Wydatki reprezentacyjne państwowych jednostek organizacyjnych.

UCHWAŁA Nr 173
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 1979 r.
w sprawie wydatków reprezentacyjnych państwowych jednostek organizacyjnych.

W celu wzmożenia oszczędnej gospodarki środkami przeznaczonymi na cele reprezentacyjne Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wydatki reprezentacyjne państwowych jednostek organizacyjnych mogą być dokonywane w ramach limitu ustalonego w trybie niniejszej uchwały.
2.
Wydatkami reprezentacyjnymi w rozumieniu uchwały są:
1)
świadczenia na rzecz cudzoziemców, polegające na pokryciu kosztów:
a)
przyjęć,
b)
rozrywek kulturalnych,
c)
drobnych upominków,
d)
uczestnictwa w przyjęciach i rozrywkach kulturalnych osób towarzyszących ze strony gospodarzy,
2)
zakup posiłków podawanych w związku z długotrwałymi konferencjami oraz koszty skromnych poczęstunków z okazji świąt państwowych, uroczystości branżowych, wręczania odznaczeń lub nagród konkursowych, jubileuszy i innych uroczystości,
3)
sporadyczne, niewielkie ofiary pieniężne lub drobne dary w naturze na cele społeczne,
4)
inne wydatki, dokonywane w ramach ustalonego limitu wydatków reprezentacyjnych na podstawie indywidualnych decyzji kierownika jednostki organizacyjnej, w łącznej kwocie nie przekraczającej jednak 10% tego limitu.
3.
Do wydatków reprezentacyjnych nie zalicza się:
1)
kosztów związanych z organizowaniem sesji rad narodowych,
2)
ofiar pieniężnych lub darów w naturze, finansowanych przez organizacje spółdzielcze ze środków przeznaczonych na cele społeczno-wychowawcze,
3)
zakupu napojów bezalkoholowych, podawanych uczestnikom konferencji lub imprez.
4.
Wysokość świadczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 1, określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Urządzanie przyjęć dla cudzoziemców dopuszczalne jest jedynie w wypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Liczba osób uczestniczących w przyjęciu ze strony organizatorów powinna być dostosowana do ilościowego składu podejmowanej delegacji i nie powinna przekraczać jednej, a w uzasadnionych wypadkach dwóch osób na jednego członka podejmowanej delegacji.
2.
W wypadkach zwyczajowo przyjętych można cudzoziemcom wręczać upominki, w szczególności w formie wydawnictw o treści tematycznie związanej z terenem lub działalnością zakładu pracy.
§  3.
1.
Kwota wydatków reprezentacyjnych nie może być wyższa od kwoty limitu przewidzianej na ten cel, a decyzje o tego rodzaju wydatkach należy podejmować kierując się zasadami oszczędności i gospodarności.
2.
Wydatki reprezentacyjne są dokonywane na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej lub osoby przez niego upoważnionej.
3.
Wydatki reprezentacyjne powinny być należycie udokumentowane, przy czym powinna być uzasadniona ich potrzeba i dołączony opis okoliczności (np. jaką delegację przyjmowano, ile osób uczestniczyło w przyjęciu lub poczęstunku).
§  4.
W razie stwierdzenia, że dokonane wydatki reprezentacyjne przekraczają ustalony limit, pracownicy, którzy spowodowali nadmierne wydatki, ponoszą odpowiedzialność materialną z tego tytułu na podstawie przepisów Kodeksu pracy o odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną zakładowi pracy.
§  5. 1
 
