Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 11 czerwca 1973 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" (Monitor Polski Nr 22, poz 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o pracownikach, należy przez to rozumieć osoby wymienione w § 2 ust. 1 uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" (Monitor Polski Nr 22, poz. 128), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zwana dalej "odznaką", może być nadana pracownikowi, który spełnia wymagania określone w § 2 uchwały i przepracował co najmniej 10 lat w handlu lub usługach.
2.
Odznaka może być nadana pomimo nieprzepracowania 10-letniego okresu (ust. 1) pracownikowi, który przyczynił się:
1)
do ochrony własności społecznej z narażeniem życia,
2)
w poważnym stopniu do zastosowania usprawnień w handlu i świadczeniu usług, przynoszących znaczne efekty ekonomiczne i powodujących wyższy poziom kultury handlu i usług.
§  3.
Odznaka może być nadawana tej samej osobie wielokrotnie.
§  4.
1.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej - w odniesieniu do pracowników jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, przy czym wnioski należy składać za pośrednictwem jednostki nadrzędnej,
2)
właściwego ministra - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez innych ministrów, przy czym wniosek powinien być zgłoszony wraz z załączonym wnioskiem jednostki zatrudniającej pracownika oraz akceptacją jednostki nadrzędnej,
3)
właściwego przewodniczącego prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w wydziałach prezydiów rad narodowych, naczelników gmin (miast i gmin), pracowników zatrudnionych w urzędach gmin (miast i gmin),
4)
zarządu właściwego centralnego związku spółdzielni - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych.
2.
Z wnioskiem o nadanie odznaki mogą występować także zarządy główne właściwych związków zawodowych.
§  5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie oraz dane dotyczące pracownika zgłaszanego do wyróżnienia: imię i nazwisko (nazwisko rodowe, gdy chodzi o mężatki), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie oraz opinię zakładowej organizacji związkowej.
§  6.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przesyłane do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i Usług co najmniej na miesiąc przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
§  7.
1.
Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Odznakę wręcza minister Handlu Wewnętrznego i Usług lub osoba przez niego upoważniona.
3.
Wręczenia odznaki mogą dokonać również wnioskodawcy wymienieni w § 4 pkt 2-4 lub osoby przez nich upoważnione.
§  8.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi. Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę.
§  9.
Opis i wzór odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" ustala załącznik do zarządzenia.
§  10.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  11.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
§  12.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 25 stycznia 1967 r. w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia (Monitor Polski Nr 7, poz. 35).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK HANDLU I USŁUG"

Odznaka wykonana jest z metalu koloru złotego w kształcie koła o średnicy 28 mm. Na stronie licowej w polu koła o średnicy 17 mm z nałożoną emalią koloru zielonego zamieszczony jest w kolorze złotym wizerunek kapelusza Merkurego ze skrzydłami; na obrzeżu z emalii koloru białego zamieszczony jest napis w kolorze złotym "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług". Odwrotna strona odznaki jest gładka.

Odznaka zawieszona jest na baretce metalowej koloru złotego w kształcie prostokąta o wymiarach 28 X 6 mm pokrytego emalią koloru zielonego.

Wizerunek odznaki

(pominięty)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.27.174

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.
Data aktu: 11/06/1973
Data ogłoszenia: 29/06/1973
Data wejścia w życie: 29/06/1973