Tryb wypłacania przez uspołecznione zakłady pracy ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 maja 1980 r.
w sprawie trybu wypłacania przez uspołecznione zakłady pracy ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier.

Na podstawie § 7 pkt 1 uchwały nr 42 Rady Ministrów z dnia 10 maja 1980 r. w sprawie zasad sprzedaży cukru dla ludności (Monitor Polski Nr 14, poz. 64) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa tryb wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier przez:
1)
państwowe przedsiębiorstwa i zjednoczenia (jednostki równorzędne),
2)
jednostki badawcze i szkoły wyższe,
3)
instytucje finansowe i ubezpieczeniowe,
4)
spółdzielnie i ich związki,
5)
jednostki budżetowe,
6)
zakłady budżetowe,
7)
gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych,
8)
organizacje polityczne i zawodowe oraz organizacje społeczne i ich przedsiębiorstwa,
9)
inne uspołecznione zakłady pracy, zwane dalej "zakładami pracy".
2.
Tryb wypłacania ekwiwalentu w jednostkach (instytucjach) wojskowych regulują odrębne przepisy.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uchwale - rozumie się przez to uchwałę nr 42 Rady Ministrów z dnia 10 maja 1980 r. w sprawie zasad sprzedaży cukru dla ludności (Monitor Polski Nr 14, poz. 64),
2)
ekwiwalencie - rozumie się przez to ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier, wypłacany na podstawie uchwały.
§  3.
1.
Ekwiwalent przysługuje określonym w § 1 uchwały pracownikom zakładów pracy, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz członkom ich rodzin, a także innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu, z wyjątkiem kobiet w wieku od 18 do 50 lat i mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat.
2.
Ekwiwalent jest wypłacany przez zakłady pracy na wniosek rady zakładowej, o którym mowa w § 4 uchwały, oraz po złożeniu przez kierownika zakładu pracy oświadczenia o rezygnacji z biletów towarowych na cukier w oddziale Narodowego Banku Polskiego, który bilety te wydawał.
3.
Podstawę do wypłacania ekwiwalentu przez zakłady pracy dla członków rodzin pracowników, z wyjątkiem studentów studiów dziennych, stanowi ewidencja wypłacanych zasiłków rodzinnych oraz oświadczenie pracownika, stwierdzające posiadanie na utrzymaniu nie uprawnionych do zasiłków członków rodziny.
§  4.
1.
Ekwiwalent wypłaca zakład pracy w terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzeń.
2.
Jeżeli pracownik (osoba wykonująca pracę nakładczą) jest zatrudniony w więcej niż jednym zakładzie pracy, ekwiwalent wypłaca zakład pracy wskazany przez niego jako główne miejsce zatrudnienia.
3.
W razie zmiany zakładu pracy w ciągu miesiąca oraz w razie zbiegu uprawnień do ekwiwalentu z tytułu pracy i pobierania świadczeń lub z innego tytułu przysługuje tylko jeden ekwiwalent.
§  5.
1.
Ekwiwalent zalicza się do wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym osobowym funduszem płac, o których mowa w uchwale nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski z 1976 r. Nr 43, poz. 211, z 1978 r. Nr 15, poz. 50 i Nr 24, poz. 81 oraz z 1979 r. Nr 15, poz. 86 i Nr 17, poz. 104).
2.
Ekwiwalent nie jest wliczany do podstawy ustalania:
1)
podatku od funduszu płac,
2)
obciążenia funduszu płac,
3)
składki na ubezpieczenie społeczne,
4)
innych składników wynagrodzeń,
5)
emerytur i rent, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń społecznych i socjalnych.
§  6.
1.
Ekwiwalent powinien być wykazywany w odrębnej rubryce listy płacy.
2.
Wypłata ekwiwalentu następuje ze środków zakładów pracy.
3.
W zakładach pracy działających na zasadach rozrachunku gospodarczego należne ekwiwalenty:
1)
zalicza się do kosztów działalności bytowej,
2)
traktuje się jako usprawiedliwione niewykonanie zadań planu obniżki kosztów i akumulacji finansowej,
3)
uważa się za zmianę metodologiczną w rozumieniu przepisów o ustalaniu podstawy odpisu na fundusze zachęty materialnej.
4.
W spółdzielniach dokonujących odpisów z czystej nadwyżki na cele materialnej zachęty należne ekwiwalenty nie wpływają na zmniejszenie tych odpisów.
5.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do jednostek badawczych i szkół wyższych.
§  7.
1.
Jednostki i zakłady budżetowe wypłacają ekwiwalenty wynikające z listy płacy, obciążając kwotami wypłat wydatki budżetu centralnego - Ministerstwo Finansów część 08, dział 89 - Różna działalność, rozdział 8995 - Różne zadania, § 15 - Nagrody i inne wynagrodzenia. W celu uzyskania pokrycia dokonanych wypłat jednostki i zakłady budżetowe składają w oddziale banku, w którym posiadają rachunek bankowy, polecenie pobrania z rachunku wydatków budżetu centralnego właściwego okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej (w odniesieniu do jednostek objętych planem centralnym) bądź właściwego urzędu wojewódzkiego (w odniesieniu do jednostek objętych planem terenowym).
2.
Na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) oraz wojewody i prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego Minister Finansów może przyznać dodatkowe środki na pokrycie wypłaty ekwiwalentów zakładom pracy nie działającym na zasadach rozrachunku gospodarczego i nie będącym jednostkami lub zakładami budżetowymi.
§  8.
Uspołecznione zakłady pracy wypłacające ekwiwalent wykazują go w odrębnej pozycji sprawozdania dotyczącego funduszu płac.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1980.14.65

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb wypłacania przez uspołecznione zakłady pracy ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier.
Data aktu: 26/05/1980
Data ogłoszenia: 28/05/1980
Data wejścia w życie: 28/05/1980