Zagospodarowanie zbędnych suszarń, strychów i innych pomieszczeń w budynkach stanowiących własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 29 lipca 1981 r.
w sprawie zagospodarowania zbędnych suszarń, strychów i innych pomieszczeń w budynkach stanowiących własność Państwa.

Na podstawie § 2 pkt 10 lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1975 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 136 i z 1980 r. Nr 14, poz. 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Suszarnie, strychy i inne pomieszczenia w domach wielomieszkaniowych mogą być przebudowywane na lokale mieszkalne, w tym również lokale mieszkalne z pomieszczeniami na pracownie plastyczne lub architektoniczne oraz na samodzielne pracownie plastyczne i architektoniczne.
2.
Pomieszczenia, o których mowa w ust. 1, powinny być przeznaczone w pierwszej kolejności na lokale mieszkalne dla osób znajdujących się w trudnych warunkach mieszkaniowych, a zwłaszcza dla młodych małżeństw.
3.
Przebudowie, o której mowa w ust. 1, nie podlegają:
1)
pomieszczenia suszarń domowych o powierzchni odpowiadającej obowiązującym normom określającym powierzchnię niezbędną do suszenia bielizny oraz
2)
inne pomieszczenia wykorzystywane przez mieszkańców na cele ogólne, zgodnie z ich przeznaczeniem.
§  2.
1.
Zarządca budynku sporządza wykaz pomieszczeń zakwalifikowanych do przebudowy na cele określone w § 1 ust. 1, po uprzednim uzyskaniu stwierdzenia terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, że pomieszczenia te pod względem techniczno-budowlanym mogą być udostępnione do przebudowy, oraz po uzyskaniu opinii organu samorządu mieszkańców.
2.
W razie rozbieżności stanowisk organu samorządu mieszkańców i jednostki zarządzającej budynkiem sprawę rozstrzyga właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Wnioski osób ubiegających się o przebudowę pomieszczeń rozpatruje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego przy współudziale komisji społecznej powołanej przez ten organ. W skład komisji powinni wchodzić między innymi przedstawiciele jednostek zarządzających budynkami oraz organizacji i związków, o których mowa w ust. 4.
4.
Rozpatrzeniu podlegają w pierwszej kolejności wnioski osób skierowanych przez organizacje młodzieżowe i zawodowe oraz związki twórcze.
5.
Osoba, której wniosek o przebudowę pomieszczenia został pozytywnie rozpatrzony, jest obowiązana uzyskać od terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego pozwolenie na przebudowę, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego.
§  3.
1.
Udostępnienie pomieszczeń do przebudowy następuje w drodze umowy zawartej między jednostką zarządzającą budynkiem i osobą składającą wniosek.
2.
Przebudowy pomieszczenia dokonuje wnioskodawca na własny koszt, ponosząc również koszty usunięcia wszelkich szkód powstałych w związku z przebudową tego pomieszczenia.
§  4.
Objęcie przez wnioskodawcę pomieszczenia przebudowanego na cele określone w § 1 ust. 1 następuje na podstawie decyzji o przydziale, a w miejscowościach, w których nie obowiązuje szczególny tryb najmu - na podstawie umowy najmu.
§  5.
Objęcie przez wnioskodawcę uzyskanego w wyniku przebudowy lokalu mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem na pracownię plastyczną lub architektoniczną może nastąpić po przekazaniu dotychczas zajmowanego mieszkania jego dysponentowi, jeżeli mieszkanie to jest zajmowane na podstawie tytułu prawnego przysługującego wyłącznie wnioskodawcy.
§  6.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem na pracownię plastyczną lub architektoniczną, uzyskanego w wyniku przebudowy pomieszczeń, o których mowa w § 1, następuje zgodnie z przepisami o sprzedaży przez Państwo lokali mieszkalnych w domach wielomieszkaniowych.
§  7.
1.
W razie zwolnienia lokalu uzyskanego w wyniku przebudowy przed upływem 20 lat od jego przejęcia, najemca otrzymuje zwrot poniesionych kosztów w wysokości 5% za każdy rok brakujący do upływu tego okresu. Zwrot nie obejmuje kosztów ponadnormatywnego wyposażenia lokalu.
2.
Zwrócone koszty przebudowy zarządca zalicza do kosztów działalności podstawowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.19.182

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zagospodarowanie zbędnych suszarń, strychów i innych pomieszczeń w budynkach stanowiących własność Państwa.
Data aktu: 29/07/1981
Data ogłoszenia: 20/08/1981
Data wejścia w życie: 20/08/1981