Kompleksowa obsługa rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

UCHWAŁA Nr 209
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1981 r.
w sprawie kompleksowej obsługi rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

W celu poprawy gospodarki gruntami rolnymi, stworzenia odpowiednich warunków obsługi obrotu nieruchomościami rolnymi oraz zapewnienia sprawnego przekazywania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi do sprzedaży, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała reguluje kompleksową obsługę ludności wiejskiej przez banki spółdzielcze w sprawach dotyczących nabywania nieruchomości rolnych z Państwowego Funduszu Ziemi, nabywania działek budowlanych zagrodowych i mieszkaniowych na obszarach gmin oraz obrotu nieruchomościami rolnymi pomiędzy rolnikami oraz pomiędzy rolnikami a uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej.
2.
Udzielanie kredytów na zakup nieruchomości rolnych regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Banki spółdzielcze w zakresie sprzedaży nieruchomości państwowych:
1)
przyjmują od naczelników gmin (miast i gmin) wykazy nieruchomości rolnych przewidzianych do sprzedaży i ogłaszają je w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gmin wraz z podaniem orientacyjnej ceny nieruchomości i określają termin składania wniosków o ich nabycie,
2)
przyjmują wnioski kandydatów na nabycie nieruchomości rolnych, zbierają informacje o możliwościach produkcyjnych kandydatów i przy współudziale samorządu bankowego opracowują propozycje dotyczące ustalenia nabywców,
3)
podają do publicznej wiadomości wykazy kandydatów na nabywców nieruchomości rolnych wraz z krótką charakterystyką ich możliwości produkcyjnych,
4)
przedstawiają na walnych zebraniach mieszkańców wsi propozycje w zakresie ustalenia nabywców wraz z ich uzasadnieniem,
5)
dokonują wyceny nieruchomości i ustalają z nabywcami warunki nabycia nieruchomości oraz uzgadniają terminy zawarcia umowy,
6)
kompletują dokumentację pomiarowo-klasyfikacyjną niezbędną do zawarcia umowy,
7)
zawierają na podstawie odrębnych przepisów umowy sprzedaży nieruchomości,
8)
wykonują inne czynności związane z obsługą obrotu ziemią.
2.
W wypadkach uzasadnionych rozmiarami obrotu nieruchomościami dokonywanego na obsługiwanym terenie, banki mogą zatrudniać pracowników o kwalifikacjach rzeczoznawców dla dokonywania wyceny nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
§  3.
1.
Naczelnicy gmin przekazują bankom spółdzielczym wykazy gruntów przewidzianych do sprzedaży rolnikom wraz z dokumentacją stwierdzającą prawo własności Skarbu Państwa najpóźniej w terminie 30 dni od ich przejęcia na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi.
2.
Służby geodezyjne opracowują dokumentację pomiarowo-klasyfikacyjną niezbędną do zawarcia umowy w terminie 30 dni od złożenia przez bank zapotrzebowania na wykonanie tej dokumentacji.
§  4.
Postępowanie w sprawie ustalenia nabywców nieruchomości powinno być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić szeroki wgląd społeczeństwa w decydowanie o gospodarce ziemią, jak również umożliwiać zainteresowanym składanie uwag i wniosków w tym zakresie.
§  5.
1.
Uzgodnienia nabywców dokonuje się na walnych zebraniach mieszkańców wsi z udziałem naczelnika gminy lub jego upoważnionego przedstawiciela, na podstawie przedstawionych przez bank propozycji.
2.
Naczelnicy gmin zapewniają sprawną organizację i przebieg zebrań organizowanych w celu ustalenia nabywców nieruchomości.
§  6.
1.
Naczelnik gminy w wyniku dokonanych uzgodnień wydaje decyzję o ustaleniu nabywców, którą bezzwłocznie podaje do publicznej wiadomości.
2.
Naczelnik gminy przekazuje bankowi spółdzielczemu decyzję o ustaleniu nabywcy najpóźniej w terminie 7 dni od dnia, kiedy decyzja stała się ostateczna.
3.
Ostateczna decyzja stanowi podstawę do sporządzenia aktu notarialnego.
§  7.
Banki spółdzielcze przekazują państwowym biurom notarialnym dokumentację niezbędną do zawarcia umowy sprzedaży najpóźniej w terminie 30 dni od dnia otrzymania ostatecznej decyzji administracyjnej, o której mowa w § 6.
§  8.
Państwowe biura notarialne wyznaczają na potrzeby banków stałe terminy sporządzania aktów notarialnych, zapewniające zawarcie umowy najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania pełnej dokumentacji prawnej i geodezyjnej.
§  9.
1.
Banki spółdzielcze pośredniczą w zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości rolnych pomiędzy rolnikami oraz pomiędzy rolnikami a uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej na zlecenie zainteresowanych stron.
2.
Za czynności określone w ust. 1 pobierane są opłaty bankowe określone w odrębnych przepisach.
3.
Zakres pośrednictwa ustalany jest każdorazowo w zleceniu stron i może obejmować wszystkie czynności związane z wyszukaniem sprzedawców lub nabywców nieruchomości, dokonywaniem wyceny nieruchomości, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji prawnej i geodezyjnej oraz zawarciem umowy w państwowych biurach notarialnych.
§  10.
Banki prowadzą działalność informacyjną w zakresie możliwości nabycia nieruchomości rolnych (gospodarstw rolnych) stanowiących własność Państwa oraz innych osób na podstawie zlecenia pośrednictwa.
§  11.
Pracownikom banków zatrudnionym na stanowiskach związanych z obsługą obrotu nieruchomościami przysługują uprawnienia do ubiegania się o nabycie samochodów osobowych na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach dla niektórych służb obsługujących rolnictwo.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.29.266

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kompleksowa obsługa rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.
Data aktu: 12/10/1981
Data ogłoszenia: 07/12/1981
Data wejścia w życie: 07/12/1981