Pobór podatków z tytułu świadczenia usług przez niektóre spółdzielcze zakłady usługowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 czerwca 1979 r.
w sprawie poboru podatków z tytułu świadczenia usług przez niektóre spółdzielcze zakłady usługowe.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) i § 22 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za zakłady usługowe w rozumieniu zarządzenia uważa się spółdzielcze zakłady działające według zasad zryczałtowanego rozrachunku i świadczące usługi określone w uchwałach zarządów centralnych związków spółdzielni, wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, zwane dalej "zakładami".
2.
Zarządzenie stosuje się do zakładów spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w:
1)
Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy,
2)
Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska",
3)
"Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców,
4)
Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego,
5)
Związku Spółdzielni Inwalidów.
§  2.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
"centralne związki spółdzielni" - rozumie się również Związek Spółdzielni Inwalidów,
2)
"spółdzielnie" - rozumie się spółdzielnie lub związki spółdzielni zrzeszone w centralnych związkach i w Związku Spółdzielni Inwalidów, wymienionych w § 1 ust. 2,
3)
"terenowy organ administracji państwowej" - rozumie się terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, na którego terenie działania znajduje się siedziba zakładu spółdzielni lub związku spółdzielni,
4)
"podatek zryczałtowany" - rozumie się podatki obrotowy i dochodowy ustalone w procencie od obrotu osiągniętego ze świadczenia usług,
5)
"zasady zryczałtowanego rozrachunku" - rozumie się uproszczone zasady dokumentacji, ewidencji i sprawozdawczości oraz systemu rozliczeń ze spółdzielnią, określone uchwałami zarządów centralnych związków spółdzielni, o których mowa w § 1 ust. 1,
6)
"zatrudniony" lub "osoba zatrudniona" - rozumie się zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty.
§  3.
1.
Według zasad zryczałtowanego rozrachunku mogą być prowadzone zakłady, które jednocześnie spełniają następujące warunki:
1)
zatrudniają ogółem nie więcej niż 5 osób, z tym zastrzeżeniem, że dla niektórych rodzajów usług liczba ta może być podwyższona przez zarząd właściwego centralnego związku spółdzielni w porozumieniu z Ministrem Finansów,
2)
nabywają surowce i materiały potrzebne do świadczenia usług we własnej spółdzielni lub na podstawie upoważnienia spółdzielni w innych jednostkach po cenach detalicznych,
3)
w roku podatkowym obrót na jednego zatrudnionego nie przekracza 180 tysięcy złotych,
4)
świadczą usługi określone uchwałami zarządów centralnych związków spółdzielni, wydanymi w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług,
5)
udział obrotów osiągniętych ze świadczenia usług na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej w stosunku do ogólnej wartości planowanego obrotu zakładu nie przekracza w skali rocznej 10%.
2.
Przy ustalaniu liczby zatrudnionych i wysokości obrotu nie bierze się pod uwagę:
1)
osób zatrudnionych na podstawie umowy o naukę zawodu, zawartej i zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
małżonka osoby zatrudnionej w zakładzie - w zakładach jednoosobowych,
3)
osób wykonujących jedynie prace pomocnicze (np. sprzątanie, dozorowanie mienia, pilnowanie porządku).
§  4.
1.
Spółdzielnia zamierzająca uruchomić zakład działający według zasad zryczałtowanego rozrachunku składa terenowemu organowi administracji państwowej wniosek o wyrażenie zgody na uruchomienie zakładu, zawierający:
1)
adres zakładu, rodzaj działalności i datę uruchomienia,
2)
liczbę zatrudnionych osób,
3)
określenie terytorialnego zasięgu działalności zakładu.
2.
Wniosek należy złożyć nie później niż na 14 dni przed terminem uruchomienia zakładu lub przed terminem zamierzonego rozpoczęcia prowadzenia go według zasad zryczałtowanego rozrachunku, jeżeli dotychczas zakład był prowadzony według zasad ogólnych lub jeżeli przed terminem ponownego uruchomienia zakładu był on nieczynny dłużej niż przez 6 miesięcy.
