Wykonywanie przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1982 r.
w sprawie wykonywania przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

W celu umożliwienia korespondentom zagranicznym i dziennikarzom polskim wykonywania czynności dziennikarskich oraz zapewnienia niezbędnej kontroli nad wykonywaniem tych czynności w sposób nie zagrażający porządkowi publicznemu w czasie obowiązywania stanu wojennego, na podstawie art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Korespondenci zagraniczni mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie legitymacji stwierdzającej fakt akredytacji, wydanej na podstawie przepisów zarządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 13 marca 1967 r. o warunkach przebywania stałych korespondentów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 19, poz. 94) oraz zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 10 maja 1967 r. o akredytacji i działalności stałych korespondentów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oraz zaświadczenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, wydanego z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych przez kierownika komórki organizacyjnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Szefa Centrum Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych).
2.
Korespondenci zagraniczni czasowo przebywający na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie wizy uprawniającej do przekroczenia granicy i przebywania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz zaświadczenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zasady i tryb wydawania zaświadczeń, o których mowa w ust. 1 i 2, a także zasady wykonywania czynności dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych przebywających na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego określa Minister Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
4.
Zasady:
1)
utrwalania materiałów dziennikarskich za pomocą nagrań magnetycznych i obrazów świetlnych,
2)
przekazywania za granicę materiałów dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych przebywających na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego określa Minister Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  2.
1.
Dziennikarze polscy mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie legitymacji wystawionej przez redaktora naczelnego właściwej redakcji oraz zezwolenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, wydanego przez Rzecznika Prasowego Rządu na wniosek redaktora naczelnego właściwej redakcji.
2.
Dziennikarzom wojskowym zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje Szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego.
3.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się na czas oznaczony, zamieszczając w nich dane określające tożsamość osoby, której udzielono zezwolenia, oraz nazwę redakcji, w której jest ona zatrudniona (pełni służbę wojskową). W zezwoleniach tych określa się ponadto obszar, na którym mogą być wykonywane czynności dziennikarskie.
§  3.
Zasady wykonywania czynności dziennikarskich przez dziennikarzy polskich w czasie obowiązywania stanu wojennego określają przepisy § 1-5 uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21) oraz przepisy dotyczące ograniczeń wynikających z obowiązywania stanu wojennego.
§  4.
1.
Dziennikarze polscy posiadający zezwolenia, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą dokonywać zdjęć fotograficznych i filmowych oraz obrazów telewizyjnych również w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których na podstawie art. 20 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) został wprowadzony zakaz dokonywania takich zdjęć i obrazów.
2.
Publikowanie materiałów dziennikarskich przez dziennikarzy polskich w środkach masowego przekazu następuje na zasadach określonych w przepisach zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego (Monitor Polski Nr 30, poz. 278).
§  5.
Przekazywanie materiałów dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich za pomocą środków łączności następuje na zasadach określonych w przepisach rozdziału I rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności (Dz. U. Nr 29, poz. 160) i aktach na ich podstawie wydanych.
§  6.
1.
Zbieranie materiałów dziennikarskich dotyczących problematyki wojskowo-obronnej, a w szczególności działalności żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, jednostek wojskowych i zakładów podległych Ministrowi Obrony Narodowej jest dozwolone tylko za zezwoleniem specjalnym, wydanym przez Szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego.
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej mogą udzielać informacji dotyczących swojej działalności służbowej tylko osobom posiadającym zezwolenia specjalne, o których mowa w ust. 1, przestrzegając przy tym przepisów o ochronie tajemnicy w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  7.
1.
Wprowadza się zakaz zbierania przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich nie posiadających zezwolenia specjalnego, o którym mowa w § 6 ust. 1, materiałów dziennikarskich dotyczących problematyki wojskowo-obronnej, z wyjątkiem informacji przekazanych przez Rzecznika Prasowego Rządu oraz upoważnionych przedstawicieli organów resortu obrony narodowej, a także informacji zawartych w serwisie informacyjnym Polskiej Agencji Prasowej.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również materiałów dziennikarskich dotyczących działalności jednostek zmilitaryzowanych, z wyjątkiem informacji przekazanych przez upoważnionych przedstawicieli kierownictw resortów, w których występują jednostki zmilitaryzowane, oraz kierowników tych jednostek lub ich rzeczników prasowych.
§  8.
Kierownicy jednostek organizacyjnych administracji państwowej i gospodarki narodowej, o których mowa w § 1 ust. 1 uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21), udzielają informacji korespondentom zagranicznym i dziennikarzom polskim na zasadach określonych w § 1-4 tej uchwały, a także na zasadach określonych przez ich organy nadrzędne, przestrzegając przy tym wymagań ochrony tajemnicy państwowej i służbowej.
§  9.
Przepisy zarządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego wprowadzonego uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.2.4

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Data aktu: 12/01/1982
Data ogłoszenia: 20/01/1982
Data wejścia w życie: 20/01/1982