Reglamentowana sprzedaż mąki pszennej, kasz, płatków zbożowych oraz ryżu.

UCHWAŁA Nr 77
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1981 r.
w sprawie reglamentowanej sprzedaży mąki pszennej, kasz, płatków zbożowych oraz ryżu.

W celu przeciwdziałania zakłóceniom w zaopatrzeniu ludności w artykuły zbożowo-mączne Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się na okres od dnia 1 maja do dnia 31 grudnia 1981 r. reglamentowaną sprzedaż dla ludności na karty zaopatrzenia mąki pszennej, kasz, płatków zbożowych oraz ryżu.
§  2.
Uprawnienie do otrzymania kart zaopatrzenia, upoważniających do zakupu określonych w § 3 ilości mąki, kasz, płatków zbożowych oraz ryżu, przysługuje:
1)
obywatelom polskim stale zamieszkującym w Polsce, z wyjątkiem osób otrzymujących całodzienne wyżywienie w systemie koszarowym, w hotelach robotniczych, internatach, domach dziecka, domach pomocy społecznej i innych zakładach opieki - w okresie pobytu w tych placówkach,
2)
cudzoziemcom zamieszkującym i wykonującym pracę w Polsce, z wyjątkiem pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz innych osób z nimi zrównanych, posiadających status dyplomatyczny.
§  3.
1.
Ustala się jednolite kwartalne normy zaopatrzenia dla mieszkańców wsi i miast bez względu na ich wiek:
1)
mąka pszenna 3 kg,
2)
kasze, płatki zbożowe i ryż 2,5 kg.
2.
Utrzymuje się na dotychczasowych zasadach zaopatrzenie w mąkę, kasze, płatki zbożowe i ryż żłobków, przedszkoli, szpitali, internatów, gastronomii, stołówek, rzemieślniczych zakładów przetwórczych oraz jednostek skoszarowanych.
§  4.
1.
Ministrowie Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu określą szczegółowe zasady dostaw, rozdziału i sprzedaży mąki, kasz, płatków zbożowych i ryżu oraz zasady wydawania ludności kart zaopatrzenia.
2.
Ministrowie Finansów, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zapewnią środki i warunki do wprowadzenia i prawidłowego funkcjonowania systemu sprzedaży reglamentowanej.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.11.83

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Reglamentowana sprzedaż mąki pszennej, kasz, płatków zbożowych oraz ryżu.
Data aktu: 17/04/1981
Data ogłoszenia: 27/04/1981
Data wejścia w życie: 27/04/1981