Pomoc Państwa na rzecz budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.

UCHWAŁA Nr 32
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lutego 1975 r.
w sprawie pomocy Państwa na rzecz budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.

W celu stworzenia szerszych możliwości turystyki i wypoczynku dla ludności pracującej oraz dalszej aktywizacji miejscowości turystyczno-wypoczynkowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne, budujące, adaptujące, odbudowujące lub remontujące budynki z przeznaczeniem ich na cele mieszkalno-pensjonatowe w miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych oraz uzdrowiskach, mogą korzystać z pomocy Państwa na zasadach określonych uchwałą.
§  2.
1.
W miejscowościach, w których wprowadzono najem lokali i budynków na podstawie decyzji administracyjnej o ich przydziale, przepisy uchwały stosuje się do budynków mieszkalno-pensjonatowych, określonych w art. 3 ust. 3 Prawa lokalowego, o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 220 m2.
2.
W miejscowościach, w których nie wprowadzono najmu lokali i budynków na podstawie decyzji administracyjnej o ich przydziale, przepisy uchwały stosuje się także do innych budynków adaptowanych, odbudowywanych lub remontowanych na cele noclegowe, niezależnie od ich powierzchni użytkowej.
§  3.
Pomoc Państwa dla osób fizycznych budujących, adaptujących, odbudowujących lub remontujących budynki mieszkalno-pensjonatowe polega na:
1)
ułatwianiu zaopatrzenia materiałowego,
2)
udzielaniu długoterminowego kredytu.
§  4.
Osobom fizycznym, które zamierzają wybudować budynki, o których mowa w § 2, a nie posiadają działek budowlanych, terenowe organy administracji państwowej odstępują w miarę możliwości działki budowlane na podstawie przepisów:
1)
ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159 i z 1972 r. Nr 27, poz. 193) lub
2)
ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216 i z 1972 r. Nr 49, poz. 312).
§  5.
1.
Zaopatrzenie materiałowe budownictwa, o którym mowa w § 1, jest pokrywane z puli materiałów przeznaczonych na rynek wewnętrzny.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw zapewnią objęcie rocznymi planami remontów i budownictwa indywidualnego potrzeb materiałowych na cele, o których mowa w § 1.
§  6.
1.
Wysokość kredytu na budowę, adaptację lub odbudowę budynku mieszkalno-pensjonatowego nie może przekraczać 50% normatywnego kosztu budowy ustalonego dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych, a wyliczonego w odniesieniu do powierzchni obiektu mieszkalno-pensjonatowego.
2.
Jeżeli rzeczywisty koszt budowy jest niższy od kosztu normatywnego, wysokość kredytu nie może przekraczać 50% kosztu rzeczywistego.
3.
Warunkiem udzielenia kredytu na budownictwo, o którym mowa w uchwale, jest posiadanie przez ubiegającego się o kredyt zgromadzonych środków własnych w wysokości co najmniej 40% kosztów budowy.
4.
Okres spłaty kredytu jest uzależniony od czasu trwania sezonu wypoczynkowo-turystycznego i nie może przekraczać w miejscowościach, w których sezon trwa:
1)
do 5 miesięcy w ciągu roku - 20 lat,
2)
do 10 miesięcy w ciągu roku - 12 lat,
3)
przez cały rok - 10 lat.
5.
Oprocentowanie kredytu wynosi 6% rocznie.
6.
W razie zwłoki w spłacie kredytu nalicza się dodatkowo odsetki w wysokości 6% w stosunku rocznym od przeterminowanych należności.
§  7.
1.
Kredyt na budowę, adaptację, odbudowę lub kapitalny remont obiektu mieszkalno-pensjonatowego jest przyznawany ze środków kredytowych przeznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe i kapitalne remonty budynków.
2.
Kredyt na remont obiektu mieszkalno-pensjonatowego jest udzielany na zasadach stosowanych przy udzielaniu kredytów na kapitalne remonty domów jednorodzinnych, z tym że przy udzielaniu tego kredytu nie bierze się pod uwagę kryterium dochodu miesięcznego na członka rodziny, a oprocentowanie ustala się w wysokości przewidzianej w § 6 ust. 5.
§  8.
1.
Kredyty są udzielane na podstawie pozytywnej opinii naczelnika miasta lub naczelnika gminy (miasta i gminy) przez:
1)
Powszechną Kasę Oszczędności - ludności nierolniczej,
2)
spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe - ludności rolniczej.
2.
W zakresie szczegółowych zasad i trybu udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów stosuje się odpowiednio przepisy o pomocy kredytowej Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.
§  9.
W razie niepodjęcia przewidzianej działalności usługowej mimo zakończenia budowy lub odbudowy obiektu mieszkalno-pensjonatowego, przerwania takiej działalności w okresie sezonu na czas dłuższy niż 2 miesiące wskutek przeznaczenia budynku na inne cele bez uzasadnionej przyczyny albo w razie nieuzasadnionej odmowy wynajęcia części pomieszczeń noclegowych w czasie trwania sezonu - cały kredyt staje się natychmiast wymagalny.
§  10.
Terenowe organy administracji państwowej kontrolują użytkowanie budynków mieszkalno-pensjonatowych, w szczególności w zakresie:
1)
zgodności pobieranych opłat za świadczone usługi z obowiązującymi cennikami,
2)
wykorzystywania powierzchni obiektu mieszkalno-pensjonatowego zgodnie z jej przeznaczeniem przez okres całego sezonu.
§  11.
Traci moc uchwała nr 348 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.6.32

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc Państwa na rzecz budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.
Data aktu: 07/02/1975
Data ogłoszenia: 28/02/1975
Data wejścia w życie: 28/02/1975