Zakres i tryb udzielania świadczeń leczniczych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 marca 1981 r.
w sprawie zakresu i trybu udzielania świadczeń leczniczych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.

Na podstawie art. 168 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres i tryb udzielania bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.
§  2.
1.
Osoby odbywające służbę w obronie cywilnej korzystają z bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia w razie:
1)
doznania uszczerbku na zdrowiu w związku z odbywaniem tej służby albo w bezpośredniej drodze do miejsca odbywania służby lub w drodze powrotnej,
2)
zachorowania w czasie odbywania zasadniczej służby, przeszkolenia na obozie szkoleniowym, odbywania ćwiczeń trwających w sposób ciągły do 15 dni przez osoby przeznaczone do pełnienia funkcji instruktorskich i kierowniczych w obronie cywilnej albo pełnienia czynnej służby w obronie cywilnej.
2.
Osobom określonym w ust. 1 przysługuje pomoc doraźna także w razie nagłego zachorowania podczas ćwiczeń odbywanych w czasie wolnym od pracy.
§  3.
1.
Bezpłatne świadczenia lecznicze przysługujące osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej obejmują:
1)
pomoc doraźną, w tym również pogotowie ratunkowe,
2)
leczenie ambulatoryjno-domowe, w tym również w miejscu zakwaterowania,
3)
leczenie szpitalne (kliniczne),
4)
leki i środki opatrunkowe,
5)
niezbędne protezy oraz środki przeciw zniekształceniu i kalectwu.
2.
Podstawą do bezpłatnego otrzymania leków i środków opatrunkowych z aptek otwartych są recepty wystawione przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia z adnotacją "obrona cywilna - bezpłatnie".
3.
Protezy oraz środki przeciw zniekształceniu i kalectwu przyznawane są w trybie określonym w przepisach o zaopatrywaniu ludności w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
§  4.
Dokumentem uprawniającym do korzystania z bezpłatnych świadczeń leczniczych jest:
1)
w razie zachorowania (§ 2 ust. 1 pkt 2) - karta przydziału poborowego przeznaczonego do odbycia zasadniczej służby w obronie cywilnej, książeczka wojskowa junaka odbywającego zasadniczą służbę, wezwanie do odbycia ćwiczeń lub do przeszkolenia na obozie szkoleniowym albo zaświadczenie komendanta formacji obrony cywilnej lub kierownika jednostki organizacyjnej nie będącej formacją obrony cywilnej, w której jest odbywana służba w obronie cywilnej, stwierdzające udział w ćwiczeniach lub przeszkoleniu,
2)
w razie doznania uszczerbku na zdrowiu (§ 2 ust. 1 pkt 1) - zaświadczenie komendanta formacji obrony cywilnej albo kierownika jednostki organizacyjnej nie będącej formacją obrony cywilnej, w której jest odbywana służba w obronie cywilnej, stwierdzające, że wydarzenie, które spowodowało uszczerbek na zdrowiu, nastąpiło w związku z odbywaniem służby albo w bezpośredniej drodze do miejsca odbywania służby lub w drodze powrotnej.
§  5. 1
Osoby, które odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej, są kierowane na badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne, określone w przepisach o przeprowadzaniu badań lekarskich pracowników.
§  51. 2
 
1.
Osobom, które odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej, niezdolnym do zajęć z powodu choroby wydaje się orzeczenie o czasowej niezdolności do zajęć z powodu choroby.
2.
Orzeczenie o czasowej niezdolności do zajęć wydaje się w formie zaświadczenia z podaniem numeru statystycznego choroby i okresu niezdolności do zajęć oraz ewentualnie innych wskazań lekarskich. Treść orzeczenia wpisuje się do dokumentacji lekarskiej.
3.
Do wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do zajęć stosuje się odpowiednio przepisy § 8-13 i 20 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. z 1968 r. Nr 7, poz. 42, z 1970 r. Nr 16, poz. 141, z 1971 r. Nr 21, poz. 200 i z 1983 r. Nr 15, poz. 77).
§  52. 3
Nadzór zapobiegawczy i bieżący nad warunkami higienicznosanitarnymi żywienia, zakwaterowania i pracy na rzecz obrony cywilnej osób odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej sprawują właściwe organy inspekcji sanitarnej na zasadach i w trybie określonych odrębnymi przepisami.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 grudnia 1983 r. (M.P.83.42.241) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 grudnia 1983 r.
2 § 51 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 grudnia 1983 r. (M.P.83.42.241) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 grudnia 1983 r.
3 § 52 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 grudnia 1983 r. (M.P.83.42.241) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 grudnia 1983 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.10.81

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i tryb udzielania świadczeń leczniczych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.
Data aktu: 09/03/1981
Data ogłoszenia: 17/04/1981
Data wejścia w życie: 17/04/1981