Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 sierpnia 1974 r.
w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się zespołom adwokackim na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi w stosunkach z zagranicą umów zlecenia, w których dającym zlecenie jest cudzoziemiec dewizowy, pod warunkiem ustalenia zaspokojenia należności zespołu:
1)
w zagranicznych środkach płatniczych, z zastrzeżeniem przekazania ich za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S. A. lub Banku Polska Kasa Opieki S. A., bądź
2)
w złotych z rachunku zagranicznego wolnego lub rachunku dyplomatycznego "W" cudzoziemca dewizowego dającego zlecenie, bądź
3)
w złotych z kwot otrzymanych w danej sprawie na rzecz cudzoziemca dewizowego dającego zlecenie - do wysokości nie przekraczającej 10% tych kwot.
2.
Ustalenie lub przyjęcie należności zespołu adwokackiego w sposób inny niż przewidziany w ust. 1 wymaga osobnego zezwolenia dewizowego.
§  2.
Zezwala się zespołom adwokackim na przyjmowanie w krajowych środkach płatniczych w kraju (w gotówce lub opiewających na walutę polską czekach, wekslach itp.) na rzecz cudzoziemców dewizowych dających zlecenie należności pieniężnych, przypadających tym cudzoziemcom od krajowców dewizowych w sprawach objętych zleceniem, jeżeli dłużnik krajowiec dewizowy dokonuje zapłaty na podstawie ogólnego zezwolenia dewizowego bądź zezwolenia indywidualnego, udzielonego na wniosek dłużnika lub wierzyciela.
§  3.
Zezwala się zespołom adwokackim na pokrywanie z kwot otrzymanych na rzecz cudzoziemców dewizowych dających zlecenie następujących wydatków, jeżeli są one ściśle związane ze zleconą sprawą:
1)
danin publicznych (podatków, opłat i innych),
2)
kosztów i opłat postępowania,
3)
zobowiązań pieniężnych wobec krajowców dewizowych,
4)
opłat na rzecz zespołu adwokackiego do wysokości przewidzianej w § 1 ust. 1 pkt 3.
§  4.
Zespoły adwokackie mogą wpłacać do Narodowego Banku Polskiego lub innego banku mającego uprawnienia dewizowe na rachunek zagraniczny zablokowany cudzoziemców dewizowych dających zlecenie kwoty otrzymane dla nich, a pozostałe po dokonaniu wydatków, o których mowa w § 3. Przy wpłacie zespoły adwokackie obowiązane są złożyć bankowi pisemne rozliczenie pobranych i wydatkowanych kwot, ze wskazaniem ich wysokości i tytułu.
§  5.
Zezwala się zespołom adwokackim na wykładanie za cudzoziemców dewizowych dających zlecenie własnych pieniędzy na koszty i opłaty, związane z prowadzeniem spraw tych cudzoziemców, pod następującymi warunkami:
1)
suma kwot wyłożonych w jednej sprawie nie może przekroczyć 5.000 zł,
2)
wyłożenie pieniędzy jest dopuszczalne tylko wtedy gdy otrzymanie zaliczki z zagranicy na koszty i opłaty nie jest możliwe w terminie, którego dotrzymanie konieczne jest dla uniknięcia szkody dla dającego zlecenie,
3)
należność przypadająca od cudzoziemca dewizowego dającego zlecenie z tytułu wyłożonej za niego kwoty powinna być pobrana w terminie 3 miesięcy od dnia wyłożenia w sposób zgodny z przepisem § 1 ust. 1.
§  6.
1.
Zezwala się zespołom adwokackim na przekazywanie 10% opłat otrzymanych od cudzoziemców dewizowych - na rzecz adwokata prowadzącego sprawę oraz 10% kwot otrzymanych od cudzoziemców dewizowych z tytułu kosztów postępowania w sprawie - na rzecz Naczelnej Rady Adwokackiej.
2.
Przekazanie kwot na rzecz adwokatów następuje zależnie od rodzaju waluty wpływu i zlecenia adwokata:
1)
na bankowe oprocentowane rachunki walutowe krajowców dewizowych - kwot w walutach wymienialnych,
2)
na bankowe nieoprocentowane rachunki walutowe - kwot w walutach niewymienialnych,
3)
na bankowe rachunki dewizowe w złotych - kwot w walutach państw socjalistycznych

- zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi otwierania i prowadzenia tych rachunków dla osób fizycznych krajowców dewizowych.

3.
Zezwala się na dysponowanie saldem rachunku wymienionego w ust. 2 pkt 2 do państwa pochodzenia waluty wpłaty oraz w kraju zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.
Przekazywanie kwot na rachunki bankowe następuje na podstawie zaświadczenia zespołu stwierdzającego wysokość opłaty za czynności zespołu oraz kosztów postępowania w sprawie i obciąża bieżące wpływy dewizowe tego zespołu.
§  7.
1.
Zezwala się Naczelnej Radzie Adwokackiej na posiadanie w Banku Handlowym w Warszawie S. A. nieoprocentowanego rachunku walutowego dla walut wymienialnych i nieoprocentowanego rachunku dewizowego w złotych dla innych walut.
2.
Na rachunki te mogą być dokonywane wpłaty 10% kwot, o których mowa w § 6 ust. 1.
3.
Z rachunków Naczelnej Rady Adwokackiej mogą być dokonywane bez osobnego zezwolenia dewizowego wypłaty na pokrycie przez Naczelną Radę Adwokacką:
1)
kosztów podróży i pobytu za granicą adwokatów i uczestnictwa ich w kongresach, zjazdach, naradach i sympozjach,
2)
kosztów szkolenia adwokatów za granicą,
3)
składek do organizacji międzynarodowych, jeżeli na członkostwo w tych organizacjach wyraziły zgodę właściwe organy polskie,
4)
kosztów zakupu za granicą literatury fachowej,
5)
kosztów zakupu za granicą urządzeń technicznych za pośrednictwem właściwych branżowo central handlu zagranicznego.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 1954 r. w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi (Monitor Polski z 1954 r. Nr 101, poz. 1275 i z 1966 r. Nr 5, poz. 39).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.30.182

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.
Data aktu: 23/08/1974
Data ogłoszenia: 06/09/1974
Data wejścia w życie: 06/09/1974