Gospodarowanie niektórymi surowcami drzewnymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 11 kwietnia 1975 r.
w sprawie gospodarowania niektórymi surowcami drzewnymi.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) oraz § 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1956 r. w sprawie zakresu działania Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Dz. U. Nr 30, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy drewna okrągłego użytkowego oraz papierówki, nie stanowiących własności państwowego gospodarstwa leśnego.
2.
Za drewno użytkowe uważa się drewno iglaste i liściaste (z wyjątkiem drewna pochodzącego z drzew owocowych) w postaci dłużyc, kłód, wyrzynków i wałków o średnicy co najmniej 7 cm drewna iglastego i 20 cm drewna liściastego, mierzonej wraz z korą na cieńszym końcu.
§  2.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne zarządzające zadrzewieniami lub lasami obowiązane są zbyć nadwyżki pozyskanego drewna użytkowego oraz papierówki okręgowemu zarządowi lasów państwowych lub innym nabywcom wskazanym przez ten zarząd; oferta zobowiązuje do nabycia nadwyżek.
2. 1
Nabywcami (ust. 1) poszczególnych rodzajów drewna użytkowego oraz papierówki mogą być następujące jednostki:
1)
zakłady i tartaki przemysłu drzewnego w odniesieniu do drewna tartacznego, drewna okleinowego, tarcicy iglastej i oklein oraz innego drewna na produkcję własną;
2)
zakłady przemysłu sklejek w odniesieniu do drewna do produkcji sklejki oraz innego drewna na produkcję własną;
3)
zakłady przemysłu zapałczanego w odniesieniu do drewna do produkcji zapałek oraz innego drewna na produkcję własną;
4)
zakłady przemysłu celulozowo-papierniczego w odniesieniu do drewna do produkcji mas włóknistych;
5)
zakłady przemysłu płyt pilśniowych i wiórowych w odniesieniu do drewna do produkcji płyt pilśniowych i wiórowych oraz innego drewna na produkcję własną;
6)
zakłady produkcji leśnej "Las" w odniesieniu do drewna użytkowego i tarcicy iglastej na własną produkcję drzewną;
7)
jednostki organizacyjne działające w ramach Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w odniesieniu do drewna opałowego;
8)
jednostki organizacyjne działające w ramach Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy w odniesieniu do drewna na produkcję własną;
9)
jednostki organizacyjne działające w ramach Centralnego Związku Rzemiosła w odniesieniu do drewna na produkcję własną.
3.
Okręgowe zarządy lasów państwowych oraz wymienione w ust. 2 jednostki mogą nabywać również inne drewno niż określone w § 1 ust. 1, jeżeli drewno to jest niezbędne do wykonania planowych zadań.
§  3.
1.
Posiadacze nadwyżek legalnie pozyskanego drewna, nie wymienieni w § 2 ust. 1, mogą je zbyć nabywcom wymienionym w § 2 albo osobom fizycznym na ich własne potrzeby; przez własne potrzeby rozumie się również wyrób i zbyt drewna oraz wyrobów z drewna pod warunkiem posiadania uprawnień określonych odrębnymi przepisami.
2.
Za tartaczne drewno iglaste sprzedane tartakowi lub zakładowi przemysłu drzewnego zbywca może w zamian nabyć odpowiednią ilość tarcicy.
§  4.
Dowodem legalności pochodzenia drewna jest:
-
dokument nabycia drewna (np. asygnata),
-
zezwolenie na wyrąb lub decyzja nakazująca wyrąb drzew,
-
zaświadczenie terenowego organu administracji państwowej stopnia gminnego w odniesieniu do drewna pochodzącego z zadrzewień.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 marca 1968 r. w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi (Monitor Polski Nr 13, poz. 83).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1975 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 8 lipca 1982 r. (M.P.82.17.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.13.78

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie niektórymi surowcami drzewnymi.
Data aktu: 11/04/1975
Data ogłoszenia: 25/04/1975
Data wejścia w życie: 01/05/1975