Zapewnienie warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.

UCHWAŁA Nr 31
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1981 r.
w sprawie zapewnienia warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.

W związku z wytycznymi Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Prezydium Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w sprawie węzłowych problemów polityki rolnej, rolnictwa i gospodarki żywnościowej, w celu zapewnienia samorządnym związkom i zrzeszeniom branżowym hodowców i producentów rolnych warunków do prowadzenia działalności zapewniającej intensyfikację i unowocześnienie produkcji rolnej w gospodarstwach indywidualnych, podniesienia poziomu społeczno-zawodowego rolników, reprezentowania interesów producentów rolnych oraz prowadzenia innej działalności, zmierzającej do zwiększenia bazy surowcowej dla przemysłu rolno-spożywczego, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ministrowie Rolnictwa, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Finansów są obowiązani do zasięgania opinii krajowych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych dotyczących projektów aktów prawnych w sprawach:
1)
skupu zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych,
2)
cen skupu zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych, a także cen środków produkcji i usług dla rolnictwa,
3)
ustalania sposobów rozdysponowywania środków produkcji na rzecz indywidualnych hodowców i producentów rolnych,
4)
pomocy Państwa dla hodowców i producentów rolnych,
5)
zasad udzielania kredytów dla hodowców i producentów rolnych oraz zmian w obowiązkowych świadczeniach finansowych rolników indywidualnych.
§  2.
Wojewodowie i naczelnicy gmin są obowiązani do zasięgania opinii związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych w sprawach:
1)
organizacji i planowania produkcji rolnej,
2)
rozdziału środków produkcji,
3)
organizacji skupu i odbioru zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych,
4)
organizacji usług produkcyjnych w zakresie potrzeb rolników indywidualnych.
§  3.
1.
Ministrowie Rolnictwa, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej zalecą podległym jednostkom organizacyjnym, prowadzącym skup zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych, aby na podstawie porozumień zawartych z właściwymi organami krajowych związków i zrzeszeń branżowych pobierały od rolników indywidualnych ustalone przez te organy dobrowolne opłaty na rzecz związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, banki spółdzielcze będą przekazywać na rachunki bankowe związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.
§  4.
1.
Tworzy się Fundusz Pomocy dla Związków i Zrzeszeń Branżowych Hodowców i Producentów Rolnych, zwany dalej "Funduszem".
2.
Fundusz tworzy się ze środków państwowych jednostek organizacyjnych prowadzących skup zwierząt, produktów zwierzęcych oraz płodów rolnych w wysokości do 0,5% rocznej wartości skupu od rolników indywidualnych. Środki te obciążają koszty jednostek prowadzących skup.
3.
Fundusz gromadzi się na koncie bankowym Ministerstwa Rolnictwa.
4.
Środki Funduszu przeznacza się w razie potrzeby na uzupełnienie własnych środków związków i zrzeszeń branżowych na sfinansowanie ich działalności statutowej w zakresie zwiększenia produkcji towarowej, wprowadzania postępu technicznego oraz unowocześniania organizacji i technologii produkcji.
5.
Szczegółowe zasady tworzenia i gospodarowania Funduszem określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrami Finansów, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek Rolniczych oraz właściwych organów krajowych związków i zrzeszeń branżowych.
§  5.
Zaleca się Zarządowi Głównemu Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" oraz Zarządom Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich zapewnienie wykonania uchwały przez podporządkowane im jednostki organizacyjne.
§  6.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
wojewodzie - rozumie się przez to również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelniku gminy - rozumie się przez to również inne terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.8.63

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych.
Data aktu: 20/02/1981
Data ogłoszenia: 27/03/1981
Data wejścia w życie: 27/03/1981