Wydawanie przepustek turystycznych, uprawniających do przekroczenia granicy państwowej i pobytu na obszarze turystycznym Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 sierpnia 1972 r.
w sprawie wydawania przepustek turystycznych, uprawniających do przekroczenia granicy państwowej i pobytu na obszarze turystycznym Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

W celu wykonania Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej z dnia 6 września 1955 r. o turystycznym ruchu pogranicznym, z późniejszymi zmianami, zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o przepustce turystycznej lub zbiorowej przepustce turystycznej, należy przez to rozumieć przepustkę turystyczną dla indywidualnego turysty bądź zbiorową przepustkę turystyczną dla grupy turystów - uprawniającą do przekroczenia granicy państwowej i pobytu na obszarze turystycznym Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.
§  2.
1. 1
Organami właściwymi do wydawania przepustek turystycznych są posterunki, komisariaty, komendy miejskie, dzielnicowe i wojewódzkie (równorzędne) Milicji Obywatelskiej, właściwe według miejsca stałego pobytu (zamieszkania) osoby ubiegającej się o przepustkę.
2. 2
Osoby przebywające czasowo w gminach lub miastach, przylegających do granicy państwowej z Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną, mogą otrzymywać przepustki w jednostkach Milicji Obywatelskiej znajdujących się w tych gminach lub miastach.
3.
W szczególnych wypadkach indywidualne przepustki turystyczne mogą być wydawane również przez graniczne placówki kontrolne Wojsk Ochrony Pogranicza, zabezpieczające przejścia do właściwych obszarów turystycznych.
4.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, sprawy związane z wydawaniem przepustek turystycznych załatwiają odręcznie.
§  3.
1.
Przepustkę turystyczną może otrzymać osoba, która jest obywatelem polskim i ukończyła 16 rok życia.
2. 3
Podstawą otrzymania przepustki jest okazanie dowodu osobistego lub tymczasowego dowodu osobistego
3.
Do przepustki turystycznej mogą być wpisane dzieci (własne, przysposobione i obce) w wieku do lat 16.
§  4.
Można odmówić wydania przepustki turystycznej, jeżeli przeciwko jej wydaniu przemawiają względy bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
§  5.
1.
Przepustki turystyczne wydaje się z ważnością na okres 3 miesięcy od daty wystawienia.
2. 4
W przepustce turystycznej w miejscu przeznaczonym na fotografię wpisuje się serię i numer dowodu osobistego bądź tymczasowego dowodu osobistego.
§  6. 5
Każda osoba w wieku powyżej 16 lat, przekraczająca granicę państwową na podstawie przepustki turystycznej, obowiązana jest posiadać przy sobie dowód osobisty bądź tymczasowy dowód osobisty.
§  7.
Przepustka turystyczna uprawnia do dwukrotnego przekroczenia granicy państwowej, tylko w ustalonych przejściach granicznych i w ustalonym czasie oraz do pobytu w dwóch obszarach turystycznych Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, wymienionych w przepustce, łącznie przez okres 6 dni, nie wliczając w to dnia pierwszego przybycia na terytorium Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.
§  8.
1.
Uczestnikom wycieczek turystycznych, organizowanych przez szkoły, organizacje turystyczne, związkowe, młodzieżowe lub inne organizacje do tego uprawnione, mogą być wydawane zbiorowe przepustki turystyczne.
2.
Przy wydawaniu zbiorowych przepustek turystycznych stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego zarządzenia, z tym że do wydawania zbiorowych przepustek turystycznych właściwe są jednostki Milicji Obywatelskiej według miejsca pobytu uczestników wycieczki.
§  9. 6
Przepustka turystyczna podlega opłacie skarbowej.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 maja 1961 r. w sprawie wydawania przepustek turystycznych, uprawniających do przekroczenia granicy państwowej i pobytu na obszarze turystycznym Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej (Monitor Polski Nr 42, poz. 194).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z mocą od dnia 15 sierpnia 1972 r.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 27 stycznia 1977 r. (M.P.77.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 27 stycznia 1977 r. (M.P.77.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.
3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 zarządzenia z dnia 27 stycznia 1977 r. (M.P.77.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.
4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 stycznia 1977 r. (M.P.77.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 stycznia 1977 r. (M.P.77.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 27 stycznia 1977 r. (M.P.77.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.42.228

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie przepustek turystycznych, uprawniających do przekroczenia granicy państwowej i pobytu na obszarze turystycznym Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.
Data aktu: 12/08/1972
Data ogłoszenia: 29/08/1972
Data wejścia w życie: 15/08/1972