Powołanie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.

UCHWAŁA Nr 190
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 września 1982 r.
w sprawie powołania Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.

W celu zapewnienia niezbędnych warunków do realizacji programowych, koordynacyjnych i kontrolnych funkcji Rządu w kształtowaniu i realizacji polityki państwa w stosunku do młodego pokolenia, a także stworzenia właściwej płaszczyzny współpracy pomiędzy Radą Ministrów a organizacjami młodzieżowymi i zainteresowanymi organizacjami społecznymi, w duchu partnerstwa i wspólnej troski o prawidłowy rozwój młodego pokolenia, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Rady Ministrów do Spraw Młodzieży, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest kolegialnym organem Rady Ministrów i działa pod jej kierunkiem.
§  2.
Zadaniem Komitetu jest:
1)
projektowanie programów i kierunków działalności Rządu na rzecz młodego pokolenia,
2)
koordynowanie i kontrolowanie działań naczelnych i centralnych organów administracji państwowej w zakresie realizacji polityki państwa w stosunku do młodego pokolenia,
3) 1
kształtowanie kierunków i zasad współpracy Rządu i innych organów administracji państwowej z organizacjami młodzieżowymi, społecznymi oraz związkami zawodowymi w sprawach dotyczących młodzieży,
4)
tworzenie płaszczyzny szerokiej konsultacji w sprawach młodego pokolenia pomiędzy członkami Rządu i podległymi mu organami a organizacjami młodzieżowymi i społecznymi o zasięgu ogólnokrajowym, a także rozpatrywanie zgłaszanych przez te organizacje spraw o charakterze międzyresortowym.
§  3.
Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:
1)
współdziałanie na rzecz realizacji zadań patriotycznego, socjalistycznego wychowania młodzieży oraz kształtowania aktywnego stosunku młodego pokolenia do pracy i obowiązków obywatelskich,
2)
określanie zasad i tworzenie podstaw do partnerskiego udziału młodzieży w życiu społecznym i politycznym, w tym w pracach organów przedstawicielskich i samorządowych,
3)
zapewnianie warunków do udziału młodzieży w projektowaniu i kształtowaniu kierunków polityki społeczno-gospodarczej państwa,
4)
tworzenie przesłanek do aktywnego udziału młodego pokolenia w realizacji zadań społeczno-gospodarczych, w tym zwłaszcza w zakresie wdrażania reformy gospodarczej, postępu naukowo-technicznego, rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz unowocześniania rolnictwa,
5)
podejmowanie przedsięwzięć na rzecz poprawy warunków startu życiowego i zawodowego młodzieży przez współudział w programowaniu i realizacji polityki socjalnej, zatrudnienia i płac, polityki kadrowej oraz polityki mieszkaniowej,
6)
wspieranie społecznych i gospodarczych inicjatyw socjalistycznych związków młodzieży oraz inicjatyw organizacji społecznych na rzecz młodego pokolenia.
§  4.
Komitet w zakresie swego działania:
1)
rozpatruje na posiedzeniach sprawy wynikające z § 2 i 3, w tym projekty aktów normatywnych i decyzji Rady Ministrów w tych sprawach
2)
podejmuje ustalenia lub wydaje wytyczne i zalecenia w sprawach, o których mowa w § 2 i 3, oraz kontroluje ich wykonanie,
3)
przedstawia Radzie Ministrów i Prezesowi Rady Ministrów analizy, raporty i oceny w sprawach dotyczących młodego pokolenia,
4)
zleca w miarę potrzeby przeprowadzanie badań naukowych i ekspertyz dotyczących problematyki młodzieży,
5)
podejmuje inne niezbędne działania w celu wykonania zadań, o których mowa w § 2 i 3.
§  5.
Organy administracji państwowej i instytucje państwowe udzielają Komitetowi na jego żądanie opinii i informacji w sprawach należących do zakresu działania Komitetu oraz uzgadniają z nim opracowane przez siebie projekty przepisów dotyczących spraw związanych z działalnością Komitetu.
§  6.
1. 2
W skład Komitetu wchodzą:

Przewodniczący - Wiceprezes Rady Ministrów

Zbigniew Gertych

Zastępca Przewodniczącego - Minister - członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży

Aleksander Kwaśniewski

Członkowie: - Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej

- Minister Kultury i Sztuki

- Minister Oświaty i Wychowania

- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

- Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej

- Minister Sprawiedliwości

- Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

- Minister - Kierownik Urzędu Postępu Naukowo- Technicznego i Wdrożeń

- Minister - Kierownik Urzędu do Spraw Wyznań

- zastępca Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów

- zastępca Szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego

- Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja"

- Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki

- podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

- podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - Szef Służby Polityczno- Wychowawczej

- podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych

Sekretarz - dyrektor Biura do Spraw Młodzieży w Urzędzie Rady Ministrów.

2.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu wydelegują do Składu Komitetu podsekretarzy stanu, o których mowa w ust. 1.
3.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu może powołać w skład Komitetu inne osoby poza wymienionymi w ust. 1.
§  7.
1.
Przewodniczący Komitetu zaprasza do udziału w jego pracach przewodniczących socjalistycznych związków młodzieży oraz przedstawicieli partii i stronnictw politycznych.
2. 3
Przewodniczący Komitetu może również zapraszać do udziału w jego pracach inne osoby, w tym zainteresowanych ministrów, kierowników urzędów centralnych, prezesów centralnych związków spółdzielczych, przedstawicieli związków zawodowych oraz organizacji społecznych, w tym stowarzyszeń, jak również przedstawicieli nauki, kultury i działaczy społeczno-politycznych.
§  8.
Obsługę Komitetu i środki związane z jego działalnością zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 26 z dnia 8 marca 1986 r. (M.P.86.7.49) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 26 z dnia 8 marca 1986 r. (M.P.86.7.49) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 26 z dnia 8 marca 1986 r. (M.P.86.7.49) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.23.194

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
Data aktu: 03/09/1982
Data ogłoszenia: 05/10/1982
Data wejścia w życie: 05/10/1982