Ograniczenie zużycia silnikowych paliw płynnych.

UCHWAŁA Nr 182
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1981 r.
w sprawie ograniczenia zużycia silnikowych paliw płynnych.

W związku z koniecznością zmniejszenia zużycia silnikowych paliw płynnych z uwagi na ograniczenia przerobu ropy naftowej i obniżenie możliwości pozyskania produktów naftowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego spowodują do dnia 10 października 1981 r. wycofanie z eksploatacji - czasowo, do odwołania - w podległych jednostkach:
1)
25% zarejestrowanych samochodów ciężarowych transportu gospodarczego,
2)
50% samowyładowczych samochodów ciężarowych o zapłonie iskrowym w transporcie branżowym.
2.
Czasowemu wycofaniu z eksploatacji podlegają przede wszystkim:
1)
samochody o złym stanie technicznym, w szczególności te, których wiek przekracza 6 lat,
2)
samochody o nadmiernym zużyciu paliwa na jednostkę ładowności, w szczególności z silnikiem o zapłonie iskrowym.
3.
Sprawne technicznie pojazdy podlegają zabezpieczeniu i zakonserwowaniu, chroniącym przed dewastacją i zniszczeniem.
§  2.
1.
Ustala się następujące miesięczne limity zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych transportu gospodarczego:
1)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony - 400 l,
2)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 do 11 ton - 560 l,
3)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 11 ton - 750 l.
2. 1
Limity, o których mowa w ust. 1, stosuje się do każdego pojazdu oddzielnie; jednak w wypadkach gospodarczo uzasadnionych mogą być one wykorzystane dla innych pojazdów.
§  3.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wprowadzą czasowy zakaz dokonywania przez podległe im jednostki organizacyjne przewozu pracowników do pracy i z pracy zakładowymi autobusami na obszarze miast, w których działa w sposób ciągły komunikacja miejska, z wyjątkiem przewozu pracowników do pracy i z pracy w godzinach od 22 do 6. Ograniczenie przewozu pracowników nie dotyczy górnictwa węglowego.
§  4.
Zwolniony tabor autobusowy, o którym mowa w § 3, należy postawić do dyspozycji wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego do wykorzystania go w celu zwiększenia przepustowości linii miejskiej komunikacji publicznej o największym obciążeniu przewozów ludzi do pracy i z pracy.
§  5. 2
Przepisy § 1-3 nie dotyczą jednostek organizacyjnych rolnictwa i gospodarki żywnościowej, zaopatrzenia ludności, komunikacji publicznej, służb miejskich, transportu leśnego, energetyki zawodowej i gazownictwa w zakresie samochodów specjalnych, pogotowia technicznego, a także jednostek organizacyjnych resortów obrony narodowej i spraw wewnętrznych oraz zdrowia i opieki społecznej.
§  6.
Minister Handlu Zagranicznego wstrzyma realizację kontraktów i umów na dostawy w latach 1982-1985 z importu samochodów ciężarowych samowyładowczych oraz samochodów ciężarowych o ładowności ponad 4 tony z silnikami o zapłonie iskrowym, zapewniając w tych latach odpowiednią dostawę części zamiennych do pojazdów dotychczas zaimportowanych.
§  7.
1.
Ministrowie Komunikacji oraz Spraw Wewnętrznych zaostrzą kontrolę ruchu pojazdów samochodowych, a w szczególności wykorzystania ładowności i stanu technicznego pojazdów samochodowych.
2.
Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej zaostrzy kontrolę prawidłowości wykorzystania limitów paliw silnikowych.
3.
Ministrowie, o których mowa w ust. 1, oraz Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej będą przedstawiać Radzie Ministrów kwartalne analizy sporządzane na podstawie przeprowadzonych kontroli.
§  8.
Miesięczne limity zużycia paliwa dla służbowych samochodów osobowych ulegają zmniejszeniu o ilość paliwa odpowiadającą średniemu limitowi zużycia paliwa, przewidzianemu na cztery dni w miesiącu.
§  9.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią zatrudnienie kierowców zwolnionych na skutek realizacji niniejszej uchwały, w szczególności jako kierowców autobusów komunikacji publicznej, w zawodach pokrewnych oraz w warsztatach naprawczych i stacjach obsługi.
§  10.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych stosowanie przepisów uchwały.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1981 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 126 z dnia 31 maja 1982 r. (M.P.82.15.117) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 czerwca 1982 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 126 z dnia 31 maja 1982 r. (M.P.82.15.117) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 czerwca 1982 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.25.219

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ograniczenie zużycia silnikowych paliw płynnych.
Data aktu: 24/08/1981
Data ogłoszenia: 30/09/1981
Data wejścia w życie: 01/10/1981