Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 18 czerwca 1977 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1977 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" (Monitor Polski Nr 16, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznaka "Za zasługi dla przemysłu chemicznego", zwana dalej "odznaką", stanowi kompozycję pierścienia benzenowego, w którego środku symbolicznie zilustrowano kolumny petrochemii z zabudowaniem w kształcie trzech małych pierścieni benzenowych. Środki poszczególnych pierścieni, pokryte emalią zieloną, żółtą i karminową, symbolizują różne branże przemysłu chemicznego. Całość kompozycji środkowej ma tło z emalii błękitnej. Zewnętrzny kształt pierścienia benzenu jest otoczony dekoracyjnymi elementami. Całość jest zawieszona na klamrze o rysunku poziomym, składającym się z siedmiu pierścieni benzenu, z których środkowy (powiększony) wypełniony jest narodowymi barwami - biało-czerwoną emalią. Na odwrotnej stronie odznaki znajduje się napis "Za zasługi dla przemysłu chemicznego", a pod napisem gałązka lauru. Odznaka będzie dwustopniowa z metalu, posrebrzana i pozłacana. Wymiary odznaki wynoszą 28 mm. Wzór odznaki ustala się w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Odznaka srebrna "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" może być przyznana pracownikowi po 10 latach, a odznaka złota po 20 latach aktywnej i nienagannej pracy w resorcie przemysłu chemicznego.
2.
Za szczególne zasługi i osiągnięcia w dziedzinie produkcji i rozwoju przemysłu chemicznego lub w innych szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Przemysłu Chemicznego może przyznać odznakę niezależnie od okresu i miejsca działalności osoby odznaczanej.
3.
Przyznanie odznaki złotej powinno być poprzedzone przyznaniem odznaki srebrnej. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest w wyjątkowych wypadkach, zwłaszcza w stosunku do pracowników, którzy do dnia ustanowienia odznaki osiągnęli 20 lat pracy w przemyśle chemicznym.
§  3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
§  4.
1.
Odznaka może być przyznana:
1)
na wniosek Zarządu Głównego Związku Zawodowego Chemików,
2)
na wniosek kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego,
3)
na wniosek kierowników innych państwowych jednostek organizacyjnych lub zarządów związków spółdzielni i organizacji społecznych.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Przemysłu Chemicznego najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym terminem wręczenia odznaki.
§  5.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się uroczyście, głównie z okazji "Dnia Chemika" oraz świąt państwowych lub innych okoliczności szczególnie ważnych dla resortu przemysłu chemicznego, jak np. oddanie do eksploatacji nowego obiektu produkcyjnego, jubileusz zakładu itp.
2.
Odznakę wręcza Minister Przemysłu Chemicznego lub osoba przez niego upoważniona.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Przemysłu Chemicznego.
2.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  8.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI " ZA ZASŁUGI DLA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.16.92

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" oraz zasad i trybu jej nadawania.
Data aktu: 18/06/1977
Data ogłoszenia: 05/07/1977
Data wejścia w życie: 05/07/1977