Coroczny konkurs małych miast pod nazwą "Mistrz Gospodarności".

UCHWAŁA Nr 61
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1973 r.
w sprawie corocznego konkursu małych miast pod nazwą "Mistrz Gospodarności".

W celu pobudzenia aktywności społecznej służącej najlepszemu zaspokajaniu potrzeb ludzi pracy oraz służącej rozwojowi małych miast, przy optymalnie efektywnym wykorzystaniu środków materiałowych, finansowych i miejscowych rezerw, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się coroczny konkurs efektywności gospodarowania, w którym mogą brać udział małe miasta, w tym również miasta będące siedzibą rady narodowej miasta i gminy.
2.
W rozumieniu niniejszej uchwały małymi miastami są miasta o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 15 tysięcy. Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu może dopuścić do udziału w konkursie miast miasto o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 20 tysięcy.
§  2.
W konkursie przyznaje się tytuły "Mistrza Gospodarności" i "Wicemistrzów Gospodarności". Uzyskanie tytułu jest połączone z przyznaniem nagrody pieniężnej. Nagrody pieniężne przyznawane będą również miastom, które uzyskają czołowe miejsca w skali poszczególnych województw.
§  3.
Przy ocenie wyników konkursu należy brać pod uwagę zwłaszcza inicjatywę właściwej rady narodowej w realizacji wszystkich zadań społeczno-gospodarczych, realizację budżetu rady, funduszów miejskiego oraz gminnego i terenowego funduszu aktywizacji gospodarczej, jak również rozwój czynów społecznych, w tym udział środków własnych ludności.
§  4.
1.
Zasady i tryb konkursu, a zwłaszcza kryteria oceny jego wyników, ilość i wysokość nagród oraz organy przyznające nagrody zostaną szczegółowo określone w regulaminie konkursu.
2.
Regulamin konkursu może przewidywać podział miast biorących udział w konkursie na jednorodne grupy i przyznanie tytułów "Mistrza Gospodarności" i "Wicemistrzów Gospodarności" zwycięzcom poszczególnych grup.
3.
Regulamin konkursu ustala Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu.
§  5.
1.
Corocznie w budżecie centralnym będzie zamieszczona kwota 100 mln zł na nagrody konkursowe przewidziane w uchwale.
2.
Dysponentem głównym kredytów budżetowych na nagrody konkursowe jest Kancelaria Rady Państwa, wykonująca w tym zakresie zlecenia Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.
§  6.
Przyznane w konkursie nagrody będą przekazywane bezpośrednio właściwym prezydiom rad narodowych (naczelnikom miast i gmin) na rachunek funduszu miejskiego lub funduszu gminnego.
§  7.
O przeznaczeniu środków pochodzących z nagrody decyduje właściwa rada narodowa.
§  8.
Organizacje gospodarcze mogą ustanawiać dla miast - zdobywców poszczególnych nagród konkursu dodatkowe nagrody ze środków własnych, przy czym wykorzystywanie nagród może być uzależnione od spełnienia warunków ustalonych przez te organizacje.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.14.87

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Coroczny konkurs małych miast pod nazwą "Mistrz Gospodarności".
Data aktu: 22/03/1973
Data ogłoszenia: 30/03/1973
Data wejścia w życie: 30/03/1973