Ustalenie cen detalicznych towarów importowanych.

UCHWAŁA Nr 128
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 1973 r.
w sprawie ustalania cen detalicznych towarów importowanych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 9 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ceny detaliczne ważniejszych importowanych artykułów należy ustalać w relacji do obowiązujących cen detalicznych zbliżonych artykułów produkcji krajowej, a jeśli artykuł importowany nie ma odpowiednika w produkcji krajowej - w relacji do obowiązujących cen detalicznych zbliżonych artykułów importowanych, znajdujących się w obrocie.
2.
Wykaz ważniejszych importowanych artykułów, zwany dalej "wykazem", ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Cen w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług i Ministrem Finansów.
§  2.
1.
Ceny detaliczne pozostałych artykułów importowanych, nie objętych wykazem, należy ustalać na poziomie zapewniającym zrównoważenie podaży i popytu.
2.
Ceny detaliczne, ustalone stosownie do ust. 1, powinny pokrywać co najmniej ceny transakcyjne (pomniejszone o ewentualne dopłaty importowe), prowizje agenta zagranicznego i należny podatek obrotowy. Przez cenę transakcyjną rozumie się dewizową cenę zakupu (franco granica polska lub cif port polski), przeliczoną na złote z zastosowaniem obowiązujących przeliczników.
3.
Obrót osiągnięty ze sprzedaży artykułów, o których mowa w ust. 2, może być ustalony w celach podatkowych według cen transakcyjnych.
4.
Różnica między ustaloną ceną detaliczną a ceną transakcyjną, powiększoną o należny podatek obrotowy oraz prowizję agenta zagranicznego, stanowi łączną marżę jednostek handlu zagranicznego i jednostek handlu wewnętrznego, dzieloną zgodnie z umową stron.
5.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach cena detaliczna może być ustalona na poziomie niższym od określonego w ust. 2. Powstająca wtedy ujemna różnica pokrywana jest, zgodnie z umową stron, z marż realizowanych w obrocie innymi artykułami.
§  3.
1.
Ceny detaliczne artykułów objętych wykazem ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Cen po zasięgnięciu opinii Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, a ceny detaliczne, nie pokrywające cen transakcyjnych, należnego podatku obrotowego oraz obowiązujących stawek marż i prowizji - również Ministra Finansów, jednostki handlu zagranicznego sprzedają te artykuły jednostkom gospodarki uspołecznionej po cenach detalicznych pomniejszonych o marże i prowizje handlu wewnętrznego.
2.
Ceny detaliczne artykułów nie objętych wykazem ustalają dyrektorzy jednostek organizacyjnych handlu wewnętrznego, wprowadzających dany artykuł do obrotu krajowego, w porozumieniu z dyrektorami jednostek handlu zagranicznego.
3.
W razie braku porozumienia, o którym mowa w ust. 2 i w § 2 ust. 4 i 5, decyzję podejmuje Przewodniczący Państwowej Komisji Cen.
4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen może:
1)
upoważnić - w porozumieniu z Ministrem Finansów - dyrektorów jednostek handlu wewnętrznego, dyrektorów ich jednostek nadrzędnych lub komisje cen prezydiów wojewódzkich rad narodowych do ustalania cen detalicznych niektórych artykułów objętych wykazem,
2)
upoważnić dyrektorów jednostek innych niż określone w ust. 2 do ustalania cen detalicznych artykułów nie objętych wykazem,
3)
zastrzec do swojej właściwości - na okres przejściowy - ustalanie cen detalicznych niektórych artykułów nie objętych wykazem.
5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen określa w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego oraz Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług tryb składania wniosków o ustalenie detalicznych cen towarów importowanych.
6.
Przepisy ust. 2-4 odnoszące się do dyrektorów jednostek handlu wewnętrznego i dyrektorów ich jednostek nadrzędnych dotyczą odpowiednio zarządów spółdzielni i zarządów związków spółdzielni.
§  4.
W uchwale nr 267 Rady Ministrów z dnia 13 października 1972 r. w sprawie zasad i trybu ustalania oraz zasad stosowania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu (Monitor Polski Nr 52, poz. 274) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 14 ust. 1 dotychczasową treść uzupełnia się zdaniem w brzmieniu: "Zakres stosowania cen transakcyjnych, cen uzgodnionych i cen cennikowych w obrocie artykułami przeznaczonymi do sprzedaży rynkowej po cenach detalicznych określają odrębne przepisy.",
2)
w § 17 ust. 1 wyrazy w nawiasie "stała cena okresowa - zbytu, hurtowa, detaliczna" zastępuje się wyrazami w nawiasie "stała cena okresowa",
3)
w § 18 skreśla się w ust. 1 pkt 1 i ust. 7,
4)
w § 20 skreśla się pkt 1.
§  5.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 108 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zasad ustalania cen na artykuły importowane,
2)
uchwała nr 150 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1971 r. w sprawie zasad ustalania cen detalicznych niektórych artykułów importowanych, zmieniona uchwałą nr 250 z dnia 18 listopada 1971 r.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1973 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.27.168

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalenie cen detalicznych towarów importowanych.
Data aktu: 01/06/1973
Data ogłoszenia: 29/06/1973
Data wejścia w życie: 01/07/1973