Sporządzanie spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych stopnia podstawowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 listopada 1977 r.
w sprawie sporządzania spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych stopnia podstawowego.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i art. 38 ust. 3 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rad narodowych (Dz. U. z 1976 r. Nr 2, poz. 15) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego wykazują w spisach wyborców obywateli polskich mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat, czyli urodzonych przed dniem 6 lutego 1960 roku.
2.
W spisach wyborców wykazuje się również osoby, których obywatelstwo polskie nie zostało stwierdzone, jeżeli stale przebywają na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej co najmniej 5 lat i nie są obywatelami innego państwa.
§  2.
1.
W spisach wyborców nie wykazuje się osób:
1)
ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej, w czasie trwania tego ubezwłasnowolnienia,
2)
pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, w czasie trwania pozbawienia praw.
2.
W spisach wyborców nie umieszcza się również osób, które nie biorą udziału w głosowaniu wskutek:
1)
odbywania kary pozbawienia wolności albo kary aresztu,
2)
umieszczenia w ośrodkach przystosowania społecznego,
3)
tymczasowego aresztowania,
4)
przebywania w zakładach dla psychicznie chorych.
§  3.
Spisy wyborców sporządza się wyłącznie na formularzach, których wzór ustala załącznik nr 1 do zarządzenia. Formularz zapisuje się dwustronnie.
§  4.
1.
Spisy wyborców sporządza się na podstawie rejestru stałych mieszkańców prowadzonego w postaci kart osobowych mieszkańców i ewidencji osób przebywających czasowo na danym terenie.
2.
W spisach wyborców wykazuje się osoby:
1)
zameldowane na pobyt stały w danej gminie, mieście lub dzielnicy,
2)
zameldowane na pobyt czasowy w danej gminie, mieście lub dzielnicy, jeżeli pobyt ten ma trwać do dnia wyborów włącznie; o objęciu tych osób spisami wyborców zawiadamia się terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy dla miejsca pobytu stałego; wzór zawiadomienia ustala załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  5.
1.
W spisach wyborców nie wykazuje się osób, które nie zostały wymeldowane ze swego miejsca pobytu, lecz faktycznie tam nie przebywają w związku z odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub ćwiczeń wojskowych, żołnierzy zawodowych i członków ich rodzin oraz pracowników cywilnych zamieszkałych na terenie zamkniętym jednostek wojskowych.
2.
W spisach wyborców sporządzonych przez terenowe organy administracji państwowej wykazuje się oficerów, chorążych i podoficerów zawodowych zamieszkałych poza terenem zamkniętym jednostek wojskowych.
§  6.
1.
Dla każdego obwodu głosowania sporządza się oddzielny spis wyborców.
2.
W razie gdy obwód głosowania obejmuje więcej niż jeden okręg wyborczy, spis wyborców sporządza się oddzielnie dla każdego z tych okręgów.
§  7.
1.
Spisy wyborców w miastach sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulicy - według kolejnych numerów domów, a w obrębie domu - według kolejnych numerów mieszkań.
2.
Spisy wyborców w gminach sporządza się według poszczególnych miejscowości, wsi, przysiółków, kolonii itp., wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów domów; jeżeli w miejscowości są ulice, także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym i kolejnych numerów domów.
§  8.
Dla obwodów głosowania utworzonych w szpitalach, sanatoriach i w innych zakładach służby zdrowia oraz w zakładach pomocy społecznej i zakładach inwalidzkich terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego sporządzają spisy wyborców na podstawie wykazów dostarczonych przez kierowników tych zakładów.
§  9.
1.
Spisy sporządza się pismem maszynowym lub sposobem mechanicznym, zależnie od miejscowych możliwości.
2.
W razie sporządzania spisu sposobem mechanicznym można przyjąć układ formularza odmienny od określonego we wzorze, pod warunkiem zachowania wszystkich rubryk przewidzianych w tym wzorze.
§  10.
1.
Spisy sporządza się w trzech egzemplarzach.
2.
Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisuje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego lub osoba przez niego upoważniona, podając swoje stanowisko służbowe. Ponadto spis zaopatruje się w urzędową pieczęć terenowego organu administracji państwowej, a każdy arkusz spisu powinien być parafowany przez pracownika przygotowującego spis.
§  11.
1.
Spisy wyborców należy sporządzić na 41 dni przed dniem wyborów, tj. na dzień 26 grudnia 1977 r.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego doręczają dwa egzemplarze spisów wyborców przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej 38 dni przed dniem wyborów, tj. do dnia 29 grudnia 1977 r.; trzeci egzemplarz terenowy organ administracji państwowej zachowuje u siebie.
§  12.
Do spisów wyborców w okresie wyłożenia ich do publicznego wglądu wprowadza się poprawki i uzupełnienia, wynikające w szczególności z:
1)
zmian spowodowanych ruchem ludności,
2)
wydania zaświadczenia o prawie głosowania,
3)
orzeczeń sądowych o pozbawieniu praw publicznych albo o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym,
4)
decyzji podjętej w wyniku rozpatrzenia reklamacji co do pominięcia osób uprawnionych do głosowania lub zamieszczenia osób nieuprawnionych,
5)
objęcia wyborcy innym spisem wyborców (np. sporządzonym dla obwodu utworzonego w szpitalu),
6)
ujawnienia błędów i nieścisłości popełnionych w toku sporządzania spisu.
§  13.
Zmiany wynikające z okoliczności, o których mowa w § 12, wykazuje się w dodatkowych spisach wyborców albo w wykazach osób, które należy w spisach skreślić.
§  14.
1.
W dodatkowych spisach wyborców wykazuje się w szczególności osoby, które:
1)
zameldowały się na pobyt stały lub na pobyt czasowy mający trwać do dnia wyborów włącznie,
2)
okażą zaświadczenie o czasowym zwolnieniu z miejsc przebywania określonych w § 2 ust. 2 na okres obejmujący dzień wyborów,
3)
w wyniku reklamacji co do pominięcia w spisie uzyskały decyzję o zamieszczeniu w spisie wyborców.
2.
W dodatkowych spisach wyborców wykazuje się także osoby zwolnione z czynnej służby wojskowej w okresie między sporządzeniem spisów a dniem wyborów, choćby nie miały zaświadczeń o prawie głosowania wydanych przez dowódców jednostek wojskowych. Dane dotyczące osób nie mających zaświadczenia należy ustalić na podstawie wojskowego dokumentu tożsamości.
3.
Dodatkowe spisy wyborców sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego zachowują u siebie, a dwa doręczają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych; dodatkowe spisy wyborców doręcza się:
1)
w dniu 16 stycznia 1978 r. (za okres od przesłania spisów do dnia 14 stycznia 1978 r.),
2)
w dniu 4 lutego 1978 r. (za okres od dnia 14 stycznia do dnia 4 lutego 1978 r.).
§  15.
1.
W wykazach osób, które należy w spisach skreślić, ujmuje się osoby, których pominięcie w spisach jest prawnie uzasadnione, a w szczególności osoby:
1)
które wymeldowały się z miejsca pobytu stałego,
2)
w odniesieniu do których sądy nadesłały zawiadomienia o pozbawieniu praw publicznych, o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym,
3)
którym wydano zaświadczenia o prawie głosowania,
4)
co do których podjęto decyzje o skreśleniu ze spisu w wyniku reklamacji,
5)
co do których otrzymano zawiadomienia o umieszczeniu w spisie wyborców w innej miejscowości.
2.
Wykazy osób, które należy w spisach skreślić, sporządza się w 2 egzemplarzach, z których jeden terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego zachowują u siebie, drugi doręczają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych; wykazy doręcza się w terminach określonych w § 14 ust. 3.
§  16.
1.
Jeżeli wyborca po sporządzeniu spisu wyborców zmienia miejsce pobytu, otrzymuje na swoje żądanie zaświadczenie o prawie głosowania. Wydając zaświadczenie terenowy organ administracji państwowej skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "wyjechał". Wzór zaświadczenia ustala załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
Po okazaniu zaświadczenia o prawie głosowania wyborca zostaje przez obwodową komisję wyborczą nowego miejsca pobytu wpisany do spisu wyborców i dopuszczony do głosowania. Wpisując wyborcę do spisu, komisja odbiera od niego zaświadczenie i załącza je do akt.
§  17.
Zaświadczenie o prawie głosowania przysługuje również wyborcom, którzy ze względu na wykonywanie prac wyborczych w innym obwodzie głosowania nie mogą oddać głosu w swoim obwodzie głosowania. Wydając zaświadczenie, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "zaświadczenie".
§  18.
Zasady sporządzania spisów wyborców w jednostkach wojskowych oraz na statkach określają odrębne przepisy.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Pieczątka nagłówkowa Obwód głosowania nr ........