3.
Jeżeli wniosek dotyczy zakładu prowadzonego przez spółdzielnię rozliczającą się z budżetem centralnym, odpis wniosku przesyła się do właściwego ze względu na siedzibę zakładu okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowego wydziału).
4.
Niezgłoszenie zastrzeżeń przez terenowy organ administracji państwowej w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, oznacza wyrażenie zgody na uruchomienie zakładu według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
§  5.
1.
W gospodarczo uzasadnionych wypadkach terenowy organ administracji państwowej na wniosek spółdzielni może:
1)
podwyższyć kwotę obrotu na jednego zatrudnionego (§ 3 ust. 1 pkt 3), nie więcej jednak niż o 30%, a w dziedzinie usług remontowo-budowlanych do 40%,
2)
podwyższyć procent udziału obrotów ze świadczenia usług na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej w stosunku do ogólnej wartości planowanego obrotu zakładu (§ 3 ust. 1 pkt 5) w granicach do 30%.
2.
Decyzje w sprawach określonych w ust. 1 wydaje terenowy organ administracji państwowej w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Odpis decyzji powinien być przesłany terenowemu organowi administracji państwowej właściwemu ze względu na siedzibę spółdzielni, jeżeli dla zakładu właściwy jest inny terenowy organ administracji państwowej. W razie gdy spółdzielnia rozlicza się z budżetem centralnym, odpis tej decyzji powinien być przesłany również właściwemu ze względu na siedzibę spółdzielni i zakładu okręgowemu zarządowi dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowemu wydziałowi).
§  6.
1.
Spółdzielnia uiszcza podatek zryczałtowany z tytułu świadczenia usług przez zakład prowadzony według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
2.
Zwalnia się od podatku zryczałtowanego:
1)
obroty osiągnięte z tytułu świadczenia usług dla ludności,
2)
obroty spółdzielni z tytułu świadczenia usług przez zakłady na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej w wysokości 10% ogólnej wartości planowanego obrotu zakładu.
§  7.
1.
Jeżeli terenowy organ administracji państwowej na wniosek spółdzielni podwyższy procent udziału obrotów ze świadczenia usług na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej w stosunku do ogólnej wartości planowanego obrotu zakładu, spółdzielnia uiszcza podatek zryczałtowany, o którym mowa w § 6 ust. 1, od wartości usług świadczonych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, przekraczającej wielkość określoną w § 6 ust. 2 pkt 2.
2.
Spółdzielnia obowiązana jest prowadzić ewidencję obrotów zakładu z tytułu usług świadczonych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  8.
1.
Podatek zryczałtowany uiszcza się w wysokości obliczonej według tabeli stawek, stanowiącej załącznik do zarządzenia.
2.
Wysokość podatku, o którym mowa w ust. 1, ulega zmniejszeniu o 30% w odniesieniu do zakładów prowadzonych w miejscowościach do 25 tysięcy mieszkańców.
3.
Od zakładów nowo uruchomionych po dniu 1 października 1977 r. podatek zryczałtowany uiszcza się w wysokości 50% podatku obliczonego według tabeli stawek, o której mowa w ust. 1, w ciągu 2 lat od dnia rozpoczęcia działalności zakładu. Do nowo uruchomionych zakładów w miejscowościach do 25 tysięcy mieszkańców nie stosuje się ulgi, o której mowa w ust. 2.
4.
Jeżeli zakład nie dopełnił warunku określonego w § 3 ust. 1 pkt 5, z uwzględnieniem § 5 ust. 1 pkt 2, podatek zryczałtowany oblicza się:
1)
według najwyższej stawki przewidzianej w tabeli stawek dla tego zakładu, o której mowa w ust. 1,
2)
według najwyższej stawki, przewidzianej dla tego zakładu, podwyższonej o 100% - przy przekroczeniu wyższym niż o 100% ogólnej wartości obrotów z tytułu usług świadczonych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej

- po odliczeniu 10% wartości tych obrotów, które są wolne od podatku. W tych wypadkach nie stosuje się stawki od każdej części obrotu z tytułu usług świadczonych przez zakład dla jednostek gospodarki uspołecznionej. Nie stosuje się również zmniejszeń podatku, o których mowa w ust. 2 i 3.

