Limitowanie poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 26 października 1977 r.
w sprawie limitowania poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. z 1962 r. Nr 32, poz. 150, z 1971 r. Nr 12, poz. 117 i z 1976 r. Nr 12, poz. 71) oraz § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1976 r. w sprawie określenia zadań wynikających z ustawy o gospodarce paliwowo-energetycznej, które przechodzą do zakresu działania Ministrów Energetyki i Energii Atomowej, Górnictwa oraz Gospodarki Materiałowej (Dz. U. Nr 27, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej mających odbiorniki o łącznej mocy zainstalowanej 500 kW i większej wprowadza się limitowanie poboru mocy elektrycznej w godzinach największego obciążenia krajowego układu elektroenergetycznego, określonych we właściwych dla danego zakładu przepisach taryfowych, zwanych dalej "godzinami strefy szczytowej".
2. 
Przez limitowanie poboru mocy elektrycznej rozumie się ustalenie największego dopuszczalnego godzinowego lub 15-minutowego poboru mocy elektrycznej w godzinach strefy szczytowej. Limit 15-minutowego poboru mocy elektrycznej może być ustalony tylko dla odbiorców wyposażonych w odpowiednią rejestrującą aparaturę kontrolno-pomiarową.
3. 
Limitowaniem poboru mocy elektrycznej mogą być również objęte zakłady przemysłowe gospodarki uspołecznionej mające odbiorniki o łącznej mocy zainstalowanej poniżej 500 kW, jeżeli z analizy programów pracy odbiorników energii elektrycznej, opracowanych z uwzględnieniem przepisów § 5 ust. 2 pkt 7, § 14 i § 15 ust. 1 zarządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 1 września 1967 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń energetycznych (Monitor Polski Nr 51, poz. 254), wynika możliwość obniżenia poboru mocy w godzinach strefy szczytowej.
4. 
Limity poboru mocy elektrycznej (ust. 1-3) ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  2. 
1. 
Podstawę do ustalania przez okręgowe inspektoraty gospodarki paliwowo-energetycznej limitów poboru mocy elektrycznej w godzinach strefy szczytowej stanowią:
1)
analizy planów produkcyjnych, procesów technologicznych i zdolności produkcyjnych urządzeń energochłonnych z punktu widzenia możliwości ograniczenia pobieranej mocy elektrycznej lub wstrzymania ruchu urządzeń w godzinach strefy szczytowej,
2)
wielkości poboru mocy elektrycznej w godzinach strefy szczytowej w analogicznych okresach poprzedniego roku, z uwzględnieniem zmian powstałych w zakładzie od tego okresu,
3)
kształtowanie się poboru mocy elektrycznej w ciągu określonej doby.
2. 
Limity poboru mocy elektrycznej należy ustalać w terminach do dnia 30 września każdego roku na okres obejmujący IV kwartał danego roku oraz I, II i III kwartał roku następnego.
3. 
Korekta ustalonego limitu poboru mocy elektrycznej może nastąpić na uzasadnione żądanie zakładu lub z inicjatywy okręgowych inspektoratów gospodarki paliwowo-energetycznej po stwierdzeniu, że ustalony uprzednio limit jest niewłaściwy.
§  3. 
Zakłady przemysłowe gospodarki uspołecznionej mające odbiorniki o łącznej mocy zainstalowanej 200 kW i większej są obowiązane do:
1)
prowadzenia dziennika poboru mocy i zużycia energii elektrycznej, którego wzór ustala Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej,
2)
przesyłania zestawienia godzinowych odczytów zużycia energii elektrycznej w ciągu doby z trzeciej środy miesiąca lipca i grudnia do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki paliwowo-energetycznej w terminie do dnia 15 następnego miesiąca.
§  4. 
Zarządzenie nie dotyczy jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  5. 
Traci moc zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 12 lipca 1969 r. w sprawie limitowania poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 34, poz. 254 i z 1973 r. Nr 49, poz. 275).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.28.139

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Limitowanie poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 26/10/1977
Data ogłoszenia: 17/11/1977
Data wejścia w życie: 17/11/1977