn zależnych od tej strony, co jest równoznaczne z wyczerpaniem trybu postępowania przed kolegium arbitrażu społecznego.
§  6.
Prezes sądu po stwierdzeniu, że spór nadaje się do rozpoznania przez Kolegium, wyznacza bezzwłocznie przewodniczącego kolegium i termin posiedzenia.
§  7.
1.
Przewodniczący kolegium zawiadamia strony i ich przedstawicieli oraz wyznaczonych członków kolegium o terminie i miejscu posiedzenia.
2.
Wezwanie i zawiadomienie doręcza się w sposób najbardziej celowy dla przyspieszenia załatwienia sporu.
§  8.
1.
Posiedzenie kolegium wyznacza się w budynku sądu, chyba że szczególne względy przemawiają za wyznaczeniem posiedzenia w innym miejscu.
2.
Posiedzenia kolegium są jawne. Kolegium może postanowić rozpatrzenie sporu przy drzwiach zamkniętych, jeżeli jest to niezbędne do zachowania tajemnicy państwowej, gospodarczej lub służbowej.
3.
Z posiedzenia kolegium sporządza się protokół. Protokolanta wyznacza prezes sądu.
§  9.
1.
Przewodniczący kolegium może przed posiedzeniem wezwać strony do złożenia wyjaśnień i dokumentów niezbędnych do rozstrzygnięcia sporu bądź też przedstawienia ich na posiedzeniu.
2.
Kolegium może przeprowadzić przewidziane w postępowaniu sądowym dowody, jeżeli okaże się to niezbędne do rozstrzygnięcia sporu.
§  10.
Po otwarciu posiedzenia przez przewodniczącego strony przedstawiają swoje stanowiska. Kolegium skłania strony do zawarcia porozumienia. Treść porozumienia zawartego przed kolegium powinna być zamieszczona w protokole posiedzenia i stwierdzona podpisami stron.
§  11.
1.
Jeżeli nie doszło do porozumienia, przewodniczący kolegium zamyka posiedzenie, gdy kolegium uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną.
2.
Po zamknięciu posiedzenia kolegium odbywa naradę, po której wydaje orzeczenie. Narada jest niejawna. W pomieszczeniu, w którym odbywa się narada, pozostają jedynie członkowie kolegium, a w razie potrzeby także protokolant.
§  12.
1.
Kolegium rozstrzyga spór kierując się przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego, biorąc także pod uwagę uzasadnione interesy stron oraz interes Państwa.
2.
Orzeczenie kolegium zapada większością głosów. Członek kolegium nie może wstrzymać się od głosu; może jednak - jeżeli przy głosowaniu nie zgodził się z większością - przy podpisywaniu orzeczenia zgłosić zdanie odrębne.
3.
Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie kolegium.
4.
Orzeczenie kolegium powinno zawierać:
1)
nazwę kolegium,
2)
skład kolegium,
3)
datę wydania orzeczenia,
4)
określenie stron,
5)
wskazanie przedmiotu sporu,
6)
rozstrzygnięcie i jego uzasadnienie,
7)
stwierdzenie, czy orzeczenie wiąże strony,
8)
podpisy członków kolegium.
§  13.
1.
Orzeczenie kolegium ogłasza przewodniczący i podaje motywy rozstrzygnięcia.
2.
Orzeczenie kolegium wraz z uzasadnieniem doręcza się stronom z urzędu, nie później niż w ciągu 7 dni od wydania orzeczenia.
§  14.
Każda ze stron ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie, w tym wynagrodzenie i zwrot wydatków poniesionych przez wskazanych członków kolegium w związku z wykonywaniem czynności, obliczonych według zasad przewidzianych w ustawie o ławnikach ludowych.
§  15.
1.
Zarządzenia i orzeczenia kończące postępowanie uzasadnia się z urzędu i doręcza stronom.
2.
W sprawach nie unormowanych uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
§  16.
Strony mogą aż do chwili rozpoczęcia posiedzenia ustalić inny tryb postępowania, który powinien być stosowany w toku rozpoznania sprawy.
§  17.
Do rejestracji wniosków wszczynających postępowanie oraz do prowadzenia akt i innych ksiąg pomocniczych stosuje się odpowiednio obowiązujące w sądach przepisy o biurowości. Biurowość prowadzi sekretariat prezesa sądu.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.
*Uchwała utraciła częściowo podstawę prawną z dniem 27 lipca 1991 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych przez art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U.91.55.234).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin postępowania przed kolegiami arbitrażu społecznego.
Data aktu: 30/12/1982
Data ogłoszenia: 12/01/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1983, 12/01/1983