§  9.
1.
Spółdzielnia obowiązana jest zgłosić pisemnie terenowemu organowi administracji państwowej rezygnację z prowadzenia zakładu według zasad zryczałtowanego rozrachunku nie później niż na 14 dni przed zamierzoną likwidacją lub reorganizacją zakładu.
2.
O utracie uprawnień do prowadzenia zakładu według zasad zryczałtowanego rozrachunku kierownik zakładu obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić spółdzielnię; spółdzielnia obowiązana jest zawiadomić terenowy organ administracji państwowej o utracie uprawnień do prowadzenia zakładu według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
3.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, powinno być złożone przez spółdzielnię w ciągu 7 dni od dnia, w którym stwierdzono okoliczności powodujące utratę uprawnień do prowadzenia zakładu według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
§  10.
1.
W razie niezachowania co najmniej dwóch warunków określonych w § 3 ust. 1 i § 5 ust. 1 terenowy organ administracji państwowej podejmuje decyzję o wyłączeniu zakładu z prowadzenia na zasadach zryczałtowanego rozrachunku. Decyzję taką organ ten podejmuje również w wypadku, gdy przekroczenie wartości usług, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 5, z uwzględnieniem § 5 ust. 1 pkt 2, wystąpiło po raz drugi w roku następnym, mimo zachowania pozostałych warunków. Przekroczenie ustalonej wartości usług świadczonych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, wynikające z wykonywania napraw gwarancyjnych w zakresie sprzętu radiowo-telewizyjnego, nie powoduje wyłączenia zakładu z zasad zryczałtowanego rozrachunku i podwyższenia podatku zryczałtowanego, o którym mowa w § 8 ust. 4.
2.
Jeżeli spółdzielnia rozlicza się z budżetem centralnym, o wyłączeniu zakładu z prowadzenia na zasadach zryczałtowanego rozrachunku terenowy organ administracji państwowej zawiadamia właściwy ze względu na siedzibę spółdzielni i zakładu okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowy wydział).
3.
Wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego) może wyrazić zgodę na niestosowanie przepisu ust. 1, jeżeli utrata warunków do prowadzenia zakładu według zryczałtowanego rozrachunku nastąpiła wskutek szczególnych okoliczności nie zawinionych przez spółdzielnię, występujących w okresie nie przekraczającym trzech miesięcy.
4.
Wyłączenie zakładu z prowadzenia według zasad zryczałtowanego rozrachunku i objęcie go ogólnymi zasadami opodatkowania obowiązującymi spółdzielnię następuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakład przestał spełniać warunki uzasadniające opodatkowanie w formie podatku zryczałtowanego.
5.
Zakład wyłączony z prowadzenia według zasad zryczałtowanego rozrachunku i spod zryczałtowanego opodatkowania może być ponownie objęty tą formą opodatkowania - po spełnieniu wymaganych warunków - od nowego roku podatkowego.
6.
W razie wyłączenia zakładu z prowadzenia według zasad zryczałtowanego rozrachunku przysługuje spółdzielni prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
§  11.
1.
Płatnikiem podatku zryczałtowanego jest spółdzielnia prowadząca zakład.
2.
Obowiązek płacenia podatku zryczałtowanego wygasa:
1)
od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółdzielnia zawiadomiła terenowy organ administracji państwowej o likwidacji zakładu prowadzonego według zasad zryczałtowanego rozrachunku,
2)
od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata uprawnień do prowadzenia zakładu według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
§  12.
1.
Spółdzielnia prowadząca zakłady podlegające opodatkowaniu w formie podatku zryczałtowanego sporządza kwartalne i roczne rozliczenie podatku zryczałtowanego oddzielnie dla poszczególnych zakładów i przesyła je właściwym terenowym organom administracji państwowej w terminach określonych w ust. 2.
