Zasiłki z ubezpieczenia społecznego za czas opieki nad dzieckiem.

UCHWAŁA Nr 14
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1972 r.
w sprawie zasiłków z ubezpieczenia społecznego za czas opieki nad dzieckiem.

Realizując uchwałę VI Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w celu pełnego zrównania uprawnień socjalnych wszystkich pracowników Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje;
§  1.
Pracownikom, którzy w okresie zwolnienia od pracy dla zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku w wieku do lat 14 w myśl obowiązujących przepisów nie zachowują prawa do wynagrodzenia, przysługuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego w wysokości 100% zarobku, pomniejszonego o kwotę podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  2.
Zasiłek przysługuje także w razie konieczności zapewnienia osobistej opieki dziecku w wieku do lat 8 z powodu nagłego i nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub przedszkola albo też nagłej choroby małżonka stale opiekującego się tym dzieckiem, uniemożliwiającej sprawowanie tej opieki.
§  3.
Jeżeli pracują oboje rodzice, zasiłek przysługuje temu z nich, które sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.
§  4.
Zasiłek przysługuje łącznie przez okres nie przekraczający 60 dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę dzieci w rodzinie oraz bez względu na to, czy opiekę sprawują pracująca matka, pracujący ojciec, czy też na przemian oboje rodzice.
§  5.
Zasiłek przysługuje tylko wówczas, gdy poza pracującą matką lub pracującym ojcem nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to opieki sprawowanej przez pracującą matkę nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 2 lat.
§  6.
Zasiłki na zasadach określonych w § 1-5 przysługują także pracownikom wychowującym rodzeństwo, wnuki i inne dzieci nie będące dziećmi własnymi.
§  7.
Przy przyznawaniu i wypłacie zasiłków stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasiłków chorobowych z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby pracownika.
§  8.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 293 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie przyznania matkom pracującym zasiłków chorobowych za okres nieobecności w pracy z powodu choroby dziecka (Monitor Polski Nr A-47, poz. 659),
2)
uchwała nr 993 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. o uzupełnieniu uchwały z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie przyznania matkom pracującym zasiłków chorobowych za okres nieobecności w pracy z powodu choroby dziecka (Monitor Polski Nr 124, poz. 1614).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zasiłków przysługujących za okres od dnia 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.5.27

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasiłki z ubezpieczenia społecznego za czas opieki nad dzieckiem.
Data aktu: 14/01/1972
Data ogłoszenia: 28/01/1972
Data wejścia w życie: 28/01/1972