1.
Minister Finansów ustali:
1)
roczne resortowe limity wydatków reprezentacyjnych,
2)
na wniosek Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - roczny łączny limit wydatków reprezentacyjnych dla wojewodów i podległych im jednostek organizacyjnych.
2.
Ministrowie przedstawią Ministrowi Finansów, a wojewodowie - Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, informacje i dane niezbędne do opracowania wniosków i ustalenia limitów, o których mowa w ust. 1.
§  6.
W ramach limitów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, ministrowie ustalą limity wydatków reprezentacyjnych:
1)
dla ministerstw,
2)
dla zjednoczeń,
3)
dla przedsiębiorstw i innych jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, podległych bezpośrednio ministrom,
4)
dla jednostek i zakładów budżetowych, których charakter działalności, a w szczególności potrzeba utrzymywania kontaktów z zagranicą, uzasadnia przyznanie im limitu wydatków reprezentacyjnych,
5)
dla szkół wyższych i jednostek badawczych.
§  7.
1.
W ramach limitu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska wyodrębni rezerwę do swojej dyspozycji oraz ustali wojewódzkie limity wydatków reprezentacyjnych.
2.
W ramach limitów wojewódzkich wojewodowie ustalą limity wydatków reprezentacyjnych:
1)
dla urzędów wojewódzkich,
2)
dla zjednoczeń,
3)
dla przedsiębiorstw i innych jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, podległych bezpośrednio wojewodom,
4)
dla jednostek i zakładów budżetowych, których charakter działalności uzasadnia przyznanie im limitu wydatków reprezentacyjnych.
§  8.
1.
W ramach limitu ustalonego w trybie określonym w § 6 pkt 2 i § 7 ust. 2 pkt 2:
1)
ministrowie i wojewodowie mogą wyodrębnić limit wydatków reprezentacyjnych dla central zjednoczeń,
2)
dyrektorzy zjednoczeń ustalą limity wydatków reprezentacyjnych dla przedsiębiorstw i innych jednostek zgrupowanych w zjednoczeniu.
2.
Ministrowie, wojewodowie i dyrektorzy zjednoczeń:
1)
utworzą z części ogólnego limitu wydatków reprezentacyjnych rezerwy na nieprzewidziane wydatki, z których mogą zwiększać w ciągu roku limity dla podległych (zgrupowanych) jednostek,
2)
mogą dokonywać przesunięć limitów wydatków reprezentacyjnych między podległymi jednostkami, z tym że zwiększenie limitu dla jednostek i zakładów budżetowych przy odpowiednim zmniejszeniu limitów dla jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego nie stanowi podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu centralnego.
§  9.
1.
W razie zmiany podporządkowania jednostki organizacyjnej następuje odpowiednie zwiększenie limitu wydatków reprezentacyjnych resortu (wojewody) przejmującego daną jednostkę i zmniejszenie limitu wydatków reprezentacyjnych resortu (wojewody) przekazującego.
2.
W razie podejmowania przez terenowe organy administracji państwowej delegacji zagranicznych, zaproszonych przez organy centralne, związane z tym wydatki reprezentacyjne pokrywane są ze środków i obciążają limit wydatków reprezentacyjnych organu inicjującego pobyt gości w terenie.
§  10.
1.
Minister Finansów może zwiększyć resortowy limit wydatków reprezentacyjnych, a po wyczerpaniu rezerwy, o której mowa w § 7 ust. 1 - także limit wojewódzki, w szczególności w razie:
1)
znacznego rozszerzenia bezpośrednich kontaktów z zagranicą, a zwłaszcza kontaktów gospodarczych,
2)
utworzenia nowych jednostek organizacyjnych.
2. 2
(skreślony).
3.
Minister Finansów na wniosek właściwych ministrów może ustalić dla niektórych organizacji gospodarczych, realizujących produkcję (usługi) eksportową, zasady zwiększania i zmniejszania limitu wydatków reprezentacyjnych w relacji do wyników obrotów z zagranicą.
§  11.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali rodzaje wydatków reprezentacyjnych, które mogą być pokrywane ze środków nie objętych limitami określonymi w § 5-8.
2.
Prezes Rady Ministrów ustali roczne limity wydatków reprezentacyjnych dla Ministrów: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz podległych im jednostek organizacyjnych.
3.
Ministrowie: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów wydadzą przepisy regulujące zasady dokonywania wydatków reprezentacyjnych w podległych im jednostkach organizacyjnych.
§  12.
1.
Właściwi ministrowie w terminie do dnia 31 stycznia 1980 r. dostosują kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe, wprowadzone w podległych jednostkach przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, do przepisów tej uchwały w części dotyczącej ustalania wysokości wydatków reprezentacyjnych.
2.
Pozostałości funduszów na cele reprezentacyjne, tworzonych na podstawie kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych, pozostają w dyspozycji jednostek, które fundusze te utworzyły, i mogą być wykorzystywane poza limitami ustalonymi w trybie określonym w § 5, jeżeli właściwi ministrowie nie postanowią inaczej.
§  13.
Przepisy uchwały nie dotyczą funduszu dyspozycyjnego ministrów, którego wysokość ustala Prezes Rady Ministrów.
§  14.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
ministrach - rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych,
2)
wojewodach - rozumie się przez to również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego,
3)
zjednoczeniach - rozumie się przez to również jednostki równorzędne.
§  15.
1.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielni oraz organizacjom społecznym dotowanym z budżetu Państwa i prowadzącym działalność gospodarczą odpowiednie stosowanie przepisów niniejszej uchwały i w związku z tym:
1)
ustalenie przez zarządy centralnych związków spółdzielni w porozumieniu z Ministrem Finansów limitów wydatków reprezentacyjnych,
2)
przedstawienie wniosków o ustalenie limitów wydatków reprezentacyjnych przez organizacje społeczne nie wymienione w pkt 3 właściwym ministrom, którzy w porozumieniu z Ministrem Finansów podejmą decyzje o wysokości limitów,
3)
przedstawienie wniosków o ustalenie limitów wydatków reprezentacyjnych przez organizacje społeczne dotowane z budżetów terenowych właściwym wojewodom, którzy podejmą decyzje o wysokości limitów.
2. 3
(skreślony).
§  16.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 274 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1968 r. w sprawie wydatków reprezentacyjnych przedsiębiorstw i zjednoczeń (Monitor Polski Nr 36, poz. 254),
2)
zarządzenie nr 68 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 maja 1960 r. w sprawie oszczędności w wydatkach na reprezentację, zmienione zarządzeniem nr 60 Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1972 r.,
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 3 września 1968 r. w sprawie przeznaczenia środków na wydatki o charakterze reprezentacyjnym (Monitor Polski Nr 38, poz. 272).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1980 r.
1 § 5 zmieniony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 34 z dnia 15 kwietnia 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.13.55) z dniem 8 maja 1980 r.
2 § 10 ust. 2 skreślony przez § 13 pkt 2 uchwały nr 34 z dnia 15 kwietnia 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.13.55) z dniem 8 maja 1980 r.
3 § 15 ust. 2 skreślony przez § 13 pkt 3 uchwały nr 34 z dnia 15 kwietnia 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.13.55) z dniem 8 maja 1980 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.28.145

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wydatki reprezentacyjne państwowych jednostek organizacyjnych.
Data aktu: 12/11/1979
Data ogłoszenia: 21/11/1979
Data wejścia w życie: 01/01/1980