Bankowe rachunki walutowe w walutach wymienialnych dla jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 1 lipca 1981 r.
w sprawie bankowych rachunków walutowych w walutach wymienialnych dla jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 2 ust. 3 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1977 r. w sprawie oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) i § 12 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 15, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zezwala się jednostkom drobnej wytwórczości i ich zrzeszeniom na posiadanie w Narodowym Banku Polskim lub za jego zgodą w innym dewizowym banku w kraju bieżących rachunków walutowych dla rozliczeń z tytułu obrotu z kontrahentami działającymi w państwach zaliczanych do II obszaru płatniczego, jeżeli prowadzą działalność eksportową lub importową:
1)
za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego lub jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do działalności w obrocie z zagranicą,
2)
samodzielnie - za zgodą wyrażoną w trybie § 10 ust. 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 15, poz. 120).
2. 
Rachunki, o których mowa w ust. 1, są prowadzone w walutach wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski.
§  2. 
Bieżące rachunki walutowe jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń są zasilane walutami wymienialnymi:
1)
nabytymi w banku prowadzącym dany rachunek w wysokości 20% efektywnego wpływu ze zrealizowanego eksportu za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego lub jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do działalności w obrocie z zagranicą, na podstawie zaświadczenia o wysokości efektywnego wpływu, wydanego posiadaczowi rachunku przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego lub jednostkę gospodarki uspołecznionej uprawnioną do działalności w obrocie z zagranicą, po rozliczeniu transakcji z bankiem,
2)
nabytymi w banku w wysokości 20% efektywnego wpływu ze zrealizowanego eksportu dokonanego samodzielnie w ramach uprawnień uzyskanych przez jednostki drobnej wytwórczości i ich zrzeszenia w trybie § 10 ust. 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości, na podstawie otrzymanego przez dewizowy bank w kraju wpływu, przy rozliczeniu danej transakcji eksportowej,
3)
nabytymi w banku prowadzącym dany rachunek w wysokości 30% przyrostu wartości osiągniętego eksportu w stosunku do wartości eksportu roku ubiegłego, ustalonego na podstawie efektywnych wpływów z eksportu, o których mowa w pkt 1 i 2,
4)
stanowiącymi przelew z bieżących rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości, wynikający z rozliczeń dewizowych między tymi jednostkami, dokonanych za zezwoleniem dewizowym Narodowego Banku Polskiego,
5)
stanowiącymi przelew z rachunków bankowych krajowców dewizowych, prowadzonych w walutach wymienialnych, pod warunkiem że krajowcy ci prowadzą działalność określoną uchwałą nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości.
§  3. 
Zezwala się na dokonywanie wypłat w walutach wymienialnych z bieżących rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń na:
1)
zakup towarów (maszyn, urządzeń, surowców itp.) i usług, związanych z działalnością wytwórczą i świadczeniem usług, dokonywany za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego, jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do działalności w obrocie z zagranicą lub jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do eksportu wewnętrznego,
2)
zakup towarów (maszyn, urządzeń, surowców itp.) i usług przez jednostki drobnej wytwórczości i ich zrzeszenia, uprawnione w trybie § 10 ust. 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości do samodzielnego prowadzenia działalności importowej,
3)
pokrycie kosztów międzynarodowych przewozów towarów polskimi środkami transportu oraz ubezpieczenia towarów w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji "WARTA" Spółka Akcyjna,
4)
pokrycie kosztów uczestnictwa jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń w targach i wystawach międzynarodowych oraz innych kosztów o charakterze promocyjnym,
5)
pokrycie kosztów służbowych podróży zagranicznych pracowników jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń - według zasad określonych odrębnymi przepisami.
§  4. 
Szczegółowe warunki otwierania i prowadzenia bieżących rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń ustala Narodowy Bank Polski.
§  5. 
1. 
Środki zgromadzone na bieżącym rachunku walutowym jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń nie są oprocentowane.
2. 
Jeżeli środki, o których mowa w ust. 1, są zdeponowane w banku na czas nie krótszy niż 1 rok, podlegają oprocentowaniu w wysokości 7%.
§  6. 
Jednostki drobnej wytwórczości i ich zrzeszenia obowiązane są pobierać przypadające im należności z zagranicy nie później niż w terminie wymagalności i sprowadzać je do kraju za pośrednictwem banku.
§  7. 
Czynności jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń, stanowiące obrót wartościami dewizowymi, nie uregulowane przepisami zarządzenia, wymagają osobnego zezwolenia dewizowego.
§  8. 
Zarządzenie nie dotyczy spraw związanych z otwieraniem i prowadzeniem rachunków bankowych:
1)
dla zagranicznych osób prawnych i fizycznych - uregulowanych zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 marca 1979 r. w sprawie zezwolenia na otwierania i prowadzenie rachunków bankowych dla zagranicznych osób prawnych i fizycznych, wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 67),
2)
dla spółek z udziałem kapitału zagranicznego - uregulowanych zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 1979 r. w sprawie niektórych zasad gospodarki finansowej spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz zezwolenia na dokonywanie przez te spółki niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi (Monitor Polski Nr 16, poz. 97).
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń, otwartych po dniu 30 czerwca 1981 r.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.18.155

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Bankowe rachunki walutowe w walutach wymienialnych dla jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń.
Data aktu: 01/07/1981
Data ogłoszenia: 28/07/1981
Data wejścia w życie: 28/07/1981