Zapasy nieprawidłowe podlegające bieżącej przecenie i zasady rozliczania skutków tej przeceny.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1972 r.
w sprawie zapasów nieprawidłowych podlegających bieżącej przecenie i zasad rozliczania skutków tej przeceny.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zarządzenie dotyczy zapasów nieprawidłowych podlegających bieżącej przecenie w przedsiębiorstwach państwowych, z wyjątkiem przedsiębiorstw handlu wewnętrznego typu rynkowego i handlu zagranicznego, oraz w organizacjach spółdzielczych prowadzących działalność produkcyjną i w jednostkach badawczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
1.
Za zapasy nieprawidłowe podlegające bieżącej przecenie uważa się:
1)
zapasy materiałów nieprzydatnych przedsiębiorstwu do wykonywania bieżących lub planowanych na najbliższe lata zadań gospodarczych,
2)
zapasy półfabrykatów, produkcji w toku i oprzyrządowania, przygotowane do dalszej produkcji, która została zaniechana, jeżeli zapasy te nie mogą być wykorzystane do produkcji wykonywanej lub planowanej na najbliższe lata,
3)
wyroby gotowe i towary, których przedsiębiorstwo nie może sprzedać po obowiązujących cenach wskutek częściowej lub całkowitej utraty pierwotnych właściwości użytkowych lub na które nie ma nabywców.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą części zamiennych, które przedsiębiorstwa (producenci i jednostki obrotu zaopatrzeniowego) obowiązane są utrzymywać w ustalonym okresie po zaniechaniu produkcji wyrobów, których te części dotyczą.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa są obowiązane analizować bieżąco stan zapasów i oceniać ich przydatność celem ujawnienia zapasów nieprawidłowych (§ 2 ust. 1); ujawnianie takich zapasów powinno też następować w każdym wypadku w toku inwentaryzacji i kontroli oraz społecznych przeglądów stanu gospodarki zapasami.
2.
Ujawnione zapasy nieprawidłowe powinny być ujęte w ewidencji w sposób umożliwiający ich wyodrębnienie z pozostałych zapasów.
3.
Ujawnione zapasy nieprawidłowe powinny być zagospodarowane w trybie określonym przepisami w sprawie rozporządzania przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi oraz nieodpłatnego przekazywania takich składników.
4.
Wykaz zapasów zbędnych przeznaczonych na złom powinien być przedłożony do oceny organowi samorządu robotniczego, a jeżeli w przedsiębiorstwie nie powołano samorządu - radzie zakładowej.
5.
Zapasy nie zagospodarowane w ciągu 3 miesięcy od daty ich ujawnienia podlegają przecenie.
§  4.
1.
Wynikiem przeceny zapasów jest różnica:
1)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów sprzedanych a ich wartością według cen sprzedaży, zmniejszoną o koszty sprzedaży,
2)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów jeszcze nie sprzedanych a przewidywaną wartością ich sprzedaży, zmniejszoną o przewidywane koszty sprzedaży,
3)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów przeznaczonych na złom a uzyskaną lub przewidywaną wartością złomu.
2.
Przeceny dokonuje się według zasad i trybu ustalania cen przedmiotów niepełnowartościowych.
3.
W przedsiębiorstwach, w których powstanie zapasów nieprawidłowych stanowi skutek uruchamiania nowej produkcji, wynik przeceny tych zapasów może być rozliczany w ciężar kosztów stopniowo w okresie nie dłuższym niż 3 lata. Przez uruchomienie nowej produkcji należy rozumieć uruchomienie produkcji nowego wyrobu z równoczesnym zaprzestaniem produkcji określonego wyrobu lub grupy wyrobów, wprowadzenie zmian konstrukcyjnych, w których wyniku wyrób w sposób istotny ulega unowocześnieniu albo przekształca się w nowy produkt, wprowadzenie zmian w technologii produkcji powodujących zastosowanie nowych metod wytwarzania, konieczność wykonania nowego oprzyrządowania, wprowadzenie do eksploatacji nowych instalacji itp.
4. 2
Jeżeli zapasy nieprawidłowe powstały wskutek zmiany profilu produkcyjnego, dokonanego na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej, wyniki przeceny zapasów nieprawidłowych mogą być rozliczone z funduszem statutowym przedsiębiorstwa i zrefundowane z funduszu rezerwowego jednostki nadrzędnej, jeśli przewiduje to decyzja o zmianie profilu produkcyjnego w wysokości określonej przez tę jednostkę. W organizacjach spółdzielczych wyniki przeceny rozlicza się z funduszem zasobowym lub spółdzielczym funduszem rozwoju.
5.
W przedsiębiorstwach uprawnionych do tworzenia funduszu ryzyka i przecen wynik przeceny nieprawidłowych zapasów wyrobów gotowych obciąża ten fundusz.
6.
W wypadkach nie wymienionych w ust. 3-5 wynik przeceny zapasów nieprawidłowych obciąża rachunek strat i zysków.
§  5. 3
W razie stwierdzenia przez bank lub przez organ kontroli zewnętrznej albo w czasie badania rocznych sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo nie ujawniło zapasów nieprawidłowych w trakcie inwentaryzacji lub nie przeceniło ujawnionych zapasów nieprawidłowych w terminie 3 miesięcy od daty ich ujawnienia, wynik przeceny obciąża rachunek strat i zysków przedsiębiorstwa. Ponadto rachunek strat i zysków przedsiębiorstwa obciąża się dodatkowo w wysokości 50% równowartości wyniku przeceny. Dodatkowe obciążenie podlega wpłacie do budżetu Państwa a w organizacjach spółdzielczych na spółdzielczy fundusz rozwoju.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.23.134

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zapasy nieprawidłowe podlegające bieżącej przecenie i zasady rozliczania skutków tej przeceny.
Data aktu: 31/03/1972
Data ogłoszenia: 17/04/1972
Data wejścia w życie: 17/04/1972