Usługowe wypalanie cegły oraz ustalanie opłat za te usługi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 9 lipca 1975 r.
w sprawie usługowego wypalania cegły oraz ustalania opłat za te usługi.

Na podstawie § 5 ust. 1 i 2 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1972 r. w sprawie rozwoju produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 28, poz. 153, z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 12, poz. 67) oraz § 10 ust. 1 i § 11 uchwały nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady ceramiki budowlanej podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych są obowiązane przyjmować do usługowego wypalania cegłę surową wysuszoną, dostarczaną przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, kółka rolnicze, zespoły osób fizycznych produkujące materiały budowlane z surowców miejscowych, indywidualnych rolników, państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej itp. jednostki gospodarcze produkujące materiały budowlane na własne potrzeby.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obciąża zakłady, które dysponują nie wykorzystanymi w danym okresie zdolnościami wypałowymi pieców.
§  2.
1.
Uspołecznione zakłady ceramiki budowlanej, zwane dalej "zakładami", dokonujące usługowego wypalania cegły, przyjmując cegłę surową do wypalania, powinny dokonać odbioru technicznego tej cegły, obejmującego ilość oraz jakość, zgodnie z warunkami technicznymi ustalonymi w danym zakładzie dla cegły surowej wysuszonej.
2.
Cegła surowa oddawana do wypalania powinna być odpowiednio oznakowana. Przyjęcia cegły do wypału należy dokonywać na terenie zakładu. Wypalanie cegły surowej powinno być zgodne z wymaganiami procesu wypalania określonymi dla danego pieca wypałowego.
§  3.
1.
Po dokonaniu wypalenia zleceniodawca otrzymuje cegłę wypaloną z dostarczonej przez siebie cegły surowej. Złom pozostały po wypaleniu cegły może być, stosownie do umowy, zabrany przez zleceniodawcę lub pozostawiony w zakładzie.
2.
Zakład ponosi odpowiedzialność za straty wynikłe wskutek nieprawidłowo dokonanego wypalenia cegły surowej.
§  4.
1.
Upoważnia się dyrektorów przedsiębiorstw uspołecznionych do ustalania opłat za usługowe wypalanie cegły, przy uwzględnieniu następujących składników ceny:
1)
kosztu paliwa, obliczonego na podstawie jego ceny określonej w obowiązującym cenniku zaopatrzeniowym i normy zużycia ustalonej dla danego zakładu, powiększonego o faktyczne koszty zakupu,
2)
kosztu robocizny bezpośredniej związanej z wypalaniem cegły, powiększonego o przypadające od tej robocizny narzuty od funduszu płac,
3)
połowy narzutów z tytułu kosztów wydziałowych ustalonych dla zakładu,
4)
połowy narzutów z tytułu kosztów ogólnozakładowych ustalonych dla zakładu,
5)
zysku w wysokości ustalonej przez Państwową Komisję Cen dla poszczególnych zjednoczeń i innych organizacji gospodarczych, nadzorujących jednostki wykonujące usługi w zakresie wypalania cegły, obliczonego w stosunku do kosztów określonych w pkt 1-4.
2.
Opłatę za usługowe wypalanie cegły ustala się corocznie, przyjmując za jednostkę odniesienia 1000 sztuk cegły.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 lipca 1972 r. w sprawie warunków usługowego wypału cegły surowej wysuszonej i zasad odpłatności za te usługi (Monitor Polski Nr 43, poz. 232).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.23.149

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usługowe wypalanie cegły oraz ustalanie opłat za te usługi.
Data aktu: 09/07/1975
Data ogłoszenia: 31/07/1975
Data wejścia w życie: 31/07/1975