2.
Podatek zryczałtowany płatny jest zaliczkowo przez spółdzielnie rozliczające się z budżetem terenowym - na dochód budżetu rady narodowej określonej przez wojewódzką radę narodową, a przez spółdzielnie rozliczające się z budżetem centralnym - na dochód budżetu centralnego we właściwym ze względu na siedzibę spółdzielni i zakładu okręgowym zarządzie dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowym wydziale) w terminie do dnia 10 następnego miesiąca po upływie każdego kwartału. Jeżeli udział obrotów ze świadczenia usług na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej przekracza w kwartale 30% ogólnej wartości planowanego obrotu zakładu, zaliczkową wpłatę podatku zryczałtowanego od części obrotów przekraczającej 30% oblicza się stosując najwyższą stawkę podatku zryczałtowanego wynikającą z tabeli stawek, o której mowa w § 8 ust. 1, z uwzględnieniem § 8 ust. 4 pkt 2. Ostateczne obliczenie podatku zryczałtowanego następuje za okres roczny w terminie do końca stycznia roku następnego.
3.
W spółdzielni rozliczającej się z budżetem terenowym podatek zryczałtowany, należny od zakładów zmieniających miejsce świadczenia usług (objazdowych), wpłaca się na dochód budżetu rady narodowej właściwej ze względu na siedzibę spółdzielni.
4.
Spółdzielnia prowadząca niezależnie od zakładów działających według zasad zryczałtowanego rozrachunku inną działalność gospodarczą opłaca od obrotów i zysków osiągniętych z tej działalności podatki określone w odrębnych przepisach. Kwoty wpłaconego podatku zryczałtowanego spółdzielnia powinna wykazywać w miesięcznym kończącym kwartał i rocznym sprawozdaniu podatkowym w rubryce "Uwagi".
§  13.
1.
Obrót i zysk zakładu wyłączonego spod zryczałtowanego opodatkowania podlegają opodatkowaniu łącznie z obrotem i zyskiem spółdzielni.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, ustalenie podstawy opodatkowania spółdzielni za okres od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do zryczałtowanego opodatkowania, następuje przez zwiększenie:
1)
obrotów wynikających z ksiąg rachunkowych spółdzielni - o ustalone obroty zakładu wyłączonego spod zryczałtowanego opodatkowania, jeżeli podlegają one opodatkowaniu podatkiem obrotowym,
2)
zysku bilansowego spółdzielni - o ustaloną szacunkowo kwotę zysku zakładu, wyłączonego spod zryczałtowanego opodatkowania, ze świadczenia usług na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.
3.
Jeżeli podatek obliczony z zastosowaniem przepisów właściwych dla spółdzielni byłby niższy od kwoty wynikającej z zastosowania stawek podatkowych, o których mowa w § 8 ust. 4, należny podatek stanowi kwota wynikająca z zastosowania tych stawek.
4.
W spółdzielniach, które zostały objęte nowymi zasadami systemu ekonomiczno-finansowego, ustalenie podstawy opodatkowania za okres od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do zryczałtowanego opodatkowania zakładu, następuje przez zwiększenie zysku spółdzielni o ustaloną szacunkowo kwotę zysku zakładu wyłączonego z zasad zryczałtowanego rozrachunku.
5.
Jeżeli wzrost podatku od funduszu podstawowego na skutek podwyższenia zysku, o którym mowa w ust. 4, byłby niższy od kwoty wynikającej z zastosowania stawek podatku, o których mowa w § 8 ust. 4, dodatkowy podatek od funduszu podstawowego stanowi kwota wynikająca z zastosowania tych stawek.
§  14.
1.
