Inwalidzi i osoby niepełnosprawne.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 16 września 1982 r.
w sprawie inwalidów i osób niepełnosprawnych.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - uznając, iż inwalidom i osobom niepełnosprawnym należy zapewnić możliwość pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym - stwierdza, że warunków tego uczestnictwa inwalidom i osobom niepełnosprawnym nie zapewnia się jeszcze w stopniu należytym. Sejm zwraca się zatem do Rządu o pilne przygotowanie odpowiednich aktów prawnych oraz podjęcie działań praktycznych w sferze gospodarki i administracji państwowej, które by zapewniły możliwość pełnego włączenia się inwalidów i osób niepełnosprawnych do życia zawodowego i społecznego oraz przyjścia im z pomocą w zakresie zaspokajania ich potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych.
W szczególności zapewnić należy pomoc i uprawnienia w celu zniwelowania utrudnień wynikających z ograniczenia sprawności inwalidów i osób niepełnosprawnych zarówno w stosunku do dzieci, jak i do dorosłych. Konieczne jest m.in. zapewnienie wzmożonej pomocy pedagogicznej, dostosowanej do charakteru niesprawności, pozwalającej na wszechstronny rozwój osobowości, a w stosunku do niepełnosprawnych dzieci i młodzieży - zapewnienie uczęszczania do powszechnie dostępnych przedszkoli i szkół, zachowując dla dzieci, dla których jest to niezbędne z uwagi na ich upośledzenie, realizowanie obowiązku szkolnego w specjalnych placówkach oświatowo-wychowawczych.

Inwalidów i osoby niepełnosprawne należy otoczyć wzmożoną opieką lekarską i zapewnić im korzystanie ze świadczeń rehabilitacyjnych już od urodzenia, co ma na celu usprawnienie lub zapobieganie pogłębianiu się niesprawności.

Trzeba zapewnić wszechstronną opiekę nad rodzinami niepełnosprawnymi oraz włączyć te rodziny w system rewalidacyjno-opiekuńczy. Niezbędne jest wyposażenie inwalidów w odpowiednie pomoce techniczne, umożliwiające wykonywanie czynności życia codziennego, pobieranie nauki i wykonywanie pracy zawodowej.

Inwalidom i osobom niepełnosprawnym zapewnić należy możliwość realizowania prawa do pracy, w zakresie odpowiadającym ich uzdolnieniom, kwalifikacjom i stanowi zdrowia. W tym celu zapewnić trzeba odpowiednie ich przygotowanie do pracy zawodowej, a także zatrudnianie w otwartych zakładach pracy, przy zapewnieniu dla tych zakładów odpowiednich preferencji, np. podatkowych. Szczególne zadania w tym zakresie spoczywają na spółdzielniach inwalidów, którym przyznane priorytety zaopatrzeniowe i finansowe powinny stwarzać pełne możliwości zwiększania miejsc pracy dla inwalidów.

Rehabilitacja oraz pełne zatrudnienie inwalidów powinny być podstawowymi zadaniami spółdzielczości inwalidów.

Inwalidom i osobom niepełnosprawnym należy zapewnić zaspokojenie innych podstawowych potrzeb życiowych, poprzez organizację służb środowiskowych oraz odpowiednie świadczenia socjalne, w tym renty dla inwalidów, także tym, którzy nigdy nie mogli podjąć pracy, a również pomoc w innych formach, konieczną dla zaspokojenia codziennych potrzeb bytowych, np. domową pomoc pielęgniarską, pomoc prawną itp.

Sejm podkreśla konieczność zapewnienia inwalidom i osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków mieszkaniowych, m.in. poprzez zaliczenie ich do osób mających pierwszeństwo w uzyskiwaniu mieszkań, wprowadzenie ułatwień przy ich zamianie, przyznawanie w uzasadnionych przypadkach dodatkowej powierzchni mieszkaniowej oraz dostosowywanie mieszkań do potrzeb inwalidów i osób niepełnosprawnych. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych, jak również budynków użyteczności publicznej, powinny być brane pod uwagę potrzeby inwalidów i osób niepełnosprawnych.

Dla zapewnienia stałej dbałości o sprawy tej grupy obywateli Sejm uznaje za celowe powołanie przy Prezesie Rady Ministrów bądź przy Radzie Ministrów organu doradczego i opiniodawczego, stwarzającego płaszczyznę współdziałania w sprawach inwalidów i osób niepełnosprawnych, w postaci Rady do Spraw Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych, w skład której weszliby przedstawiciele właściwych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, organizacji społecznych reprezentujących środowiska inwalidów i osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele nauki. Uznaje się też za uzasadnione utworzenie Centralnego Funduszu Rehabilitacji dla finansowania ośrodków rehabilitacji i produkcji sprzętu rehabilitacyjnego, tworzenia miejsc pracy chronionej, organizowania i zapewniania innej pomocy dla inwalidów i osób niepełnosprawnych.

Sejm zwraca się do Rządu o przedstawienie propozycji realizacji programu rządowego dotyczącego inwalidów i osób niepełnosprawnych oraz odpowiednich rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie.

Uznając potrzebę budzenia zainteresowania społeczeństwa problemami inwalidów i osób niepełnosprawnych, Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich obywateli, instytucji i organizacji, aby w praktycznej swej działalności przejawiały należytą troskę o potrzeby tej grupy ludzi i czyniły wszystko, co inwalidom i osobom niepełnosprawnym zapewni pełną integrację ze społeczeństwem.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.22.188

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Inwalidzi i osoby niepełnosprawne.
Data aktu: 16/09/1982
Data ogłoszenia: 23/09/1982