Detaliczna sprzedaż oraz świadczenie usług dla ludności przez jednostki gospodarki uspołecznionej na warunkach kredytu ratalnego.

UCHWAŁA Nr 198
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1973 r.
w sprawie detalicznej sprzedaży oraz świadczenia usług dla ludności przez jednostki gospodarki uspołecznionej na warunkach kredytu ratalnego.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała dotyczy detalicznej sprzedaży oraz świadczenia usług dla ludności przez jednostki gospodarki uspołecznionej na warunkach kredytu ratalnego, udzielanego przez Powszechną Kasę Oszczędności (PKO) i spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe (SOP).
§  2.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala listę artykułów i usług sprzedawanych (świadczonych) na warunkach kredytu ratalnego oraz zasady i warunki sprzedaży (świadczenia) artykułów i usług objętych tą listą.
2.
Zasady i warunki ratalnej sprzedaży środków i narzędzi produkcji rolnej oraz ich listę ustala Minister Handlu Wewnętrznego i Usług na wniosek Prezesa Zarządu Głównego Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  3.
Minister Finansów ustala zasady i warunki udzielania przez PKO i SOP kredytu dla ludności na zakupy ratalne w jednostkach gospodarki uspołecznionej i na opłacanie należności za usługi świadczone przez te jednostki oraz sposób zabezpieczania i warunki spłaty tego kredytu.
§  4.
1.
Kredyt ratalny oprocentowany jest w wysokości do 7,8% w stosunku rocznym, zależnie od okresu spłaty tego kredytu, z tym że oprocentowanie za cały okres spłaty jest pobierane w formie ryczałtu, płatnego jednorazowo z góry i obliczonego od kwoty udzielonego kredytu, przy zastosowaniu następujących stawek:
Okres spłaty kredytu

(w miesiącach)

Wysokość stawki ryczałtu od kwoty kredytu
do 6 2%
7 do 9 3%
10 do 12 4%
13 do 18 6%
19 do 24 8%
25 do 30 10%
31 do 36 12%
2.
Stawka ryczałtu od kredytu udzielonego inwalidom na zakup wózków inwalidzkich i samochodów osobowych na podstawie przydziału pojazdu przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej lub wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wynosi 2,5% od kwoty kredytu bez względu na okres jego spłaty.
3.
Kwota ryczałtu nie może wynosić mniej niż 50 zł niezależnie od kwoty kredytu i okresu jego spłaty.
4.
Ryczałt jest pobierany i odprowadzany do PKO (SOP) przez jednostkę dokonującą sprzedaży lub świadczącą usługi.
5.
W razie całkowitej spłaty kredytu w okresie, do którego ma zastosowanie stawka ryczałtu niższa od stawki, według której ryczałt pobrano, PKO (SOP) udziela kredytobiorcy bonifikaty w wysokości różnicy między ryczałtem pobranym a ryczałtem wynikającym ze skrócenia okresu spłaty.
6.
Od kredytu postawionego w stan natychmiastowej wymagalności PKO (SOP) pobiera dodatkowe odsetki za zwłokę w wysokości 4% w stosunku rocznym za czas do upływu umownego okresu spłaty całości kredytu. Po upływie tego okresu PKO (SOP) pobiera od nie spłaconej części kredytu odsetki za zwłokę w wysokości 12% w stosunku rocznym.
§  5.
Minister Finansów może zmieniać określone w § 4 ust. 1 stawki ryczałtu od kwoty kredytu ratalnego, przedłużać okresy spłaty tego kredytu oraz ustalać zasady konwersji nie spłaconego kredytu z kredytem zaciągniętym poprzednio przez tę samą osobę.
§  6.
Traci moc uchwała nr 286 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 17 września 1968 r. w sprawie sprzedaży dla ludności na warunkach kredytu ratalnego niektórych artykułów przemysłowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, zmieniona uchwałą nr 197 Rady Ministrów z dnia 23 października 1969 r.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1973 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.37.225

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Detaliczna sprzedaż oraz świadczenie usług dla ludności przez jednostki gospodarki uspołecznionej na warunkach kredytu ratalnego.
Data aktu: 11/08/1973
Data ogłoszenia: 03/09/1973
Data wejścia w życie: 01/10/1973