Zaopatrzenie rynku w materiały budowlane.

UCHWAŁA Nr 117
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1973 r.
w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane.

W celu polepszenia warunków zaopatrzenia rynku w materiały budowlane Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała ustala zasady sprzedaży ludności materiałów budowlanych oraz rozdziału tych materiałów.
2.
Materiały budowlane mogą nabywać:
1)
osoby fizyczne na pokrycie swych indywidualnych potrzeb inwestycyjno-remontowych oraz związanych z konserwacją obiektów,
2)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne i kółka rolnicze na prace remontowo-budowlane wykonywane systemem gospodarczym,
3)
spółdzielnie usługowo-wytwórcze kółek rolniczych do produkcji prefabrykatów przeznaczonych na potrzeby indywidualnego budownictwa wiejskiego,
4)
zakłady świadczące usługi remontowo-budowlane dla ludności.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług może, po uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami, ustalić innych niż określeni w ust. 2 nabywców oraz zasady zakupu przez nich materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.
§  2.
Minister Rolnictwa w odniesieniu do potrzeb ludności wiejskiej oraz Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w odniesieniu do potrzeb ludności miast - w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrami bilansującymi produkcję materiałów budowlanych oraz prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - zapewnią prowadzenie badań i dokonywanie analiz kształtowania się zapotrzebowania na materiały budowlane dla budownictwa indywidualnego.
§  3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala:
1)
wieloletnie i roczne potrzeby rynku w zakresie materiałów budowlanych,
2)
asortymenty materiałów budowlanych, które mają być rozdzielone (§ 4).
§  4.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i po uzgodnieniu z Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" dokonuje rozdziału między województwa (miasta wyłączone z województw) materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży, z wyodrębnieniem ilości przeznaczonych dla miasta i dla wsi.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) rozdzielają materiały budowlane, o których mowa w ust. 1, między powiaty i miasta stanowiące powiaty, a prezydia powiatowych rad narodowych - między miasta nie stanowiące powiatów, gminy oraz miasta i gminy, w których działa wspólna rada narodowa. Prezydia rad narodowych miast podzielonych na dzielnice mogą rozdzielać materiały budowlane między dzielnice.
3.
Rozdział materiałów budowlanych powinien być dokonywany z uwzględnieniem następujących kryteriów:

1) dla wsi - potrzeb regionów intensyfikujących produkcję rolną i zapewniających wysoką towarowość produkcji rolnej i specjalizację produkcji zwierzęcej, jak również potrzeb inwestorów indywidualnych, posiadających budowlane książeczki spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych,

2) dla miast - rozmiarów inwestycji i remontów planowanych do realizacji w danym roku przez ludność.

§  5.
1.
Materiały budowlane o niedostatecznej podaży powinny być przeznaczone przede wszystkim na cele objęte rocznymi planami remontów i budownictwa indywidualnego.
2.
Ministrowie Rolnictwa oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług wydadzą wytyczne regulujące sposób ustalania zapotrzebowania na materiały budowlane w rocznych planach nowego budownictwa i remontów oraz kryteria przydziału nabywcom materiałów objętych rozdzielnictwem.
3.
Organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej, wyznaczony przez przewodniczącego tego prezydium, oraz naczelnik gminy (miasta i gminy) dokonuje przydziału materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży nabywcom, o których mowa w § 1.
§  6.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami nadzorującymi jednostki zbytu materiałów budowlanych i prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przeprowadzą w granicach nakładów inwestycyjnych, określonych w planach, rekonstrukcję organizacyjno-techniczną magazynów, składów i innych placówek handlowych sprzedających materiały budowlane.
2.
Rekonstrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna zapewnić w szczególności:
1)
specjalizację sieci handlowej,
2)
wprowadzenie do obrotu oraz intensyfikację sprzedaży nowych materiałów i urządzeń technicznych,
3)
prowadzenie w miarę potrzeby poradnictwa w zakresie doboru właściwych materiałów do budownictwa indywidualnego,
4)
organizowanie obrotu materiałami pochodzącymi z produkcji ze źródeł miejscowych,
5)
rozszerzenie kompletowania potrzebnych nabywcom materiałów budowlanych.
§  7.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, prezydia rad narodowych i naczelnicy gmin (miast i gmin) zapewnią kontrolę obrotu materiałami budowlanymi przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku.
2.
Sprzedaż pozarynkową materiałów budowlanych przez organizacje handlowe regulują odrębne przepisy.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Handlu Wewnętrznego i Usług, Rolnictwa, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i innym zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Tracą moc przepisy regulujące zasady rozdziału i sprzedaży materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku, a w szczególności:
1)
uchwała nr 444 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane, zmieniona uchwałą nr 184 z dnia 26 maja 1961 r.,
2)
§ 5 pkt 1 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski z 1964 r. Nr 85, poz. 399 i z 1971 r. Nr 44, poz. 279),
3)
§ 3 ust. 1 zdanie drugie i § 11 pkt 6 uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 3, poz. 21),
4)
§ 3 pkt 2 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1970 r. w sprawie remontów budynków na obszarach wiejskich województw zachodnich i północnych,
5)
§ 11 uchwały nr 180 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1971 r. w sprawie organizacji i intensyfikacji produkcji drobiarskiej,
6)
§ 22 ust. 1 pkt 2 uchwały m 96 z dnia 7 kwietnia 1972 r. w sprawie organizacji skupu zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcy oraz cen stosowanych w tym skupie (Monitor Polski Nr 25, poz. 138).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.27.167

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zaopatrzenie rynku w materiały budowlane.
Data aktu: 25/05/1973
Data ogłoszenia: 29/06/1973
Data wejścia w życie: 29/06/1973