urzędu miejskiego w ......... (dzielnicowego, Okręg wyborczy nr .... gminy, miasta-gminy) ...............................

SPIS WYBORCÓW

Lp. Nazwisko, imię (imiona) Imię ojca Data urodzenia (dzień, miesiąc, rok) Miejsce pobytu
wieś, przysiółek, kolonia itp., ulica nr domu nr lokalu Uwagi

(m.p.)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

............. dnia ............

Do ............................

w .............................

Zawiadamia się, że ujęty w Waszej ewidencji mieszkańców pod adresem ................................................

(miejscowość) (ulica, nr domu, nr lokalu)

.......................................... został wpisany do

(imię i nazwisko, imię ojca, rok urodzenia)

spisu wyborców w miejscowości ........... gmina ............

woj. ...............

................................

(m.p.) (podpis i stanowisko służbowe)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Pieczątka nagłówkowa

urzędu miejskiego (dzielnicowego,

gminy, miasta i gminy)

..........dnia ..... 1978 r.

województwo .......................

ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE GŁOSOWANIA

Obywatel(ka) ............... syn(córka) ....................

(imię ojca)

urodzony(a) ................. zamieszkały(a) w .............

(dzień, miesiąc, rok) (podać dokładny

adres)

................. był(a) zamieszczony(a) w spisie wyborców w

.................... i w związku ze zmianą miejsca pobytu (w

(miejscowość)

związku z zatrudnieniem w innej komisji wyborczej*) otrzymuje niniejsze zaświadczenie na podstawie art. 38 Ordynacji wyborczej.

(m.p.) ........................

(podpis i stanowisko

służbowe)

______

*) niepotrzebne skreślić

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.29.141

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sporządzanie spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych stopnia podstawowego.
Data aktu: 14/11/1977
Data ogłoszenia: 18/11/1977
Data wejścia w życie: 18/11/1977