Zasady obliczania oraz tryb zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej produktów i usług na eksport w latach 1982 i 1983.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 października 1982 r.
w sprawie zasad obliczania oraz trybu zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej produktów i usług na eksport w latach 1982 i 1983.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55) oraz w związku z art. 43 ust. 3, 4 i 11 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 54) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady obliczania oraz tryb zwrotu w latach 1982 i 1983 jednostkom gospodarczym podatku obrotowego, uiszczonego w poprzednich fazach obrotu od surowców i materiałów zużytych do wyrobu produktów bądź przy świadczeniu usług sprzedanych na eksport.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
jednostce gospodarczej - rozumie się przez to przedsiębiorstwo państwowe i jego zakłady sporządzające bilans, spółdzielnie oraz spółki będące przedsiębiorstwami handlu zagranicznego,
2)
zwrocie podatku - rozumie się przez to zwrot podatku obrotowego, uiszczonego w poprzednich fazach obrotu od surowców i materiałów zużytych do wyrobu produktów lub przy świadczeniu usług sprzedawanych na eksport, w tym także na cele eksportu wewnętrznego.
§  2.
1.
Zwrot podatku obrotowego przysługuje tej jednostce gospodarczej, która otrzymuje za wyeksportowane produkty lub usługi cenę wynikającą z ceny wyrażonej w walucie obcej, przeliczonej na złote według obowiązującego kursu.
2.
Zwrotu podatku obrotowego, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do eksportu produktów i usług, który na podstawie odrębnych przepisów rozliczany jest pomiędzy dostawcą a przedsiębiorstwem handlu zagranicznego po cenach urzędowych.
3.
Zwrot podatku przysługuje także przedsiębiorstwom handlu zagranicznego w razie zakupu przez nie w sieci handlu detalicznego produktów przeznaczonych na eksport w ramach wymiany nadwyżek rynkowych.
4.
Zwrot podatku ujmuje się w ewidencji jako wyrównanie rentowności.
§  3.
1.
Jednostka gospodarcza ustala kwotę zwrotu podatku na podstawie obowiązujących norm zużycia surowców i materiałów, cen zakupu i obowiązujących stawek podatkowych.
2.
Jednostka gospodarcza może ustalić wykaz materiałów, których udział w wartości produktu (usługi) sprzedawanego na eksport jest niewielki i w związku z tym nie jest uzasadnione obliczanie zwrotu podatku.
3.
Jednostka gospodarcza oblicza kwotę zwrotu podatku z podziałem na poszczególne grupy produktów, sporządzając obliczenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia. Wzór obliczenia zwrotu podatku, za zgodą okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej, może być odpowiednio dostosowany do specyfiki działalności jednostki gospodarczej.
4.
W celu otrzymania zwrotu podatku jednostka gospodarcza sporządza za okresy miesięczne obliczenie, o którym mowa w ust. 3, i w terminie do dnia 23 następnego miesiąca przesyła to obliczenie do banku finansującego wraz z poleceniem pobrania kwoty zwrotu podatku z rachunku wyrównawczego w Narodowym Banku Polskim pod nazwą "Ministerstwo Handlu Zagranicznego - rachunek wyrównawczy w handlu zagranicznym". Równocześnie jednostka gospodarcza przesyła jeden egzemplarz tego obliczenia właściwemu okręgowemu zarządowi dochodów państwa i kontroli finansowej.
5.
W razie zwrotu produktów sprzedanych na eksport jednostka gospodarcza dokonuje odpowiedniego sprostowania w najbliższym obliczeniu zwrotu podatku. Dotyczy to również korekt (sprostowań) z innych tytułów kwot zwrotu podatku pobranego z rachunku wyrównawczego.
§  4.
Tracą moc dotychczasowe przepisy wydane przez Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku obrotowego pobranego w pośrednich fazach produkcji towarów sprzedanych na eksport w 1982 r.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OBLICZENIE ZWROTU PODATKU OBROTOWEGO POBRANEGO W POŚREDNICH FAZACH OBROTU

............................

(nazwa-adres)

Grupa produktów

............................

Poz. Data sprzedaży Nazwa i symbol produktu (usługi) według nomenklatury towarowej handlu zagranicznego (NTHZ) Materiały zużyte do wyrobu produktów lub przy świadczeniu usług - sprzedanych na eksport wartość materiału na jednostkę produkcji według normy zużycia Kwota podatku obrotowego na jednostkę produktu (stawka ilościowa) (rubryka 6 x 8) Ilość produktów (usług) wyeksportowanych Kwota podatku do zwrotu (rubryka 9 x 10)
nazwa, symbol według Systematycznego wykazu wyrobów, gatunek i pochodzenie (kraj-import) cena zakupu podatek obrotowy
stawka kwota
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.26.236

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obliczania oraz tryb zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej produktów i usług na eksport w latach 1982 i 1983.
Data aktu: 12/10/1982
Data ogłoszenia: 06/11/1982
Data wejścia w życie: 06/11/1982