Zasady tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej.

UCHWAŁA Nr 172
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lipca 1973 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej.

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W celu gromadzenia środków i planowego ich rozdziału na potrzeby kultury fizycznej prezydia rad narodowych tworzą, a w gminach (miastach i gminach) rady narodowe mogą tworzyć fundusz rozwoju kultury fizycznej, zwany dalej "funduszem".
§  2.
1.
Dochodami funduszu są:
1)
10% dodatek do cen za bilety wstępu na imprezy i zawody sportowe,
2)
10% dodatek do opłat za wynajem obiektów i urządzeń sportowych oraz wypożyczanie sprzętu sportowego,
3)
dobrowolne wpłaty przekazywane zgodnie z uchwałami konferencji samorządów robotniczych lub rad zakładowych z funduszów znajdujących się w ich dyspozycji,
4)
dobrowolne wpłaty spółdzielni z części czystej nadwyżki przeznaczonej na cele społeczno-wychowawcze,
5)
wpłaty Zrzeszenia Sportowego "Start" całości środków przeznaczonych na działalność klubów sportowych, otrzymywanych z Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z funduszu organizacyjno-samorządowego,
6)
dobrowolne wpłaty instancji związków zawodowych,
7)
dobrowolne świadczenia ludności,
8)
środki budżetowe w wysokości planowanych dotacji dla organizacji kultury fizycznej,
9)
dotacje budżetowe przyznawane dodatkowo przez rady narodowe,
10)
inne dobrowolne wpłaty.
2.
Dochody, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, pobierane są na podstawie odrębnych przepisów wydanych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  3.
1.
Środki funduszu przeznacza się na dotacje na statutową działalność klubów sportowych i innych organizacji społecznych kultury fizycznej o lokalnym zasięgu działania, w tym również na finansowanie remontów obiektów i urządzeń kultury fizycznej.
2.
Dotacje ze środków funduszu powinny odpowiednio uwzględniać potrzeby masowych organizacji kultury fizycznej, działających na rzecz upowszechnienia kultury fizycznej.
3.
Środki funduszu mogą być przeznaczone również na finansowanie inwestycji. Zadania inwestycyjne podejmowane ze środków funduszu mogą być realizowane jako inwestycje grupy "B".
§  4.
1.
Środkami funduszu dysponuje prezydium rady narodowej, a w gminach (miastach i gminach) naczelnik gminy (miasta i gminy).
2.
Prezydium rady narodowej może upoważnić organ właściwy do spraw kultury fizycznej do dysponowania środkami funduszu.
3.
Plany funduszu podlegają zatwierdzeniu przez prezydium rady narodowej, a w gminie (mieście i gminie) przez naczelnika gminy (miasta i gminy).
4.
Jeżeli wpłaty zakładów pracy i instytucji wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 3, 4 i 5 zostały zadeklarowane na rzecz ściśle określonych organizacji kultury fizycznej, należy to uwzględnić przy rozdziale środków funduszu.
§  5.
W zakresie dysponowania środkami funduszu stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1959 r. w sprawie zasad udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji (Dz. U. z 1959 r. Nr 52, poz. 313 i z 1963 r. Nr 4, poz. 23).
§  6.
W zakresie nie uregulowanym uchwałą stosuje się przepisy o funduszach celowych, wydane przez Ministra Finansów na podstawie art. 91 Prawa budżetowego.
§  7.
W uchwale nr 85 Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1973 r. w sprawie dalszego rozwoju kultury fizycznej (Monitor Polski Nr 21, poz. 123) skreśla się § 12.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.34.205

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej.
Data aktu: 13/07/1973
Data ogłoszenia: 09/08/1973
Data wejścia w życie: 01/01/1974