O zmianie wysokości podatku zryczałtowanego (§ 8 ust. 4 i § 13 ust. 3 lub ust. 5) bądź o utracie warunków do korzystania ze zwolnienia od podatku zryczałtowanego orzeka terenowy organ administracji państwowej. Odpis decyzji powinien być przesłany terenowemu organowi administracji państwowej właściwemu ze względu na siedzibę spółdzielni, jeżeli dla zakładu właściwy jest inny terenowy organ administracji państwowej. W razie gdy spółdzielnia rozlicza się z budżetem centralnym, odpis tej decyzji powinien być przesłany również właściwemu ze względu na siedzibę spółdzielni i zakładu okręgowemu zarządowi dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowemu wydziałowi).
2.
Od decyzji wydanej przez terenowy organ administracji państwowej przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
§  15.
Spółdzielnia obowiązana jest do prowadzenia ewidencji surowców i materiałów, sprzedanych przez spółdzielnię poszczególnym zakładom, w sposób określony przez centralny związek spółdzielni po porozumieniu z Ministerstwem Finansów.
§  16.
1.
Właściwy centralny związek spółdzielni po porozumieniu z Ministerstwem Finansów ustali rodzaj i sposób prowadzenia w zakładach działających według zasad zryczałtowanego rozrachunku ewidencji i dokumentacji:
1)
zakupu przez zakłady surowców podstawowych, a w szczególności surowców objętych rozdzielnictwem oraz surowców i materiałów nabytych przez zakłady poza spółdzielnią,
2)
rozliczeń zarobków między pracownikami zakładów.
2.
Kierownik zakładu obowiązany jest na żądanie terenowego organu administracji państwowej przedstawić do wglądu ewidencję i dokumenty, o których mowa w ust. 1, a ponadto wszelkie inne dokumenty, sporządzane zgodnie z wytycznymi centralnego związku spółdzielni.
§  17.
1.
Jeżeli spółdzielnia nie prowadzi ewidencji, o której mowa w § 15, lub prowadzi ją w sposób nierzetelny, następuje wyłączenie zakładu z zasad zryczałtowanego rozrachunku.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy zakład nie prowadzi ewidencji i dokumentacji, o których mowa w § 16, albo prowadzi je w sposób nierzetelny.
§  18.
Do spółdzielni i ich związków, świadczących usługi dla ludności, które zatrudniają w charakterze pracowników osoby wyszkolone w zakładach prowadzonych według zasad zryczałtowanego rozrachunku, mają zastosowanie przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 marca 1977 r. w sprawie ulg podatkowych dla spółdzielni i ich związków z tytułu przygotowania zawodowego pracowników (Monitor Polski Nr 8, poz. 53), z tym zastrzeżeniem, że przysługująca na podstawie tego zarządzenia kwota ulgi w podatku dochodowym lub w podatku od funduszu podstawowego nie może być potrącona z należnego podatku zryczałtowanego.
§  19.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1973 r. w sprawie poboru podatków z tytułu świadczenia usług przez niektóre spółdzielcze zakłady usługowe (Monitor Polski z 1973 r. Nr 56, poz. 319, z 1974 r. Nr 10, poz. 79 oraz z 1976 r. Nr 7, poz. 40 i Nr 35, poz. 157).
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1979 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STAWEK PODATKU ZRYCZAŁTOWANEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI DLA JEDNOSTEK GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Lp. Procent udziału wartości świadczonych usług dla jednostek gospodarki Stawka podatkowa w % od każdej części obrotu ze świadczenia usług na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej w miejscowościach
uspołecznionej w

ogólnej wartości

świadczonych usług

do 10.000 mieszkańców ponad 10.000 do 75.000 mieszkańców ponad 75.000 mieszkańców
1 powyżej 10% do 15% 1,5 2,0 2,5
2 powyżej 15% do 20% 3,0 4,0 5,0
3 powyżej 20% do 30% 4,0 5,0 6,5

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.16.99

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór podatków z tytułu świadczenia usług przez niektóre spółdzielcze zakłady usługowe.
Data aktu: 22/06/1979
Data ogłoszenia: 30/06/1979
Data wejścia w życie: 01/07/1979