Zasady obchodów ogólnokrajowych i lokalnych uroczystości państwowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 8 marca 1973 r.
w sprawie zasad obchodów ogólnokrajowych i lokalnych uroczystości państwowych.

Mając na względzie wielkie znaczenie uroczystości państwowych dla kształtowania właściwej postawy obywatelskiej oraz potrzebę ustalania niektórych zasad ogólnych ich organizacji i przebiegu, Rada Państwa uchwala, co następuje:
1.
Uchwała dotyczy uroczystości państwowych obchodzonych z okazji:
a)
świąt państwowych 1 Maja i 22 Lipca,
b)
rocznic upamiętniających historyczne wydarzenia w dziejach narodu albo poszczególnych regionów lub miast bądź rocznic związanych z życiem i działalnością wybitnych przedstawicieli narodu,
c)
święta ludowego i dożynek,
d)
uruchamiania ważniejszych inwestycji przemysłowych i obiektów socjalno-kulturalnych,
e)
dni branżowych (np. górnika, kolejarza, nauczyciela),
f)
rozpoczęcia roku szkolnego lub akademickiego,
g)
odsłaniania pomników,
h)
innych wydarzeń o szczególnym znaczeniu międzynarodowym, ogólnokrajowym lub lokalnym.
2.
Wyrażenie w odpowiednich formach szacunku dla hymnu, godła i flagi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest patriotycznym obowiązkiem każdego obywatela.
3.
W myśl dekretu o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - zwanego dalej "dekretem" - godłem jest wizerunek orła białego z głową zwróconą w prawo i z rozwiniętymi skrzydłami oraz dziobem i szponami złotymi w czerwonym polu prostokątnej tarczy o dolnej krawędzi wydłużonej pośrodku.
4.
Flagą państwową jest - w myśl dekretu - prostokątny płat tkaniny o kolorach białym i czerwonym w dwóch poziomych pasach równoległych, równej szerokości i długości, z których górny jest biały, a dolny czerwony, odpowiadający barwie cynobru. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8. Przy używaniu barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jako elementu dekoracyjnego w układzie pionowym kolor biały powinien być po lewej stronie od strony patrzącego.
5.
W przypadkach określonych prawem flaga państwowa może mieć godło państwowe pośrodku białego pasa flagi.
6.
Mężczyźni w ubraniach cywilnych uczestniczący w uroczystościach państwowych podczas wykonywania hymnu państwowego albo podnoszenia i opuszczania flagi państwowej stoją z odkrytą głową, a nie będące w szyku zwartym osoby w umundurowaniu, obejmującym nakrycie głowy, oddają honory przez salutowanie.
7.
Podczas uroczystości z udziałem jednostki wojskowej ze sztandarem mężczyźni w ubiorze cywilnym mijani przez poczet sztandarowy lub mijający go powinni zdjąć nakrycie głowy.
8.
Dla podkreślenia szczególnego charakteru Święta Odrodzenia Polski nadaje się w dniu 22 lipca o godz. 1200 w radiu i telewizji hymn państwowy (jedną zwrotkę Mazurka Dąbrowskiego wraz z refrenem).
9.
Hymn państwowy wykonuje się również, w miarę możliwości, na uroczystych sesjach rad narodowych oraz przy uroczystościach rozpoczynających rok szkolny lub akademicki.
10.
Przy wszelkich uroczystościach państwowych można odegrać, odtworzyć lub odśpiewać hymn państwowy. Organizatorzy uroczystości powinni zapewnić możliwie najlepsze wykonanie hymnu.
11.
Łączenie wykonania podczas uroczystości państwowych hymnu państwowego z wykonaniem innego hymnu powinno być dostosowane do charakteru uroczystości.
12.
Godło państwowe uwidocznione w miejscach publicznych powinno kształtem i kolorem odpowiadać wzorcowi określonemu w dekrecie.
13.
Niedopuszczalne jest umieszczanie godła państwowego albo wizerunku orła w pomieszczeniach uznanych powszechnie za nieodpowiednie pomimo publicznego ich charakteru.
14.
Podnoszenie i opuszczanie flagi państwowej powinno odbywać się w sposób uroczysty, z udziałem pocztu flagowego i przy wykonywaniu hymnu państwowego.
15.
Podczas wszystkich uroczystości państwowych należy używać barw narodowych w formie flag, proporców lub płatów tkanin, jako elementów dekoracyjnych. Przy uroczystościach lokalnych, organizowanych w miejscowościach, które posiadają barwy, flagi lub herby miejskie albo regionalne, elementy te powinny przeważać w oprawie uroczystości, z tym że barwy narodowe powinny stanowić element centralny.
16.
Instytucje, zakłady pracy, organizacje polityczne i społeczne oraz szkoły, posiadające sztandary, mogą występować z nimi podczas uroczystości państwowych, o ile to odpowiada charakterowi uroczystości. Sztandarowi powinien towarzyszyć poczet sztandarowy, dający rękojmię właściwego zachowania się i poszanowania sztandaru przez cały czas towarzyszenia sztandarowi, aż do złożenia go w miejscu przechowywania.
17.
Obywatelskim obowiązkiem osób posiadających odznaczenia państwowe jest noszenie ich podczas uroczystości państwowych w postaci odznak odznaczeń albo ich miniatur, wstążeczek, baretek lub rozetek.
18.
Oprawę uroczystości państwowych może określać rada narodowa uchwałą o wywieszaniu flag oraz uroczystej dekoracji domów i ulic.
19.
Organizatorzy uroczystości państwowych i organy właściwe do przyjmowania zgłoszeń lub udzielania zezwoleń na ich organizację obowiązane są zapewnić przestrzeganie zasad określonych w niniejszej uchwale.
20.
Udział wojska w uroczystościach państwowych reguluje Minister Obrony Narodowej.
21.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą w swoim zakresie działania ustalać na zasadach określonych niniejszą uchwałą szczegółowe zasady grania hymnu państwowego, wywieszania flagi państwowej i używania godła oraz przebiegu uroczystości odpowiednio do ich charakteru.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.13.78

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady obchodów ogólnokrajowych i lokalnych uroczystości państwowych.
Data aktu: 08/03/1973
Data ogłoszenia: 24/03/1973
Data wejścia w życie: 24/03/1973