Zm.: Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 8 października 1980 r.
o zmianie Regulaminu Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  1.

W uchwale Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 1 marca 1957 r. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski z 1976 r. Nr 21, poz. 94) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 39 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Wniosek w sprawie udzielenia Rządowi absolutorium przedstawia Sejmowi Komisja Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Komisja może wnosić również o udzielenie absolutorium, z wyłączeniem określonych członków Rady Ministrów.";

2)
po art. 50 dodaje się art. 501 w brzmieniu:

"Art. 501. Sejm powołuje i odwołuje Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.";

3)
art. 52 skreśla się;
4)
w art. 77 w ust. 1 po wyrazach "zapytania do" dodaje się wyrazy "Prezesa Najwyższej Izby Kontroli";
5)
po art. 85 dodaje się rozdział 41 w brzmieniu:

"Rozdział 41.

Tryb realizacji zadań Najwyższej Izby Kontroli.

Art. 851. Zadania Najwyższej Izby Kontroli wobec Sejmu realizowane są w trybie określonym w dalszych przepisach niniejszego rozdziału.

Art. 852. 1. Przedkładane Sejmowi przez Najwyższą Izbę Kontroli:

1) uwagi do sprawozdania Rady Ministrów z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i analizę wykonania budżetu Państwa,

2) okresowe plany pracy,

3) sprawozdania z wyników kontroli zleconych przez Sejm lub Radę Państwa oraz przeprowadzonych na wniosek Prezesa Rady Ministrów, a także informacje o wynikach innych kontroli,

4) wnioski w sprawie rozpatrzenia przez Sejm lub jego organy określonych problemów społeczno-gospodarczych i organizacyjno-prawnych, związanych z działalnością organów administracji państwowej,

- Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawia Prezydium Sejmu.

2. Przedstawione przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli wnioski, o których mowa w ust. 1 pkt 4, rozpatruje Prezydium Sejmu, natomiast uwagi, analizy, plany, sprawozdania i informacje określone w ust. 1 pkt 1-3 Prezydium Sejmu kieruje do właściwych komisji.

Art. 853. Przeprowadzanie przez Najwyższą Izbę Kontroli określonych kontroli mogą zlecać: Sejm, Prezydium Sejmu oraz właściwe komisje; wystąpienia komisji w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli kierowane są do Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.

Art. 854. W razie podjęcia przez właściwą komisję badania działalności określonych organów lub jednostek organizacyjnych, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, na wniosek komisji, deleguje swoich przedstawicieli do udziału w tych badaniach; wnioski komisji w tej sprawie kierowane są do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.

Art. 855. Uczestniczący w posiedzeniach komisji Prezes Najwyższej Izby Kontroli lub upoważnieni przez niego przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli referują przedkładane Sejmowi wyniki kontroli i informacje; mogą także zgłaszać uwagi do sprawozdań i informacji przedkładanych komisjom przez organy administracji państwowej i inne jednostki organizacyjne, a na żądanie komisji udzielają wyjaśnień w sprawach kontroli przeprowadzanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Art. 856. 1. Sprawozdanie z rocznej działalności Najwyższej Izby Kontroli Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawia Prezydium Sejmu.

2. Prezydium Sejmu, przed rozpatrzeniem tego sprawozdania, może przesłać je do ustosunkowania się właściwym komisjom."

Art.  2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1980.24.109

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 08/10/1980
Data ogłoszenia: 15/10/1980
Data wejścia w życie: 08/10/1980